Najnowsze

Najnowsze

Władze UE zapowiedziały, że zintensyfikują dochodzenie ws. odpowiedzialności międzynarodowych agencji ratingowych, które wyceniają ryzyko instrumentów dłużnych instytucji finansowych. Ma to związek z kryzysem rynku hipotecznego w USA.

Słabe prognozy zbiorów w krajach Unii Europejskiej windują ceny zbóż w Polsce - wynika z danych resortu rolnictwa. Według tych danych od pięciu tygodni trwa nieustający wzrost cen skupu pszenicy.

Rady nadzorcze dwóch wielkich koncernów, francusko-belgijskiego koncernu wielobranżowego Suez i kontrolowanego przez państwo francuskie koncernu Gaz de France, potwierdziły w poniedziałek połączenie obu firm.

Toyota chce być pierwszym na świecie producentem samochodów, który sprzeda w ciągu roku ponad 10 milionów aut. Dotychczasowy rekord ustanowił w 1978 roku największy rywal koncernu, amerykański General Motors, który sprzedał wtedy 9,55 mln - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Nastroje w środowisku są fatalne. Eksperci nie mają wątpliwości: PiS rozpoczęło kampanię wyborczą wymierzoną przeciwko bogatym. Ich zdaniem, zamieszanie wokół Ryszarda Krauzego niczego dobrego przedsiębiorcom nie wróży - pisze "Puls Biznesu".

Zgodnie z ustawą z 1997 roku o gospodarce nieruchomościami podstawą wyceny nieruchomości jest jej wartość rynkowa. Tyle, że wycena wywłaszczanych gruntów odbywa się na podstawie rozporządzenia premiera z 2004 roku. I tu właściciele działek dostają mocno po kieszeni - pisze "Gazeta Prawna".

W ciągu miesiąca od częściowego otwarcia polskiego rynku pracy polscy pracodawcy sprowadzili z Ukrainy, Rosji i Białorusi 7-9 tys. osób. Dla porównania - w całym I półroczu legalną pracę podjęło w Polsce 2,3 tys. obywateli tych krajów - wylicza "Rzeczpospolita".

Taniec na lodzie i parkiecie oraz śpiew - to tylko niektóre konkurencje, w których tej jesieni zobaczymy gwiazdy na ekranach naszych telewizorów. Poza tym nowe programy i nowi prowadzący. A wszystko oceniane w najważniejszej konkurencji: oglądalności - zauważa "Rzeczpospolita".

Zatrzymany przez ABW Jaromir Netzel nie jest już prezesem PZU. Kto obejmie po nim fotel? W mediach pojawiło się nazwisko Rafała Antczaka, dotychczas doradcy ekonomicznego PZU. Jest to jednak niemożliwe.

Inwestorzy zachowali zimną krew i w piatek już nie reagowali nerwowo na nowe doniesienia o poszukiwaniu Ryszarda Krauzego. Spółki z nim związane odrabiały czwartkowe spadki.

Nowym wiceministrem rolnictwa został Jacek Bogucki. Zajął miejsce związanego z Samoobroną Sebastiana Filipka-Kaźmierczaka.

Około stu związkowców ze Stoczni Gdańskiej protestowało w Brukseli przeciwko ograniczeniu produkcji ich zakładu. Domaga się tego Komisja Europejska. W przeciwnym razie s=Stocznia będzie musiała zwrócić wielomilionową dotację z budżetu państwa.

Prawie 120 tys. spółdzielców nie może skorzystać z prawa do wykupu mieszkania za kilkadziesiąt złotych. Spółdzielnie żądają od nich, aby dopłacili nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Od czwartku Ryszard Krauze jest jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Polsce. Prokuratura ma sformułowane zarzuty i zastanawia się nad wnioskiem o europejski nakaz aresztowania. Tymczasem władze Prokomu nabrały wody w usta.

Minister Budownictwa zapowiedział likwidację swojego resortu i połączenie jego zadań z kompetencjami Ministerstwa Transportu. Powrót do sytuacji sprzed 2006 roku ma obniżyć koszty funkcjonowania obu ministerstw - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zatrzymanie szefa PZU Jaromira Netzla może zachwiać sytuacją największego ubezpieczyciela w tej części Europy. Komisja Nadzoru Finansowego grozi wprowadzeniem zarządu komisarycznego w spółce - ostrzega "Gazeta Wyborcza".

Petrolinvest, Polnord i Bioton - spółki ze stajni Ryszarda Krauzego wydały w piątek rano oświadczenia, że informacje dotyczące ich szefa nie wpływają na przyjętą strategię rozwoju, a ich działalność przebiega bez zakłóceń.

- Jeżeli Francja ma niższy wskaźnik wzrostu gospodarczego niż jej sąsiedzi, to dlatego, że pracujemy za mało - powiedział Nicolas Sarkozy podczas spotkania z organizacją pracodawców MEDEF. I zapowiedział duże zmiany - pisze "Rzeczpospolita".

Ministerstwo finansów powinno dziś ujawnić nowe założenia do przyszłorocznego budżetu. Wiadomo już, że przez kosztowne obietnice dane wyborcom dochody państwa będą niższe od zakładanych 241,6 mld zł - pisze "Rzeczpospolita".

Jeśli Jaromirowi Netzlowi zostaną postawione prokuratorskie zarzuty, natychmiast straci on funkcję prezesa PZU SA - oświadczył wiceminister Skarbu, Paweł Szałamacha. Oficjalnie ministerstwo skarbu mówi, że decyzje "zostaną podjęte po wyjaśnieniu statusu pana Netzla w postępowaniu co zakładamy nastąpi dziś lub jutro".