Najnowsze

Najnowsze

Na złocie zarobisz najpewniej

W co lokować swoje oszczędności w czasie kryzysu? W złoto. Zdaniem analityków, cena kruszcu będzie rosła co najmniej do 2012 roku. Wtedy za jedną uncję będziemy płacić nawet 1075 dolarów.

Polskie banki mają się lepiej

- Polskie banki są często dzisiaj w lepszej sytuacji niż ich spółki macierzyste - ocenił wicepremier Waldemar Pawlak. Także cała polska gospodarka ma relatywnie bardzo dobrą pozycję w Europie - uważa Pawlak, powołując się na unijne szacunki wzrostu gospodarczego. Komisja Europejska prognozuje wzrost PKB w Polsce na poziomie 2 punktów procentowych w 2009 r.

Z optymizmem podchodzimy do kryzysu

Z początkiem roku mamy więcej w portfelu, a co za tym idzie - poprawił nam się nastrój i bardziej optymistycznie oceniamy sytuację ekonomiczną naszego kraju - wynika z badania instytutu Pentor. Mimo groźby kryzysu, ponad połowa Polaków wierzy, że polska gospodarka poradzi sobie z problemami.

Wreszcie bez simlocka

Po raz pierwszy na polskim rynku można będzie kupić telefon bez simlocka - donosi gazeta.pl. Aparaty pozbawione blokady od piątku będą w ofercie w sieci Era.

Budapeszt otwarty

Strajk na budapeszteńskim lotnisku międzynarodowym Ferihegy, wznowiony w poniedziałek po trzech tygodniach przerwy, został w środę zawieszony. Związkowcy nic nie wynegocjowali i zapowiadają kolejne przerwy w pracy.

Rosyjski gaz już w Polsce

Do Polski dotarł już dostarczany przez Ukrainę rosyjski gaz. Jak dowiedział się TVN CNBC Biznes, przywrócone we wtorek dostawy surowca dotarły już do punktu odbiorczego w Drozdowiczach. Informację potwierdził Gaz-System.

Stracili na opcjach, teraz kontratakują

Przedstawiciele spółek, które poniosły wielomilionowe straty na toksycznych opcjach walutowych, mają już plan, jak wybrnąć z kłopotów - dowiaduje się "Puls Biznesu". Chcą, niemal bez kosztów, unieważnić umowy z bankami.

Ulga dla odkładających na emeryturę?

Wiemy już, że przyszłe emerytury będą niskie i dlatego trzeba oszczędzać. Rząd jednak nie kwapi się, by Polaków do tego zachęcić, np. dając specjalną ulgę. Dlatego obywatele wzięli sprawę w swoje ręce i przygotowali projekt ustawy wprowadzającej ulgę w PIT dla oszczędzających w III filarze. Teraz wystarczy zebrać 100 tys. podpisów i projekt trafi pod obrady Sejmu - informuje "Puls Biznesu".

Czeski wywiad: gaz popłynie z przerwami

Przerwy w dostawach gazu z Rosji do Unii Europejskiej będą się powtarzać - wynika z informacji czeskiego wywiadu. Nie wiadomo jednak, jak często będzie się to zdarzać.

Fatalny koniec roku

Zbliża się publikacja najgorszych wyników spółek z WIG20 od pięciu lat - pisze "Rzeczpospolita". Według szacunków analityków największe giełdowe firmy mogły zakończyć czwarty kwartał stratą, a wyniki za ostatnie trzy miesiące 2008 roku to dopiero początek i kolejne kwartały przyniosą dalsze pogorszenie kondycji finansowej polskich spółek.

Wall Street przyjmuje Obamę minusami

Zamiast "yes, we can" było "yes, we sell": giełdowa sesja w czasie zaprzysiężenia Baracka Obamy zakończyła się na minusie. Dow Jones stracił ponad 4 procent, schodząc poniżej psychologicznego poziomu wsparcia 8 tysięcy punktów. Nasdaq spadł o prawie 5,8 proc., a S&P500 o 5,3 proc.

Niewiarygodne: bankowcy rezygnują z pieniędzy

Po spotkaniu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym dyrektorzy największych francuskich banków zgodzili się zrezygnować ze swoich gigantycznych premii za 2008 rok. Taką informację przekazali mediom uczestnicy rozmowy w Pałacu Elizejskim.

Niezapowiedziany deficyt

Mniej niż zaplanowano, więcej niż się spodziewano. Mowa o deficycie budżetu za ubiegły rok. Z jednej strony nie przekroczył on zapisanych w ustawie 27 miliardów złotych, ale za to wyniósł więcej niż wcześniej szacowano. Według analityków nagły wzrost deficytu pod koniec 2008 roku jest kolejnym, złym prognostykiem na najbliższe miesiące w polskiej gospodarce.

Firmy już zwalniają

30 tysiecy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło prace pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok stał będzie pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie?W jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie?

Polska produkuje mniej

Zwalnia gospodarka, a jeszcze mocniej zwalnia jeden z jej najważniejszych silników, czyli produkcja przemysłowa. Zwalnia choć zdaniem wielu analityków powinna się zatrzymać czy nawet zacząć cofać. Jednak mimo osłabienia impetu to Polska gospodarka będzie w dalszym ciągu jedną z niewielu, która w Europie będzie się rozwijać.

