Najnowsze

Najnowsze

Zwolnienia w Krainie Baśni

Cięcia u Disneya. Amerykański koncern medialny zapowiedział, że w parkach rozrywki w Stanach Zjednoczonych pracę straci 1,9 tys. zatrudnionych. Najwięcej - aż 1400 osób - pójdzie na bruk w Disney World w Orlando na Florydzie.

Samochodowe "podymne" zamiast akcyzy

Mamy dwie wiadomości dla polskich kierowców. Dobra: ministerstwo finansów chce zlikwidować podatek akcyzowy. Gorsza: planuje zastąpić go podatkiem ekologicznym, który będzie trzeba płacić co roku.

Putin: Gazociągi będą mimo kryzysu

Premier Rosji Władimir Putin zapowiedział, że mimo kryzysu gospodarczego, Rosja będzie budowała nowe rurociągi naftowe i gazowe. Zdaniem szefa rosyjskiego rządu nowe szlaki transportowe rosyjskich paliw służą globalnemu bezpieczeństwu energetycznemu.

Dobry czas dla Budimexu

- Jest zdecydowanie lepiej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, a już wtedy zysk netto nie był zły - mówił w magazynie "Dzień na Rynkach" prezes Budimexu, Marek Michałowski. Prezes Budimexu dużą nadzieję pokłada w inwestycjach infrastrukturalnych, które mogą pozwolić jego firmie zwiększyć przychody w całym 2009 roku. Z Markiem Michałowskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wielkanocy kryzys się nie ima

Ponad 70 proc. polskich rodzin wyda na tegoroczne Święta Wielkanocne tyle samo lub nawet więcej niż przed rokiem - wynika z badania Pentora dla TVN CNBC Biznes. Średnio będzie to sporo, bo aż 380 zł na statystyczną rodzinę.

342 bankrutów każdego dnia

Wielka Brytania to prawdziwa tykająca bomba zegarowa - tak o rosnącej liczbie bankructw na Wyspach pisze The Times. Gazeta - powołując się na najnowszy raport - wylicza, że w tym roku upadłość konsumencką będzie tam ogłaszać aż 342 osoby dziennie. Na Wyspach masowo upadają też firmy.

Twój Brat PIT w pełni

Poradnikowy cykl "Twój Brat PIT" w pełni. Tym razem na pytania widzów odpowiadał Jerzy Paluch, doradca podatkowy z Kancelarii Jerzy Paluch.

380 złotych na Wielkanoc

380 złotych - tyle przeciętna polska rodzina wyda na święta Wielkanocne - wynika ze wspólnego badania opinii publicznej TVN CNBC Biznes i Pentora. Tegoroczne Święta Wielkanocne dla większości polskich rodzin będą równie uroczyste i dostatnie jak w latach poprzednich. Jednak dla części gospodarstw domowych będą one mniej radosne i będzie to, jeśli nie bezpośrednim to z pewnością pośrednim, skutkiem kryzysu i pogarszającej się sytuacji gospodarczej w naszym kraju. O wynikach badań z prezesem Pentor Research International, Eugeniuszem Śmiłowskim rozmawiał Robert Stankiewicz.

Firmy w kryzysie

Polskie firmy mają problemy z dostępem do kredytów, koszty kredytów są bardzo wysokie. Czy w tej sytuacji możliwe jest przezwyciężenie kryzysu gospodarczego? Co należy zmienić aby firmy w końcu mogły się rozwijać? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem, Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

Cegielski zwalnia

Zarząd Spółki H. Cegielski Poznań SA chce zwolnić 1/5 załogi i zamrozić płace na okres trzech lat - poinformował szef NSZZ "Solidarność" w tej spółce Tadeusz Pytlak. Zwolnienia uzasadniono m.in. sytuacją po likwidacji stoczni w Szczecinie i Gdyni, które dotąd były kluczowymi odbiorcami produktów firmy.

Rząd Obamy grozi palcem bankowcom

Rząd USA może zwolnić członków rad nadzorczych amerykańskich banków - ostrzegł sekretarz skarbu USA Tim Geithner. Odejście dotychczasowych władz firm miałoby być warunkiem udzielenia tym instytucjom w przyszłości "wyjątkowej" pomocy finansowej.

IBM nie przejmie Sun-a

Nie będzie wielkiego przejęcia na rynku informatycznym. Według źródeł kilku agencji informacyjnych, koncern IBM zrezygnował z kupna konkurenta, spółki Sun Microsystems. Firmom nie udało się porozumieć w sprawie ceny i warunków umowy. Transakcja byłaby warta 7 miliardów dolarów.

MFW: Przyjmijcie euro jak najszybciej

Dotknięte kryzysem kraje Europy Środkowej i Wschodniej powinny jak najszybciej przyjąć euro - apeluje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zdaniem ekspertów MFW, państwa naszego regionu mogłyby zdecydować się na taki krok nawet nie wypełniwszy wcześniej formalnych warunków przystąpienia do eurolandu.

Skrzypek: opcje osłabiły złotego

Gwałtowne osłabienie polskiej waluty w ostatnich dniach marca było spowodowane zamykaniem pozycji na opcjach walutowych, które dotyczyło znacznych kwot. Jednak trend aprecjacyjny złotego nie został przełamany - ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

Dell sprzeda łódzką fabrykę?

