Najnowsze

Najnowsze

Ekonomiści ostrzegają: globalne ocieplenie grozi mniejszą ilością seksu

Zmiany klimatyczne były obwiniane o wiele rzeczy, ale aż do teraz nikt nigdy nie przypuszczał, że mogą być swego rodzaju... antykoncepcją. Jak wynika z dokumentu opracowanego National Bureau of Economic Research (NBER), upały zmniejszają ochotę na seks, co oznacza niższy wskaźnik urodzeń. A to kolejny ważny powód, by walczyć z globalnym ociepleniem. Problem jest niebagatelny, bo już dziś Europa boryka się z poważnymi problemami demograficznymi.

Dane GUS: Mazowsze motorem całej gospodarki

Już ponad jedną piątą PKB Polski generuje Mazowsze. W przeliczeniu na 1 mieszkańca to ponad 69 tys. zł – wynika z najnowszych danych GUS. Jednak największy wzrost produktu krajowego w 2013 r. zanotowało woj. podkarpackie.

Polska herbata pojedzie do... Chin. Nasze start-upy zdobywają Azję

Chociaż gospodarcze relacje polsko-chińskie pozostawiają wiele do życzenia, nie zrażają się tym małe i dynamiczne start-upy, które bez kompleksów wchodzą na chiński rynek i przyciągają zainteresowanie tamtejszych gigantów – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Współtwórca propozycji PiS: obniżenie stawki VAT jest bez sensu

Obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. jest bez sensu, ponieważ skorzystają na tym sprzedawcy a nie konsumenci i budżet państwa, który jest w stanie katastrofy - mówi PAP prof. Witold Modzelewski, współautor PiS-owskiego projektu nowej ustawy o VAT.

Dane z chińskiej gospodarki najgorsze od 25 lat

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że aby zbudować "umiarkowanie zamożne społeczeństwo", w latach 2016-2020 wzrost gospodarczy w Chinach powinien wynosić co najmniej 6,5 proc. PKB rocznie - podała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Ta wypowiedź Xi to najnowszy sygnał, że partia może obniżyć oficjalny cel wzrostu PKB, bo dane płynące z gospodarki nie są optymistyczne.

TK zbadał konstytucyjność przepisów o OFE. Dziś wyrok

Bezpieczeństwo przyszłych emerytów - to główny argument używany w Trybunale Konstytucyjnym zarówno przez skarżących przepisy ograniczające rolę OFE w systemie emerytalnym, jak i autorów tych zasad. W środę o godz. 16.00 zostanie ogłoszony wyrok.

"Świat", 3.11

MON to nie miejsce dla radykalnego harcownika - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Tomasz Siemoniak. - Jedno zdanie powiedziane za dużo może dużo kosztować – dodał minister obrony narodowej. Pytany o swojego następcę na stanowisku szefa MON, gość Jacka Stawiskiego powiedział: "kandydatury PiS zmieniają się jak w kalejdoskopie. Myślę, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie".

Kontrowersyjna reforma OFE. Sprawdź, o co w niej chodziło

Ustawa o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu 2013 roku. A wielki przelew środków z OFE do ZUS został wykonany 4 lutego 2014 roku. Przypomnijmy sobie na czym dokładnie polegała ta reforma.

Rezerwujesz pokój przez internet? Teraz oferty mają być korzystniejsze

UOKiK stwierdził, że czterech działających w Polsce właścicieli platform rezerwacyjnych stosowało budzące wątpliwości klauzule, co mogło powodować, że rezerwując pokój klienci płacili zawyżone ceny. Chodzi o Hotel Reservation Service (obsługujący m.in. hrs.pl), Expedia Lodging Partner (m.in. expedia.com), Booking.com (m.in. booking.com) oraz eTravel (m.in. hotele.pl). Urząd zwrócił się do nich o dobrowolne zaniechanie ich stosowania.

