Najnowsze

Najnowsze

Islandia podnosi stopy, aby nie zatonąć

Islandzki bank centralny podniósł dziś główną stopę procentową o 6 punktów do 18 proc. Ta drastyczna podwyżka ma powstrzymać gwałtowną deprecjację islandzkiej korony, której notowania po tym, jak straciła ona wobec dolara 70 proc. swojej wartości, zostały zawieszone.

KE zgadza się na 500 mld euro dla niemieckich banków

KE zaakceptowała we wtorek opiewający na około 500 mld euro program publicznej dla niemieckich banków, deklarując, iż nie narusza on unijnych przepisów w sprawie ochrony wolnej konkurencji, jak mu to wcześniej zarzucano.

Zielono na Wall Street

Dow Jones zyskał 10,9 proc. Wskaźnik S&P500 10,7 proc. a Nasdaq zwyżkował o 9,5 proc. DJ w pięknym stylu znów znalazł się ponad psychologicznym poziomem 9 tys. punktów. To już druga taka sesja w tym miesiącu.

Rosną raty? Wyślij kredyt na wakacje

Ostatnio wielu Polakom bardzo wzrosły raty kredytów walutowych. Niekorzystne zmiany kursów sprawiły, że rata, którą płacili kilka miesięcy temu bez problemu - teraz naciąga domowy budżet do granic możliwości. A co zrobić, jeśli te grace zostały już przekroczone?

Im bliżej do euro, tym bezpieczniej dla złotówki

Czy kiedy już wejdziemy do ERM2 zdołamy się tam utrzymać? Wymaga to bowiem między innymi pilnowania kursu złotego i mądrego zarządzania rezerwami walutowymi państwa. Czy dewizowe zabezpieczenie naszej drogi do euro jest wystarczające?

Optymizm wrócił na GPW

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie upłynęła pod znakiem wzrostów dzięki poprawie nastrojów na światowych rynkach akcji i wzmacniającej się polskiej walucie. Indeks WIG20, który zakończył dzień wzrostem o 3,5 proc. najbardziej ciągnął w górę sektor bankowy oraz KGHM Polska Miedź SA.

Pociągiem pojedziesz taniej

Nawet o 40 proc. zmaleją ceny biletów kolejowych w kilku województwach. To efekt promocji, jakie wprowadzają PKP Przewozy Regionalne. Nowe taryfy wejdą w życie na 74 trasach, więc warto przyjrzeć się lokalnemu rozkładowi pociągów.

Co zrobi FED?

Fed rozpoczyna we wtorek dwudniowe posiedzenie, na którym podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych. Większość analityków spodziewa się obniżki - niektórzy mówią nawet o cięciu o jeden punkt procentowy.

Rząd da gwarancje bankom

Jest szansa na odblokowanie rynku kredytowego. Rząd zdecydował we wtorek, że zagwarantuje bankom pożyczki międzybankowe. Gwarancje mają dostawać tylko najsilniejsze banki na zasadach komercyjnych. Wielu ekonomistów twierdzi, że rządowa gwarancja dla międzybankowych pożyczek to warunek odbudowy zaufania między bankami w Polsce, a także odblokowania całej akcji kredytowej.

Krach pochłonął 2,8 biliona dolarów

Krach na międzynarodowych rynkach finansowych naraził na stratę w wysokości 2,8 bln USD (1,8 bln funtów szterlingów) banki, instytucje finansowe, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne z tytułu tzw. toksycznych aktywów - ogłosił Bank Anglii (BoE) w raporcie.

Rząd wyznaczył drogę do euro-waluty

Rząd zatwierdził projekt czteroczęściowego harmonogramu przyjęcia euro. Donald Tusk chce, by unijna waluta pojawiała się w portfelach Polaków od 1 stycznia 2012 roku. - Decyzja o wprowadzeniu euro w Polsce została już podjęta - przekonywał wcześniej marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. - Nie można w kolejnym referendum rozstrzygać tego, co zostało rozstrzygnięte podczas wcześniejszego referendum - dodał.

Pat w sprawie stoczni trwa

Na Rondzie Schumana w Brukseli płonęły dziś polskie opony - tak stoczniowcy po raz kolejny walczyli o przyszłość swoich miejsc pracy. Neelie Kroes, w odpowiedzi na ich apele, stawia twardy warunek: zgoda Polski na moją propozycję albo negatywna decyzja ws. stoczni. A polski rząd jeszcze nie wie, czy godzi się na rozwiązanie zaproponowane przez KE. Pat trwa.

"Polska może zostać bez rezerw walutowych"

Zagraniczne zadłużenie Polski może zaszkodzić złotemu. Sytuacja jest poważna, bo nasza waluta może być bardziej zagrożona osłabieniem niż węgierski forint, a w razie kryzysu Polska zostanie bez rezerw walutowych - podaje "Parkiet" powołując się na analizę banku J.P. Morgan.

"Nie do tego stworzono demokrację"

Referendum ws. euro nie jest dobrym pomysłem. Przeciętny obywatel nie może decydować o dacie wprowadzenia waluty - powiedziała w TVN24 Henryka Bochniarz. Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan odniosła się także do spekulacji dotyczących wzrostu bezrobocia. - Spadek zatrudnienia nastąpi, ale powodów do paniki nie ma - tłumaczyła Bochniarz.

