Najnowsze

Najnowsze

Współcześni niewolnicy pracują w rolnictwie i jako opiekunki. Polska nie przyjęła konwencji mającej ich chronić

Nawet 100 milionów osób na świecie, głównie kobiety i dziewczęta pracują niewolniczo, często są wykorzystywane seksualnie przez pracodawców. Międzynarodowa Organizacja Pracy już w 2011 roku przyjęła konwencję mającą chronić pracowników domowych. Ale na mapie państw, które nadal jej nie przyjęły jest Polska. A w sektorach, jak rolnictwo pracujące maluchy to nadal częsty obrazek.

"Biznes dla Ludzi", 19.06

Jak wygląda w praktyce zamiana mieszkania? Jakie są obowiązki osoby bezrobotnej? Jak zdyscyplinować dłużnika alimentacyjnego? Jak wygląda zarządzanie sprzedażą i dystrybucja towarów? Na te pytania, wraz z ekspertkami, odpowiedział Jan Niedziałek w programie "Biznes dla ludzi".

Świat biznesu wobec ramadanu. Paraliż dla krajów arabskich?

Podczas Ramadanu życie w krajach arabskich zwalnia tempo. Podczas 30-dniowego postu inaczej funkcjonuje nie tylko administracja rządowa, ale także świat biznesu. Gościem Karoliny Hytrek-Prosieckiej w "Otwarciu dnia" był Krzysztof Płomiński, dyplomata i doradca Krajowej Izby Gospodarczej.

Kobiece oblicze banknotów. Pieniądze symbolem dyskryminacji?

Amerykańska dwudziestodolarówka już za pięć lat zostanie opatrzona wizerunkiem kobiety. O tym, która z kobiet znajdzie się na banknocie zadecydują internauci i internautki. W ten sposób zostanie upamiętniona setna rocznica przyznania kobietom w Stanach Zjednoczonych praw wyborczych. Gościem "Otwarcia dnia" była Ewa Czeszejko-Sochacka z Platformy Obywatelskiej, autorka akcji "Kobiety na banknoty". Posłanka chciałaby, aby i na polskim banknocie znalazł się kobiecy profil.

Nie otrzymujesz alimentów na czas? Radzimy, co zrobić

Statystyki pokazują, że pod względem ściągalności alimentów Polska znajduje się w niechlubnym ogonie Unii Europejskiej. Jak wynika ponadto z danych BIG Infomonitor, mazowieckie, pomorskie oraz łódzkie to województwa, których mieszkańcy mają największe zaległości z tytułu niezapłaconych alimentów. Jan Niedziałek wraz z ekspertami podpowiedział, jak skutecznie zdyscyplinować dłużnika alimentacyjnego.

Grecja walczy o przetrwanie. Czego chcą sami obywatele?

Tysiące Greków ponownie wyszło na ulice Aten. Mieszkańcy kraju chcą porozumienia z wierzycielami i zakończenia politycznego impasu. Ich zdaniem miejsce Grecji jest w Unii Europejskiej i strefie euro. Gościem "Otwarcia dnia" był Pavlos Akritidis, Grek mieszkający w Polsce.

Grecji grozi szturm na banki. Europejski bank dosypie pieniędzy

EBC zwiększy awaryjne finansowanie banków w Grecji, by zapewnić im płynność - poinformowały greckie źródła po piątkowym spotkaniu zarządu EBC. W ciągu ostatnich trzech dni Grecy wycofali z banków oszczędności warte około 2 mld euro. Krajowi grozi szturm na banki.

Putin rozmawiał z Ciprasem o pomocy dla Grecji? "Nie, nie, nie"

Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem grecki premier Aleksis Cipras powiedział, że Grecja ma "inne alternatywy niż UE". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o to, czy była mowa o pomocy finansowej, odparł: "Nie, nie, nie". Dodał, że politycy "rozmawiali o konieczności rozwoju dwustronnej współpracy inwestycyjnej, ale w zwykłym kontekście stosunków dwustronnych".

"Pensje Polaków rosną dynamicznie". A ma być jeszcze lepiej

- Poprawę w wysokości zarobków widać bezpośrednio w danych makroekonomicznych. Nasze średnie pensje rosną bardzo dynamicznie - powiedział Paweł Cymcyk z ING TFI. W ostatnich 12 miesiącach realny wzrost pensji wyniósł blisko 6 proc. Jak tłumaczył, "liczby nie kłamią, zarabiamy więcej. Jeżeli średnią pensję podzielimy przez kurs euro, to zarabiamy średnio powyżej 1 tys. euro. Ostatni raz takimi średnimi zarobkami mogliśmy się pochwalić w okolicach 2007, 2008 roku". Cymcyk prognozował również, że w związku ze zdjęciem z Polski procedury nadmiernego deficytu w najbliższych miesiącach realny jest wzrost w "budżetówce".

Jedziesz do Grecji? Weź ze sobą gotówkę

Nie dziwię, że Polacy jeżdżą do Grecji, bo kraje w kryzysie są znacznie tańsze od innych - powiedział w programie "Bilans" Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva. Odniósł się w ten sposób do raportu Mondial Assistance, z którego wynika, że najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem wakacyjnym w 2015 r. będzie Grecja. Majtkowski radzi, aby na wakacje pod Akropol zabrać na wszelki wypadek trochę gotówki, bo kolejki do bankomatów mogą być bardzo długie. - Ja bym zabrał małe nominały, żeby nie było problemów z wydawaniem reszty - tłumaczył. - W najlepszej sytuacji są ci, którzy wykupili wycieczkę "all inclusive", bo nie muszą nic wydawać - dodał.

Miliony Polaków wybierają się na wakacje. Najchętniej do... Grecji i Egiptu

Sezon urlopowy za pasem. W tym roku na wakacyjny wyjazd wybiera się ponad 15,8 mln Polaków, to ponad milion więcej niż rok temu. Urlop za granicą planuje 32 proc. Polaków. Najpopularniejszymi kierunkami w tym roku są Grecja, Chorwacja, Włochy, Hiszpania i Turcja. Średnio na wakacje zagraniczne wydamy 2608 zł. Z kolei ci, którzy zdecydują się zostać w Polce wydadzą średnio 1778 zł.

"Strajk w Przewozach Regionalnych jest legalny"

W związku z informacją o próbie sądownego zablokowania prawa do strajku przez zarząd Przewozów Regionalnych, Krajowy Komitet Strajkowy w spółce, zapewnia, że dopełniono wszelkich formalności i strajk jest legalny - poinformowali w piątek związkowcy.