Zmiana amerykańskiej warty

44. prezydent Stanów Zjednoczonych zaprzysiężony. Większość amerykanów i światowych obserwatorów nie ma wątpliwości - to będzie jedna z najtrudniejszych kadencji w historii Ameryki i globalnej gospodarki. Gospodarki, bo to właśnie ona w dużej mierze zdominuje prezydenturę Obamy. Jaki jest pomysł pierwszego ciemnoskrógo prezydenta Stanów zjednoczonych na walkę z kryzysem, potężnym zadłużeniem i co raz większym niezadowoleniem samych Amerykanów?

Zarobić na ropie

Choć cena ropy od kilku miesięcy nieustannie pikuje w dół, co raz więcej jest inwestorów, którzy decyduję się w inwestycje związane z tym surowcem. W naszym materiale o tym, w jaki sposób zainwestować w ropę, która do czasu aż nasz zysk urośnie odpowiednio wysoko, będzie przechowywana na tankowcu.

Kolej zapłaci za bilety

Nie chcieli zwracać pieniędzy podróżnym za wcześniej zakupione bilety, teraz zapłacą sami - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na PKP Przewozy Regionalne karę w wysokości 100 tysięcy złotych.

Rząd: składajcie PIT przez internet

Polskim podatnikom wciąż trudniej kliknąć komputerową myszką, niż wybrać się do urzędu, by złożyć PIT. Internetową deklarację wypełniło jak dotąd zaledwie 16 tys. podatników. Resort finansów chce spopularyzować tę formę rozliczania się z urzędem podatkowym i zamierza zrezygnować z konieczności posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Złoty coraz słabszy

Z dnia na dzień kurs polskiej waluty jest coraz słabszy. W naszym materiale o tym, co deprecjacja złotego oznacza w praktyce dla polskiej gospodarki.

Frank znów o kilka groszy droższy...

Waluty nieustannie drożeją. Za euro we wtorek płacono już nawet 4,38 złotego. Drożeje też tak popularny w Polsce frank szwajcarski i dolar. Tymczasem według prognoz maklerów w 2009 roku najsilniejszymi walutami mają okazać się jen, korona norweska - i właśnie szwajcarski frank.

Nie wierz, że Obama zrezygnował

Dla cyberprzestępców każda okazja jest dobra, by skłonić internautów do kliknięcia w pożądany przez nich link. Swoje wirusy przemycali już w mailach o pomocy dla ofiar tornada, teraz postawili na sensację: Barack Obama zrezygnował z prezydentury.

Prezydent wysłał ryby do Trybunału

Prezydent Lech Kaczyński i gabinet Donalda Tuska mają odmienne wizje organizacji rynku rybnego w Polsce. Efekt? Prezydent - ku radości związków zawodowych - skierował przygotowaną przez rząd ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prezydenta, rybnemu rynkowi groziłaby monopolizacja.

Tankowiec zarabia jak nie pływa

Jak zarobić na niewypływających z portów starych tankowcach? Można wynająć je na magazyny - podpowiadają specjaliści i mówią o intratnym interesie - zwłaszcza, że oczekują wzrostu ceny ropy naftowej.

Polskim fabrykom brakuje zleceń

Produkcja w Polsce ma się coraz gorzej. Pogarszającą się kondycję gospodarki potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego: w grudniu produkcja spadła o ponad 4 procent. Kryzys szczególnie dotyka branże metalową, chemiczną i samochodową.

Deficyt budżetowy nieprzyjemnie zaskakuje

Deficyt budżetowy w całym 2008 roku wyniósł 24,5 miliarda złotych. To szacunkowe dane ministerstwa finansów. Deficyt jest wyższy niż oczekiwano - bowiem to pesymistyczne prognozy mówiły najwyżej o 24 miliardach złotych.

Fiat porozumiał się z Chryslerem

Czy władzom Fiata uda się odpędzić czarne chmury, które od dłuższego czasu wiszą nad Chryslerem? Przynajmniej będą próbować. Z małżeństwa włoskiego i amerykańskiego koncernu mają powstać ekonomiczne auta, które mają podbić rynek w USA. Już podpisano wstępne porozumienie o partnerstwie.

"Gaz za drogi dla Ukrainy"

Gaz popłynął do Europy, ale nie wszyscy na Ukrainie są zadowoleni z zawartej z Rosją umowy. - Ukrywanie ceny importowanego rosyjskiego gazu, może być podstawą podejrzeń o korupcję - oświadczył szef kancelarii prezydenta Wiktora Juszczenki, Wiktor Bałoha. Jego zdaniem, cena gazowego zwycięstwa premier Julii Tymoszenko może być dla Ukrainy za wysoka.

Francuzi wolą własne samochody

Francja udzieli rodzimym producentom samochodów pomocy w wysokości 5-6 miliardów euro. Ogłosił to premier Francois Fillon na specjalnym spotkaniu z producentami, poświęconym kryzysowi w sektorze motoryzacyjnym.