Najnowsze

Najnowsze

Raty - nowy sposób na mandaty

Jedna czwarta ukaranych kierowców płaci mandaty na raty. Ale tylko garstka zgodnie z prawem, czyli po uzyskaniu stosownej zgody - informuje "Rzeczpospolita".

Grypa kosztuje miliardy

Przeciwko grypie szczepi się tylko 3-5 proc. Polaków, a chorowanie jest kosztowne. Jak policzyła firma doradcza EY, bezpośrednie koszty tej choroby dla polskiej gospodarki to minimum 43,5 mln zł rocznie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wzrosty na Wall Street po posiedzeniu Fed

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Wydarzeniem dnia było posiedzenie Rezerwy Federalnej. Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian.

"Świat", 28.10

- To wina nastrojów - w Polsce nastąpił przechył na prawo – powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Aleksander Kwaśniewski pytany o przyczyny porażki lewicy w wyborach parlamentarnych. - Lewica i hasła lewicowe zostały nadużyte w czasie PRL-u i ludziom się źle kojarzą – zaznaczył były prezydent i dodał: „to jest suma wielu błędów od 2005 roku”.

Niemcy popierają Nord Stream 2. Ale stawiają jeden warunek

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w środę podczas wizyty w Moskwie za szybką realizacją projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. Postawił warunek, że rozbudowa magistrali łączącej Rosję i Niemcy nie może mieć negatywnych skutków dla Ukrainy.

Fed nie zmienia stóp procentowych. Być może zrobi to w grudniu

Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Fed w komunikacie zrezygnował ze wskazania otoczenia międzynarodowego jako potencjalnego zagrożenia dla gospodarki USA oraz ocenił, że rozwija się ona w umiarkowanym tempie, sugerując tym samym, iż rozważa podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w grudniu.

Liechtenstein przestanie być rajem dla bogaczy

Unia Europejska i Liechtenstein, będący od dawna na cenzurowanym za ścisłe przestrzeganie tajemnicy bankowej, podpisały w środę umowę o wzajemnym przekazywaniu sobie informacji o posiadaczach kont bankowych, by lepiej walczyć z unikaniem płacenia podatków.

"Nowa kwota wolna w PIT obejmie rozliczenia za 2016 rok"

Jeśli wyższej kwoty wolnej od podatku nie uda się wprowadzić już teraz, czyli w odniesieniu do dochodów za 2015 r., to zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego powinna ona objąć rozliczenia za 2016 r. - wskazuje Marek Siudaj z Tax Care, komentując skutki orzeczenia TK.

Chiny walczą z korupcją. Makau ma kłopoty

Makau - kiedyś pierwsza europejska kolonia na terenie Chin, dziś jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych - po Hongkongu. Gospodarka Makau opiera się głównie na turystyce i hazardzie, ale ostatnio doświadcza spowolnienia ekonomicznego - jednego z największych w historii. To efekt działań prezydenta Xi Jinpinga przeciw korupcji i powiązanym z nią wydatkom na dobra luksusowe.

"Biznes dla ludzi", 28.10

Komu będzie przysługiwało 500 zł na dziecko? Jak będzie wyglądał podatek od hipermarketów? Jakie nowe podatki pojawią się w sektorze bankowym? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Bieńkowska chce "europejskiego podejścia" ws. Ubera

Komisja Europejska zamierza opracować wytyczne wskazujące władzom krajów unijnych, jak stosować unijne przepisy do sektora ekonomii dzielenia się, której przykładem są usługi Ubera - zapowiedziała w środę komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.

Chińczycy mają swoją Wenecję

Tak blisko Europy Chińczycy nie byli chyba nigdy. Miasto Dalian na północnym-wschodzie kraju do złudzenia przypomina Wenecję. Uliczki, kamienice i kanały wyglądają jakby żywcem przeniesione z Włoch. Na chińskich turystów czeka tam też typowo wenecka atrakcja - przejażdżka gondolą.

Amerykanie modernizują swoją armię

Amerykanie wymienić flotę bombowców. Najstarsze B-52 pochodzą jeszcze z lat sześćdziesiątych, nowsze też mają już swoje lata, bo służą już ponad dwie dekady. Pentagon wybrał już dostawcę samolotów. Supertajny kontrakt według doniesień ma mieć wartość ponad 50 mld dolarów.

PiS obiecywało odsiecz dla frankowiczów. Będzie "racjonalne stanowisko i koniec szaleństwa"

PiS w wyborczych obietnicach zapowiadało pomoc zadłużonym w walutach, w tym we frankach. Poprzedni projekt ustawy, dotyczący przewalutowania takiego zadłużenia, po wprowadzeniu poprawek przez Senat utknął w komisji i ostatecznie został utrącony. Dlatego wszelkie decyzje w sprawie pomocy dla frankowiczów, co do kształtu ustawy i wysokości pomocy, podejmować będzie nowy Sejm. A większość w nim ma PiS. Jaki będzie kształt nowych rozwiązań i kiedy pojawi się odpowiednia ustawa? Rozmawiali o tym goście TVN24 Biznes i Świat.

Prezydent w Paryżu: sukcesem szczytu klimatycznego będzie porozumienie

Sukcesem szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zawarcie porozumienia wszystkich najważniejszych gospodarek świata - powiedział w czasie wizyty w Paryżu prezydent Andrzej Duda. - Ta kwestia powinna być rozpatrywana z uwzględnieniem interesów poszczególnych państw Unii Europejskiej i naszego, szeroko pojętego, europejskiego potencjału energetycznego - mówił prezydent.

Prezes VW: nowe strategie skoncentrowane na zyskach

Nowa strategia Volkswagena będzie kłaść główny nacisk na wzrost dochodów, a nie na liczbę wyprodukowanych aut- zapowiedział w środę prezes koncernu Matthias Mueller. Poinformował o tym niedługo po ogłoszeniu pierwszej straty kwartalnej od co najmniej 15 lat.

Bieńkowska: chcemy współpracować z nowym polskim rządem

Polska komisarz UE Elżbieta Bieńkowska zapewniła w środę, że chce współpracować z przyszłym rządem Polski tak, jak współpracowała z odchodzącym gabinetem Ewy Kopacz. Podkreśliła, że nie zamierza oceniać wyników wyborów parlamentarnych w Polsce.