Najnowsze

Najnowsze

Chiny wycofują się z polityki jednego dziecka. Bo się im nie opłaca

Chiny kończą z polityką jednego dziecka, bo ta przestała się opłacać. W nowej pięciolatce promują model dwa plus dwa, bo społeczeństwo starzeje się szybciej, niż się bogaci. Goście programu Otwarcie Dnia nie mają wątpliwości, że podstawową przyczyną rezygnacji z dotychczasowych wytycznych jest ich wpływ na gospodarkę.

Volkswagen walczy o klientów ogromnymi rabatami

Volkswagen próbuje odbudować zaufanie klientów i zatrzymać spadki sprzedaży po skandalu emisyjnym. Amerykańscy dealerzy niemieckiego producenta oferują olbrzymie zniżki na nowe modele samochodów z 2015 i 2016 roku, które można kupić za cenę niższą nawet o 15 tys. dolarów - informuje Reuters.

"Świat", 29.10

- Podejmiemy temat z Rosjanami i jeśli odmówią, to zaskarżymy ich o przewlekłe śledztwo i zwrócimy się do arbitrażu w Hadze o zwrot wraku – powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Witold Waszczykowski. Polityk Prawa i Sprawiedliwości – wymieniany wśród kandydatów do objęcia stanowiska szefa MSZ – zaznaczył, że „Polska może też zwrócić się o pomoc do sojuszników – NATO i Unii Europejskiej” oraz „przeprowadzić śledztwo międzynarodowe”.

Rosja: Nord Stream 2 nie jest wymierzony przeciw Polsce

Rosyjskie MSZ zapewniało w czwartek, że budowa gazociągu Nord Stream 2 nie jest wymierzona przeciwko Polsce ani żadnemu innemu państwu. Nord Stream 2 w zamyśle Gazpromu ma pomóc rosyjskiemu koncernowi w zaprzestaniu tranzytu gazu do UE przez Ukrainę.

Korea Północna przymyka oko na szarą strefę i przemytników

Reżim Kim Dzong Una czerpie ogromne korzyści z niewolniczej pracy swoich obywateli za granicą - wynika z raportu ONZ. Robotnicy pracują nawet 20 godzin na dobę pod stałym nadzorem. Na ich pracy Korea Północna zarabia nawet dwa miliardy dolarów rocznie. Ale z drugiej strony problemy gospodarcze i bieda sprawiają, że Kim przymyka oko na szarą strefę w handlu i przemyt towarów z zagranicy.

Uprzejmie donoszę... Ministerstwo pomaga jak może

Urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przygotowali formularz dla donosicieli. Chętni mogą informować w nim resort o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy realizacji projektów w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Zniesienie sankcji, wspólna agencja ds. energii. Berlin dogaduje się z Moskwą

- To jasny sygnał dla Europy Środkowo-Wschodniej, że jej bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w ogóle, jest poświęcane na ołtarzu interesów z Rosją - Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki komentuje w rozmowie z tvn24bis.pl wizytę wicekanclerza Niemiec w Moskwie. Niemcy dają do zrozumienia, że chcą złagodzenia lub całkowitego zniesienia sankcji wobec Rosji. Dodatkowo zapowiadają zacieśnianie współpracy w sektorze energetyki. W osiągnięciu tego planu ma pomóc kryzys związany z uchodźcami - pisze amerykański ośrodek analityczny Stratfor.

Młodzi, wykształceni i nie chcą wracać. Polacy w Berlinie

Polacy osiedlający się w stolicy Niemiec Berlinie są młodzi, wykształceni i nie mają zamiaru - w przeciwieństwie do przedstawicieli innych nacji - wracać do kraju - wynika z raportu Instytutu Minor dla berlińskiego ministerstwa pracy i integracji.

"Biznes dla ludzi", 29.10

Jakie są warunki programu 500 złotych na dziecko? Jak pomóc osobom zadłużonym we franku szwajcarskim? Co dla klientów banku oznacza wprowadzenie podatku bankowego? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

500 zł na dziecko. "Taka polityka oddala nas od Zachodu"

Program PiS-u "Rodzina 500 plus" zakłada przekazanie 500 zł na drugie i kolejne dziecko oraz na pierwsze w rodzinach uboższych. Ma to przyczynić się do poprawy sytuacji polskich rodzin. Czy jednak podobnych skutków z punktu widzenia polityki społecznej nie dałoby się osiągnąć nieco tańszym kosztem - zastanawia się w programie "Biznes dla Ludzi" Maciej Bitner, główny ekonomista WISE.

PKO BP do nacjonalizacji? "Jeśli chce się sterować bankiem z pozycji ministra"

Zapytałbym zarząd PKO BP, czy entuzjastycznie podejdzie do sytuacji, w której z zewnątrz dyktuje mu się decyzje operacyjne. Czy w takiej sytuacji zarząd zostanie zwolniony z obowiązku rentownego prowadzeni biznesu? - pytał na antenie TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Pawła Szałamachy. - Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP zaprosi klientelę konkurencyjnych banków, w przypadku gdyby próbowały podwyższyć swoje opłaty - powiedział ekspert gospodarczy PiS na naszej antenie.

Szczurek o obietnicach PiS-u. "Grożą zamrożeniem unijnych dopłat"

- Tego rodzaju zmiany [proponowane przez PiS] wprowadziłyby nas szybko ponownie w procedurę nadmiernego deficytu i groziłyby np. zamrożeniem unijnych dopłat najpierw dla rolników, później z pozostałych programów - ocenił obietnice wyborcze składane przez Prawo i Sprawiedliwość minister finansów Mateusz Szczurek na antenie TVN24 Biznes i Świat.

PKO BP asem z rękawa PiS? Szałamacha o podatku bankowym i pomocy dla frankowiczów

- Jest kilka metod, którymi można ograniczyć ryzyko przerzucania opłat na klientów banków – powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Paweł Szałamacha z PiS. Szałamacha, wymieniany wśród kandydatów na ministra w przyszłym rządzie dodał, że mamy mechanizm konkurencji w sektorze. - Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, złoży oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdy tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas działając w takiej logice stracą biznes. Po to Skarb Państwa ma narzędzia jakim są jego aktywa, aby osiągać rozsądne cele gospodarcze - stwierdził Szałamacha.

UE zawiesiła sankcje wobec Białorusi. Także wobec Łukaszenki

Państwa UE zawiesiły na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzja została podjęta w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem - podała Rada UE. Wśród osób wobec których zawieszono unijne sankcje jest m.in. Aleksandr Łukaszenka.

Samsung wreszcie z zyskiem. Akcjonariusze z nagrodami

Samsung ujawnił bardzo dobre wyniki za ostatni kwartał. Firma zaprezentował też wart 11,3 bln wonów (9,9 miliarda dolarów) plan skupu akcji własnych. Gigant technologiczny tak dobry trzeci kwartał zawdzięcza silnej sprzedaży swoich urządzeń.