Najnowsze

Najnowsze

Przez suszę zabraknie nam wody?

Wysuszone studnie i koryta rzek. Czy przez falę upałów czekają nas ograniczenia w dostępie do wody? W "Otwarciu dnia" swojego gościa pytała o to Karolina Hytrek-Prosiecka.

"Zaprojektowaliśmy robota, który będzie silniejszy od człowieka"

Hermes to humanoidalny robot, który ma być wykorzystywany m.in. w akcjach ratunkowych po trzęsieniach ziemi. - Chcemy żeby był w stanie zastąpić człowieka i mógł wykonywać prace w taki sposób, jak robi to człowiek - mówi Joao Ramos z Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Podkreśla, że robot ma być jednak znacznie silniejszy od sowjego pierwowzoru.

Siłownia, joga, jaccuzi. Tak fiskus zadba o swoich pracowników

Ministerstwo Finansów ogłosiło przetarg na udostępnienie skarbowcom i ich rodzinom obiektów sportowych. Ćwiczenia mają służyć zwiększeniu tężyzny fizycznej urzędników skarbowych, a tym samym ich wydajności i motywacji do działania – informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

"Świat", 10.08

- Przewalutowanie to fatalny pomysł - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem ustawa przyjęta przez Sejm to "destabilizowanie systemu bankowego". - Ten Sejm jest gorący, wyborczy i przez to staje się niepoczytalny. Nadzieja w Senacie. To trzeba odwrócić - dodał.

Sejm hojniejszy dla frankowiczów. "Nadzieja w Senacie, trzeba to odwrócić"

- Przewalutowanie to fatalny pomysł - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem ustawa przyjęta przez Sejm "to jest destabilizowanie systemu bankowego". - Ten sejm jest gorący, wyborczy i przez to staje się niepoczytalny. Nadzieja w Senacie. To trzeba odwrócić - dodał.

Gazprom łapie oddech. Pomaga mu słaby rubel

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił gwałtowny wzrost zysków w pierwszym kwartale 2015 roku. Główną przyczyną tak dobrych wyników jest słabszy kurs rubla. Rosyjski gigant energetyczny opublikował w poniedziałek raport finansowy za I kwartał tego roku.

"Biznes dla Ludzi", 10.08

Kradzież lub zgubienie karty płatniczej, moment zmiany pracodawcy, wakacyjne ubezpieczenie, przesunięcie urlopu - o tym w "Biznesie dla ludzi" mówił Paweł Blajer.

Przemysł pod presją. ArcelorMittal ogranicza produkcję, KGMH stawia na "własne źródła"

W związku z ograniczeniem dostaw prądu ArcelorMittal Poland jest zmuszony ograniczyć produkcję w swych zakładach - podała w poniedziałek rzeczniczka firmy Sylwia Winiarek. W oddziale ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej - dawnej Hucie Katowice – zatrzymano część przetwórczą. Jako "bardzo poważną" obecną sytuację ocenił również KGHM, który w najbliższych dniach będzie jednak wykorzystywał pełną moc własnych źródeł energii.

"Rząd modli się, żeby upał wreszcie się skończył"

- Nie możemy wykluczyć, że będziemy mieli przez następny miesiąc upały, a wtedy Polska stanie przed prawdziwym ryzykiem przerw w dostawie energii elektrycznej, także dla gospodarstw domowych - uważa Wojciech Jakóbik z sersiwu Biznes Alert. Jak dodał, "wtedy staniemy przed prawdziwym problemem, na który rząd będzie musiał odpowiedzieć nie za pomocą jednego spotkania kryzysowego, tylko interwencyjnych działań". Zdaniem Jakóbika, "rząd w tym momencie modli się, żeby upał się wreszcie skończył".

Grecja czeka na pomoc wierzycieli. "Negocjacje dobiegają końca"

Negocjacje z wierzycielami dobiegają końca. Od północy (z niedzieli na poniedziałek) strony negocjacji weszły na ostatnią prostą - poinformował w poniedziałek resort finansów Grecji. Cześć kredytodawców nie podziela jednak zdania, że rozmowy dobiegają końca.

Odbiorcy prądu pod kontrolą. Nie będą przestrzegać ograniczeń, mogą dostać karę

- Będziemy konsekwentnie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzanych ograniczeń - zapowiedział w poniedziałek Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. URE podkreśla, że odbiorcy energii są zobligowani do przestrzegania wprowadzonych przez PSE ograniczeń w poborze prądu. Dodaje, że "aktualne ograniczenia (...) dotyczą dużych odbiorców energii elektrycznej".

Kopacz uspokaja: indywidualni odbiorcy prądu bezpieczni, ograniczenia dla przedsiębiorstw

Indywidualnym odbiorcom oraz instytucjom takim jak szpitale nie grożą przerwy w dostawach energii - zapewniła w poniedziałek premier Ewa Kopacz. Premier dodała jednak, że częściowe ograniczenia będą dotykać ponad 1,6 tys. przedsiębiorstw. Jak poinformował z kolei wicepremier Janusz Piechociński, we wtorek rząd ma zająć się projektem rozporządzenia zatwierdzającym wniosek PSE ws. ograniczeń w dostawach energii z powodu upałów.

20. stopień zasilania, czyli co dokładnie? "Do pracy przywracane są stare bloki w elektrowniach"

Upały, które utrudniają pracę elektrowni oraz masowo wykorzystywana klimatyzacja, co przekłada się na rekordowe zapotrzebowanie na prąd - to zdaniem ekspertów powody wprowadzonych przez PSE ograniczeń w dostawach energii. - Nieoficjalnie wiadomo, że do pracy przywracane są stare bloki w elektrowniach. Część z nich nie była uruchamiana przez 2-3 lata. Mogą być awaryjne - podaje PAP.

Optymizm na rynku pracy. "Ofert jest bardzo dużo"

- Optymizm na rynku pracy pokazuje wzrost gospodarczy - mówił w programie "Otwarcie Dnia" Krzysztof Inglot z Work Service. - Ofert pracy jest bardzo dużo. Rynek pracy poszedł do góry. Bezrobocie będzie spadać, bo mamy otwarty rynek pracy i pracę zaczyna pokolenie niżu demograficznego - powiedział Tomasz Staśkiewicz z Sedlak&Sedlak.

Wielkie rosyjskie złoże zablokowane. Przez USA

Nałożenie przez USA sankcji na należące do koncernu Gazprom złoże gazu Jużno-Kirinskoje na Morzu Ochockim na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej może zatrzymać jego eksploatację - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

Fala upałów bije w energetykę. "Polska jest zapóźniona"

- Mamy bardzo poważny problem. Mówiliśmy, że jesteśmy bezpieczni, bo mamy 30 proc. nadwyżkę mocy, którą może dysponować operator systemu przesyłowego. A dziś okazuje się, że wprowadzamy ograniczenia - mówi Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki. - Mamy mało możliwości przeciwdziałania takim sytuacjom w sensie produkcji energii na własne potrzeby oraz jej magazynowania. Pod tym względem Polska jest zapóźniona - uważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.