Najnowsze

Najnowsze

"Świat", 06.11

- Zachód musi podzielić się cząstką swojego bogactwa - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat profesor Adam Daniel Rotfeld, odnosząc się do kryzysu migracyjnego. - Słabością Unii jest doraźność - postępowanie reaktywne, a nie aktywne - dodał były minister spraw zagranicznych. - To co może zmobilizować do działania, to wspólna strategia, ale mamy kryzys przywództwa - zaznaczył gość Jacka Stawiskiego.

Jacht, który skruszy lód i dopłynie na koniec świata. Tylko dla ultrabogatych żeglarzy

SeaXplorer kruszy lód i dotrze do najtrudniej dostępnych miejsc globu. Najnowszy, luksusowy jacht przedstawiono na tegorocznych targach Monaco Yacht Show. Najsolidniejszy na świecie statek zaprojektowano w oparciu o rozwiązania wykorzystywane w okrętach marynarki wojennej. Zdaniem twórców - holenderskiej firmy DAMEN, SeaXplorer jest przygotowany do żeglugi w każdym klimacie - zarówno polarnym, jak i egzotycznym. Okręt dostępny jest w trzech modelach - 65, 90 oraz 100 metrów i ma kształt... wyspy. Cena luksusowego jachtu zaczyna się od ok. 22 mln euro.

Rosjanie zmieniają decyzje. Boeingi jednak mogą latać

Rosyjski Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) wycofał pismo w sprawie czasowego odwołania certyfikatu dla samolotów Boeing 737 - poinformowała w piątek współwłaścicielka S7 Airlines Natalia Filewa po naradzie w Moskwie rosyjskich władz lotniczych.

Kościół niczym korporacja. Milion pracowników, ogromny majątek

Gdyby potraktować Kościół z czysto biznesowego punktu widzenia, to papież Franciszek jest szefem jednej z największych, a na pewno najstarszych korporacji na świecie. Kościół daje pracę blisko milionowi ludzi. O tym jak wielki jest majątek Watykanu nie wiadomo, a coroczne sprawozdania przychodów i wydatków Stolica Apostolska składa dopiero od 1981 roku. Dzięki przeciekom wiemy, że Watykan zaniża wartość swoich nieruchomości szacując ją na 2,7 mld euro. Podstawowe źródło finansowe stanowi zaś "Świętopietrze", czyli danina dla Papieża. Te przychody jednak począwszy od 2006 roku stale spadają.

Volkswagen dopłaci klientom do podatku

Koncern Volkswagen oświadczył w piątek, że wyrówna ewentualne niedobory podatkowe swych klientów, którzy padli ofiarą afery z manipulowaniem pomiarami emisji dwutlenku węgla w sprzedawanych im samochodach.

Projekt ustawy ws. frankowiczów trafił do kosza. Prezydent ma inny pomysł

Frankowicze są rozczarowani współpracą z prezydentem. Przygotowany przez nich projekt ustawy po tygodniach prac został odrzucony przez urzędników kancelarii Andrzeja Dudy. W jego miejsce ma powstać nowy projekt odrzucający m.in. przewalutowanie kredytów. Frankowicze zapowiadają, że nie składają broni, a "projekt popierany przez nas i tak będzie złożony w Sejmie".

Kto pojedzie na unijny szczyt? "Ta sprawa bulwersuje"

Trwa konflikt na szczycie władzy ze względu równoczesne terminy unijnego spotkania ws. uchodźców i posiedzenia Sejmu. - To klasyczne młócenie słowem - ocenił sytuację Paweł Kowal były eurodeputowany, członek Polskiej Akademii Nauk. Jak zaznaczył, "ktokolwiek nie pojedzie na szczyt powinien zadbać o to, żeby prezentować stanowisko odchodzącego i przyszłego rządu". Wtórował temu Paweł Zalewski, eurodeputowany PO. - Ta sprawa bulwersuje, bo nawet jeżeli jest to szczyt nieformalny, to mogą zapaść na nim kierunkowe decyzje - wyjaśniał.

Szefowa MFW chce, by więcej bankierów trafiało do więzienia

Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, "chciałaby, aby więcej bankierów trafiało do więzienia", ponieważ obecnie traktują kary finansowe jako "koszt prowadzenia biznesu" - pisze w piątek francuski dziennik finansowy "Les Echos".

Stewardesy strajkują, Luftansa odwołuje loty

Uziemienieni sa nie tylko pasażerowie w egipskim kurorcie, ale i ci niemieckiego przewoźnika Lufthansa odlatujący z portu w Dusseldorfie. Stewardesy i stewardzi niemieckich linii lotniczych rozpoczeli o godz. 14 strajk. Organizator protestu, związek zawodowy Ufo, poinformował, że ośmiodniowa akcja obejmie początkowo lotniska we Frankfurcie nad Menem i Duesseldorfie.

Rosja wstrzymuje loty do Egiptu. A polski MSZ dalej "monitoruje sytuację"

Rosja poinformowała, że do czasu wyjaśniania przyczyn katastrofy zawiesza loty do Egiptu. Putin rozkazał, by rząd przygotował mechanizm sprowadzenia Rosjan do domu - powiedział kremlowski rzecznik. Prezydent Rosji wydał również instrukcje, by rozpocząć współpracę z Egiptem w celu zwiększenia bezpieczeństwa lotów. Polski MSZ na razie jedynie "na bieżąco monitoruje sytuację".

W USA jest lepiej, niż się spodziewano. Dolar najdroższy od 11 lat

Dane z amerykańskiego rynku pracy znacznie lepsze od prognoz. Przybyło 271 tys. nowych miejsc pracy. Prognozowano 181 tys. Dolar wystrzelił: o godz. 14.30 i kosztował prawie 4 zł, potem jego kurs zaczął nieznacznie opadać i koło godz. 19.00 trzeba było za niego zapłacić 3,98 zł. Piątkowy kurs amerykańskiej waluty w parze do złotego osiągnął najwyższy poziom od 2004 roku.

Fabryka sushi z polskim kapitałem chce podbić świat

Ta fabryka powstała dzięki Polakom, ale zajmuje się dość egzotycznym produktem. - Dzięki innowacyjnym technikom produkcji wydłużono termin przydatności produktów, co wyróżnia fabrykę spośród konkurencji - przekonuje Dariusz Tubacki z zarządu firmy. Firma produkująca sushi zapowiada nie tylko ekspansję na zagraniczne rynki, ale też podbój małych miejscowości w Polsce.

Katastrofa Airbusa A321. Bomba w luku bagażowym?

Brytyjscy eksperci badający przyczyny katastrofy rosyjskiego samolotu pasażerskiego w Egipcie są przekonani, że przed startem maszyny z popularnego kurortu Szarm el-Szejk ktoś podłożył bombę w luku bagażowym - podały w piątek brytyjskie media. Eksperci nie wykluczają, że powodem sobotniego wypadku Airbusa A321 na półwyspie Synaj była usterka techniczna, ale uważają, że jest to mało prawdopodobne.