Amerykański producent komputerów Dell znów rozważa sprzedaż fabryki w Łodzi - donosi "Gazeta Prawna". Nabywcą zakładu miałaby być singapurska firma Flextronics.

Kommiersant: Gazprom znalazł euro-sojuszników

Moskiewski dziennik „Kommiersant" donosi, że Rosja stara się stworzyć wielostronny sojusz przeciwko brukselskiej deklaracji, podpisanej przez Ukrainę i Unię Europejską. Gazprom ma zamiar wykorzystać także złą sytuację ekonomiczną ukraińskiego Naftohazu.

Banki już nie naciągają na spread

Od 1 kwietnia banki mają obowiązek informować klientów o szczegółach udzielanych im kredytów walutowych - przede wszystkim o wysokości tzw. spreadu. Jak pisze "Gazeta Prawna" większość banków już zastosowała się do nowych zasad.

Fala bankructw polskich firm

W I kwartale liczba upadłości wzrosła o 11 proc. w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku – wynika z badań Euler Hermes, o których pisze "Rzeczpospolita". Najwięcej firm z problemami jest na Mazowszu i Śląsku, ale fala bankructw zaczęła się już rozszerzać poza duże ośrodki.

Deweloperzy boją się zapaści

W tej chwili mamy kryzys, a za dwa lata będziemy mieli zapaść w budownictwie mieszkaniowym – zapowiada "Rzeczpospolita". Deweloperzy już ostrzegają, że bez pomocy państwa nie zdołają jej pokonać.

Fundusze akcji znowu dla nas atrakcyjne

Pieniędzy klientów więcej wpływa niż wypływa z ryzykownych funduszy akcyjnych. Klientów zachęcają dodatnie po raz pierwszy od 15 miesięcy stopy zwrotu funduszy operujących na rynku akcji - stwierdza "Gazeta Prawna". Skutek: aktywa TFI rosną.

Kto stracił pracę w Irlandii?

Coraz trudniej o pracę w Irlandii dla imigrantów z Polski i innych państw tzw. "nowej Europy". Według najnowszych badań, stanowią oni największą grupę wśród bezrobotnych obcokrajowców.

Masowo uciekamy na emeryturę

Od stycznia do marca z wnioskami o emerytury wystąpiło 106 tys. osób - sprawdziła "Rzeczpospolita". Tym samym został pobity rekord z poprzedniego kwartału, kiedy emerytury dostało 87 tys. osób. W całym 2008 r. liczba nowych emerytów wzrosła o 340 tys. Jeśli wszyscy, którzy wystąpili o świadczenia, zaczną je pobierać, to będziemy mieli już 5 mln emerytów - pisze gazeta.

EasyJet ucieka z Warszawy

Tanie linie lotnicze easyJet wycofują się z Warszawy. Od 6 lipca zostaną zlikwidowane obsługiwane przez nie połączenia na londyński Luton. Powód? Przewoźnikowi nie podoba się związany z likwidacją terminalu Etiuda wzrost kosztów obsługi pasażerów na Okęciu.

G-20? "Całkowite fiasko"

Światowa opinia publiczna uznała szczyt G-20 za sukces - przynajmniej umiarkowany. Nie wszyscy jednak tę opinię podzielają. Prezydenci Wenezueli i Iranu określili londyński szczyt mianem "całkowitego fiaska".

Giełda nadal rośnie

Kolejny dzień wzrostów na warszawskiej giełdzie. WIG20 nie urósł co prawda aż tak znacznie jak w czwartek, ale i tak zakończył sesję świetnym wynikiem: 2,35 proc. nad kreską.

G20: skąd ten bilion

Na początek bilansu zabieramy Państwa w świat naprawdę dużych pieniędzy. Światowy szczyt wypracował światowy plan ratowania światowej gospodarki. Światli ludzie zastanawiają się teraz, skąd wziąć bilion 100 miliardów dolarów na ratowanie światowych finansów.

Spadek do fiskusa

Osoby obdarowane lub dziedziczące nieruchomość w spadku muszą zgłosić to fiskusowi. Podatek naliczany jest od wartości rynkowej nieruchomości. Im jest ona wyższa, tym więcej trzeba oddać urzędowi skarbowemu. Jak rozliczyć podatek od zysku w postaci domu lub mieszkania, gościa programu "Pieniądze od Rana"Wojciecha Piotrowskiego z KPMG pytał Robert Stankiewicz.

Optymizm na giełdzie papierów wartościowych

obserwatorzy GPW znowu są świadkami odbicia indeksu WIG. Wiesław Rozłucki zachowuje jednak praktyczne nastawienie. Według byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych dopiero przyszłe tygodnie i publikacja danych z pierwszego kwartału pokażą, czy mamy do czynienia z rzeczywistym początkiem trendu wzrostowego. O zmieniających się koncepcjach prywatyzacji warszawskiego parkietu z Wiesławem Rozłuckim rozmawiał Mikołaj Kunica.

"Budżet stracił przez opcje 4 mld zł"

Nawet 4 mld zł wpływów z podatków mógł stracić budżet państwa z powodu strat firm na operacjach finansowych, w tym opcjach walutowych - uważa wicepremier Waldemar Pawlak.