Najnowsze

Najnowsze

Koperta, okładka na kartę, skarbonka. Zobacz, jak panować nad budżetem w nowym roku

Jak zrealizować postanowienia noworoczne w kontekście budżetu domowego? Jak być konsekwentnym i stawiać sobie realne cele? - Możemy podejść się do sprawy w sposób prosty, np. umawiam się że nie będę wydawać na ubrania więcej niż 300 zł miesięcznie. Bierzemy kopertę, piszemy na niej ubrania i wkładamy tam 300 zł i nie ma mocnych, więcej nie wydajemy - tłumaczył w TVN24 Biznes i Świat Marcin Iwuć, ekspert finansowy i autor bloga "Finanse bardzo osobiste".

Rządowa reforma OFE była wywłaszczeniem? Będzie proces z pozwu zbiorowego

Dopuszczalny prawnie jest pozew zbiorowy przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oznacza to, że wkrótce SO zajmie się całą sprawą merytorycznie. Zdaniem ponad 50 osób, które przystąpiły do pozwu, rządowa reforma OFE doprowadziła do wywłaszczenia obywateli.

Nutka optymizmu dotarła na GPW. Po trudnym tygodniu

Już od dawna wiadomo, że najlepszą regulacją rynków jest ich deregulacja. W czwartek, po drugim w ciągu tygodnia zawieszeniu notowań na chińskich giełdach, tamtejszy regulator finansowy zdecydował się odejść od tego typu praktyk. W piątek obydwa parkiety, z powodu których notowania zamrożono, rosną. Giełda w Szanghaju zyskała prawie 2 proc., w Shenzen 1,3 proc. Poprawa globalnych nastrojów udzieliła się także inwestorom w Europie, gdzie na otwarciu większość rynków optymistycznie zazieleniła się.

Odbicie w Chinach. Giełdy w Azji odrabiają straty

Chińskie giełdy odrabiają straty. Najważniejsze indeksy w Azji zakończyły w piątek notowania na wyraźnym plusie. To wyraźne odbicie po czwartkowym załamaniu, kiedy po głębokich spadkach (o 7 proc.) przerwano notowania po 30 minutach.

Ostre spadki na Wall Street. Inwestorzy boją się o Chiny

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się znacznymi spadkami najważniejszych indeksów. Słabe nastroje na rynku to efekt powrotu silnych spadków na giełdy w Chinach oraz ponowny wzrost obaw o kondycję tamtejszej gospodarki.

"Świat", 07.01

- W teatrze jest coś takiego jak kamuflaż - powiedział w programie "Świat" Jerzy Stuhr. - Znowu wróci czas mówienia między słowami, w nawiasie, w czym byliśmy genialnie wytresowani i widz też był do czytania tych dwuznaczności przygotowany - dodał gość Jolanty Pieńkowskiej.

PIT bez tajemnic. Zobacz, jak dobrze rozliczyć się z fiskusem

Wielkimi krokami zbliża się moment składania rozliczenia podatkowego za 2015 rok. Czy składać PIT kiedy cały rok przebywaliśmy na urlopie wychowawczym? Jakie ulgi przysługują na dzieci? Czy trzeba rozliczać odsetki? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedział Andrzej Pośniak, partner w CMS Cameron McKenna.

Gigantyczne zarobki Morawieckiego. Kilkadziesiąt milionów w 11 lat

- Za dużo zarabiałem (jako prezes banku - red.) i mogę teraz poświecić się wyłącznie służbie państwu - przyznał kilka tygodni temu w TVN24 wicepremier Mateusz Morawiecki. Z ministrem trudno się nie zgodzić, bo choć odmówił opublikowania swojego oświadczenia majątkowego, to dochody ministra rozwoju wyliczyli dziennikarze Money.pl. I rzeczywiście robią one wrażenie.

"Nowy rząd nie załamie finansów publicznych. Mamy solidny wzrost gospodarczy"

Mimo że na światowych giełdach znów panuje pesymizm, eksperci uspokajają: powtórka Wielkiego Kryzysu nam nie grozi. I Polska gospodarka też jest bezpieczna. - Wciąż mamy solidny wzrost gospodarczy, a sytuacja finansowa i wiarygodność kredytowa nie są jeszcze zagrożone - uważa Konrad Białas z TMS Brokers. I stwierdza, że kłopoty chińskiej giełdy nie są odzwierciedleniem sytuacji globalnej gospodarki. Podobnego zdania jest Jacek Maliszewski z DMK, który choć przewiduje spadki na tamtejszym parkiecie, to spodziewa się stabilności na giełdach rynków rozwiniętych.

"Biznes dla Ludzi", 07.01

Darowizna odliczona od dochodu? Jakie świadczenia rosną z płacą minimalną od 2016 roku? Jak stawiać sobie cele, jak je realizować? Jakie są nowe obowiązki pracodawcy w 2016 roku? Na te pytania odpowiedzieliśmy w programie "Biznes dla Ludzi".

Rosja, Chiny a nawet USA zwijają się. Bank Światowy znów tnie prognozy

Światowa gospodarka znajdzie się w potrzasku w tym roku - wynika z analiz Banku Światowego. Raport Global Economic Prospects wskazuje, że tempo globalnego wzrostu kurczy się i ma wynieść 2,9 proc. w nadchodzącym 2016 roku. Przyczyny leżą m.in. w przedłużaniu się chińskiego spowolnienia, niskich cenach towarów oraz trwającym osłabieniu gospodarek w Brazylii i Rosji.

Tymbark idzie w zielone. Sam sobie wyprodukuje energię

Tymbark, producent soków i napojów, wybudował nowoczesną farmę fotowoltaiczną, która zapewni do 25 proc. zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną. Inwestycja o wartości około 5,5 mln zł uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

PERN "Przyjaźń". Zmiany w zarządzie strategicznej spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN „Przyjaźń” SA zmieniło w czwartek skład zarządu spółki. Nowym jej prezesem został Igor Wasilewski, a wiceprezesami: Tadeusz Zwierzyński i Rafał Miland. Z dotychczasowego zarządu na stanowisku pozostał wiceprezes Sławomir Stachowicz.

"Biznes dla Ludzi", 06.01

Zmiany w PIT i CIT, święto w środku tygodnia oraz zwrot biletów na imprezę karnawałową - te oraz wiele innych kwestii poruszaliśmy w dzisiejszym "Biznesie dla Ludzi".