Najnowsze

Najnowsze

Goście programu "Świat" rozmawiali m.in. o projekcie ustawy pomocy dla frankowiczów. - Nie tą drogą trzeba pomoc - uważa prof. Ryszard Bugaj, ekonomista. - Głęboko będę się tej poprawce przyglądał - dodał Aleksander Pociej, senator PO.

Aleksis Cipras rezygnuje. Premier Grecji ogłosił swoją dymisję w czasie orędzia do narodu. Wezwał też do przedterminowych wyborów parlamentarnych w najbliższym możliwym terminie. Cipras liczy na wzmocnienie swej pozycji w głosowaniu. Wszystko wskazuje na to, że odbędzie się ono 20 września.

Co mówi o nas nasza historia kredytowa? Na co uważać przy podpisywaniu umowy z klubem fitness lub siłownią? Czy pracownicy mają prawo wiedzieć o zarobkach swoich współpracowników? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych w programie „Biznes dla ludzi”.

Do 24 września Sąd Apelacyjny w Warszawie odroczył w czwartek zbadanie, czy pozew zbiorowy w związku z rządową reformą Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dopuszczalny prawnie - poinformowała rzeczniczka SA sędzia Barbara Trębska.

27 odwiertów wykonało w pierwszej połowie 2015 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Znajdują się one na koncesjach zlokalizowanych w Wielkopolsce i na Podkarpaciu - podała w czwartek spółka. Są to otwory zarówno poszukiwawcze, badawcze, rozpoznawcze jak i eksploatacyjne.

Poprawka SLD do ustawy o frankowiczach, przerzucających 90 proc. kosztów na banki, jest szalona i demolująca - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Wincenty Elsner z SLD ripostował, że jeżeli banki nie poniosą tych kosztów, to będa musieli ponieść je kredytobiorcy. - To istotny problem społeczny - tłumaczył poseł.

Cena amerykańskiej ropy naftowej w ostatnim roku spadla o ponad 57 proc. Spadają także ceny paliw na stacjach benzynowych. Obecnie za benzynę Pb95 płacimy średnio 4,86, a za paliwo do diesli 4,46 zł za litr. To wartości niższe o 40-50 groszy niższe niż przed rokiem. Dlaczego paliwa nie tanieją tak gwałtownie jak ropa naftowa? Wszystko przez podatki, czyli m.in. VAT i akcyzę.

W dzisiejszym programie „Milion w portfelu” sprawdziliśmy portfel inwestycyjny Błażeja Bogdziewicza z Caspar Asset Management.

Organizacja Greenpeace rozpoczęła w Szwajcarii działania na rzecz definitywnego zamknięcia najstarszej na świecie elektrowni jądrowej Beznau, argumentując, że nie wytrzymałaby ona silniejszego trzęsienia ziemi - poinformowali w czwartek działacze organizacji.

Nie zmieniły się warunki wyjściowe dotyczące nabycia kopalni Brzeszcze przez Tauron; powinny one spełniać założenia biznesowe spółki - wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Tauron Polska Energia Dariusza Lubery.

UE jednomyślnie ustaliła swoje podejście do polityki klimatycznej - w ten sposób unijny komisarz ds. klimatu Miguel Canete odpowiedział prezydentowi Andrzejowi Dudzie na jego zastrzeżenia dotyczące zobowiązań UE do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Zamiast do pracy, pod budynek brytyjskiego Parlamentu - tak miał wyglądać wielki strajk Polaków na Wyspach, którzy chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko antyemigranckiej retoryce rządu Davida Camerona. Strajk okazał się niewypałem, protestować przyszło jedynie kilkanaście osób. Znacznie lepiej wygląda konkurencyjna akcja, w ramach której Polacy oddają krew w brytyjskich szpitalach.

- Sprawa turystyki zasiłkowej jest wyolbrzymiana. Ludzie nie wyjeżdżają z Polski, by dostawać tam zasiłek, tylko żeby pracować. Ich wkład w gospodarkę brytyjską w ciągu ostatnich lat był ogromny - powiedział Krzysztof Bobiński, prezes Fundacji "Unia-Polska". Prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW przypomniał, że "obywatel innego państwa członkowskiego nie może być (...) traktowany gorzej". Zdaniem Bobińskiego czwartkowy strajk jest jest jednak "niepotrzebny i niedobry", bo brytyjski "rząd i tak zdaje sobie sprawę z tego, że wkład imigrantów jest ogromny".

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pogłębiają spadki i są już najniżej od ponad 6 lat. To reakcja na niespodziewany wzrost zapasów surowca w USA - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 40,45 USD, po zniżce o 35 centów.

Ustawa o frankowiczach to zagrożenie nie tylko dla banków, ale całej gospodarki - mówią zgodnie ekonomiści w programie "Otwarcie Dnia". - Nie płaczmy po bankach, ich strata to nic w porównaniu do tego, ile zarabiają - ripostuje przedstawiciel konsumentów. Gorąca dyskusja na antenie TVN24 Biznes i Świat to efekt negatywnej oceny, jaką ustawie ws. frankowiczów wystawił Komitet Stabilności Finansowej.

Ataki terrorystyczne spowodowały, że ten sezon, to trudny czas dla branży turystycznej. - To jest zrozumiałe po wydarzeniach, jakie miały miejsce - przyznał Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Jak stwierdził Jan Korsek z Polskiej Organizacji Turystycznej, "biura turystyczne musiały zmienić swoją strategię, rezygnując np. z Egiptu i oferując inne kierunki w zamian. To jest bardzo trudna operacja". Mogą też zostać wprowadzone zmiany w prawie, by biura ponosiły większą odpowiedzialność za informowanie klientów o zagrożeniach, jakie występują w danych krajach. Goście TVN24 Biznes i Świat wykluczali jednak, by któreś biuro turystyczne miało upaść jeszcze w tym sezonie.

Pierwszy kontrakt Beatlesów idzie pod młotek. 6-stronicowa umowa pochodząca z 1961 roku została podpisana w Hamburgu i to właśnie tam swoją bogatą karierę zaczęła grupa z Liverpoolu. Szacuje się, że kontrakt zostanie sprzedany za 150 tys dolarów. Aukcję zaplanowano na 19 września w domu aukcyjnym Heritage w Nowym Jorku.

Warner Bros jest pierwszą zagraniczną firmą, która skorzystała z rosyjskiego antypirackiego prawa. Dzięki niemu amerykański producent doprowadził do zablokowania na obszarze Federacji Rosyjskiej nielegalnej dystrybucji filmu w internecie - podała w oświadczeniu rządowa agencja kontrolująca media Roskomnadzor. 16 właścicieli stron już ograniczyło dostęp do filmu. Pozostałe cztery wezwano do usunięcia nielegalnych treści do 24 sierpnia, w przeciwnym razie zostaną zablokowane.

Obawy przed wyjściem ze strefy euro i kontrola kapitału sprawiły, że Grecy coraz chętniej posługują się bitcoinami. Cyfrowa waluta jest rozwiązaniem na codzienne problemy ludzi i firm - zapewnia założyciel firmy, która wprowadza na półwysep tysiąc bitcoinowych bankomatów. Plan zakłada zainstalowanie tysiąca urządzeń oraz "stworzenie rozwiązań dla handlu elektronicznego i przemysłu turystycznego".