Wreszcie zielono na azjatyckich giełdach

Ceny akcji na giełdach w Azji wzrosły po czterech dniach spadków, gdyż inwestorzy uważają, że straty poniesione przez spółki w czasie kryzysu zostały juz zdyskontowane. Tokijski indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 6,41 proc. i wyniósł 7.621,92 pkt. Także w USA nastąpił gwałtowny wybuch optymizmu. Kontrakty terminowe na amerykański indeks Standard and Poor's 500 handlowane są z ponad czeteroprocentową zwyżką.

Zagraniczni inwestorzy żegnają się z Polską

Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce może spaść nawet o połowę. Z biznesu nad Wisłą rezygnują firmy budowlane i meblarskie. To jeszcze jeden negatywny skutek kryzysu finansowego na świecie - pisze "Rzeczpospolita". Czy Polska nie będzie już "największym placem budowy w Europie", jak zapewniali politycy? - Nasz kraj wciąż jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów - uspokaja Michał Boni z Kancelarii Premiera.

Odbierz wolny dzień za 1 listopada

Martwisz się, że 1 listopada przypada w sobotę i w ten sposób tracisz dzień wolny od pracy? Odłóż smutki na bok - za święta przypadające w soboty pracownicy powinni otrzymywać dodatkowy dzień wolny. Taki obowiązek mają wszyscy pracodawcy, niezależnie od tego ile osób zatrudniają - przypomina "Rzeczpospolita".

Spór o pomostówki - teraz w Sejmie

Sejm zajmie się projektem ustawy o emeryturach pomostowych. Rządowy projekt znacznie ogranicza liczbę uprawnionych do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z tymi propozycjami nie zgadzają się związki zawodowe, które zyskały już poparcie prezydenta.

Ropa coraz taniej

Ropa naftowa spadła poniżej 62 dolary za baryłkę - to najniższy poziom od 17 miesięcy. Taniejący surowiec to duży problem dla Rosji, która jest drugim światowym eksporterem ropy.

Przygotowania kryzysowe

Są juz pierwsi, którzy odczuwają skutki spowolnienia - są też tacy, którzy zapobiegawczo się do tego przygotowują. Cięcia w kosztach - od kupowania energooszczędnych żarówek, przez rezygnację z kupowania nowych samochodów - aż po planowane zwolnienia pracowników.

Droga do euro. Jutro mapa, w czerwcu kolejny krok?

Mapa wejścia do strefy euro ma zwiększyć zaufanie międzynarodowych rynków finansowych do Polski - ocenił ekonomista profesor Jan Sulmicki. Po poniedziałkowym spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek rząd przyjmie mapę wejścia Polski do strefy euro.

Droga do euro

Tego dawno nie było - Donald Tusk spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. Premier liczył między innymi na przekonanie lidera opozycji do idei wejścia do strefy euro już od 2012 roku.

Odkręcony kurek Paulsona

Ministerstwo skarbu USA zawarło umowy z dziewięcioma głównymi bankami, na podstawie których rząd zacznie w tym tygodniu wykupywać ich akcje o łącznej wartości 125 mld dolarów.

Chińskie jabłko niezgody

Polska i Węgry wspólnie zaproponują we wtorek, podczas posiedzenia ministrów rolnictwa "27" w Luksemburgu, by Unia Europejska wprowadziła ograniczenia handlowe w imporcie przecieru jabłkowego z Chin.

Czerwone zamknięcie w USA

Wiadomość o wzroście sprzedaży nowych domów we wrześniu nie podźwignęła amerykańskich indeksów nad kreskę. Na zamknięciu sesji Dow Jones spadał o 203 pkt., czyli 2,4 proc. S&P500 tracił 3,2 proc., a Nasdaq kończył dzień blisko 3 proc. zniżką.

Spółki tracą swoją wartość

W poniedziałek wreszcie na parkiecie górę wzięły byki. Być może inwestorzy nabrali ochoty na zakupy dlatego, że wiele spółek można nabyć po cenie niższej niż wynosi ich wycena księgowa.

Na pomoc Islandii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce przyznać, szczególnie ciężko dotkniętej skutkami kryzysu finansowego Islandii, kredyt wysokości 1,6 miliarda euro. W zamian Islandia zobowiązała się do opracowania pakietu działań niezbędnych do uzdrowienia systemu finansowego.

Stoczniowcy znów jadą do Brukseli

Siedem autokarów ze związkowcami wyjechało w poniedziałek wieczorem sprzed bramy głównej Stoczni Szczecińskiej Nowa do Brukseli. We wtorek 400 związkowców weźmie udział w manifestacji w obronie polskich stoczni.

Kompromis w KGHM. Strajku nie będzie

Połowicznym sukcesem zakończyły się negocjacje związkowców z zarządem KGHM. Nie będzie podwyżek dla pracowników, ale zarząd zgodził się na rezygnację z projektu utworzenia Kopalni Zespolonej i konsolidacji hut.

WIG20 mozolnie piął się w górę

Dynamika tej sesji była ogromna. Od otwarcia na 4-procentowym minusie, kończymy na poziomie 1570 pkt., co oznacza wzrost o niemal 1 proc. od wczorajszego zamknięcia. Ten plus zawdzięczamy głównie akcjom KGHM i Orlenu, które zakończyły handel ponad 5 proc. wzrostami.