Siemoniak: PiS spiera się ze sobą w sprawie caracali

- Ta decyzja nie będzie prosta. Liczę, że nowy minister obrony podejmie decyzję w interesie sił zbrojnych - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat o kontrowersyjnym przetargu w sprawie zakupu caracali minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. I dodał: - MON to nie miejsce dla radykalnego harcownika. Jedno zdanie powiedziane za dużo może dużo kosztować.

Vatileaks 2 i setki lat afer w Watykanie

Setki lat historii Watykanu obfitowały w afery, ale tym razem mamy do czynienia ze swoistą "aferą w aferze". Francesca Chaouqui oskarża wysokiego w hierarchii watykańskiej duchownego ks. Lucio Angela Callejo Balda o przeciek poufnych dokumentów Stolicy Apostolskiej.

Paryż walczy o czyste powietrze. Połowa samochodów ma zniknąć z ulic

Królująca nad stolicą Francji Wieża Eiffla już wkrótce może zostać przykryta przez smog. - Paryżanie oddychają powietrzem, które powoduje choroby i prowadzi do przedwczesnych zgonów - mówi Anne Hidalgo, burmistrz Paryża. Ostrzeżenie ma miejsce tuż przed globalnym szczytem klimatycznym, które odbędzie się w stolicy Francji.

Twitter zaskakuje: serca wyparły gwiazdki

Nie lada zaskoczenie czekało na miliony użytkowników Twittera. We wtorek na popularnym portalu społecznościowym zamiast tradycyjnej gwiazdki pojawiło się bowiem serce. - Serce jest bardziej wyraziste, co pozwala na przekazanie szeregu emocji i łatwo łączy ludzi - tłumaczą przedstawiciele Twittera.

"Biznes dla Ludzi", 03.11

Co z OFE? Młodzi niechętni do pracy? Sprzątanie liści - umowa o dzieło czy zlecenia? Jak wykazać prowadzoną działalność, jeśli ZUS kwestionuje prawo do zasiłku? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Niepewny przetarg na caracale. "Kupujemy przychylność Francuzów czy zdolności bojowe armii?"

- Do tej pory mieliśmy wiele przetargów na rozmaite sprzęty - F16, caracale, patrioty. To jest absurdalne. Musimy popukać się po głowie i zastanowić, czy kupujemy przychylność Amerykanów, Francuzów czy zdolności bojowe naszej armii - mówił na antenie TVN24 BiŚ Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport WTO". Wraz ze zmianą na stanowisku ministra obrony narodowej może okazać się, że wart miliardy złotych przetarg na śmigłowce dla armii może zostać anulowany. Wszystko zależy od nowego szefa resortu.

Krytykował Putina, musiał opuścić Rosję, a teraz został głównym ekonomistą EBOR

Rosyjski profesor ekonomii Siergiej Gurijew został mianowany we wtorek głównym ekonomistą Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Przebywający na emigracji w Paryżu od 2013 roku Gurijew jest znany z krytycznych wypowiedzi na temat polityki Kremla. Finansował m.in. fundusz do walki z korupcją założony przez jednego z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

Sebastian Kulczyk wybiera nową drogę. Zainwestuje w Apple, Google i Teslę?

Zarządzanie Kulczyk Investments spadło nagle na Sebastian Kulczyka, syna zmarłego najbogatszego Polaka. Jak jednak zapewnia spadkobierca fortuny, śpi dobrze, bo wie, że ma "wspaniałych współpracowników w firmie, którzy tworzą wielki zespół" i wie, co chce osiągnąć. W rozmowie z "Financial Times" zdradza plany na przyszłość.

Płacimy horrendalne rachunki za ogrzewanie. Tylko Czesi i Słowacy wydają więcej

Sezon grzewczy rozpoczęty, a Polacy muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami. Bo te sięgają połowie kosztów utrzymania statystycznego mieszkania. Oznacza to, że Polak co dziesiątą złotówkę wydaje na energię - elektryczną, opał czy gaz. W Europie tylko Czesi i Słowacy płacą za ogrzewanie więcej niż my - wynika z danych Eurostatu.

Związkowcy zapowiadają strajk, PKP Cargo idzie do sądu

Spółka PKP Cargo zwróciła się do sądu o sprawdzenie legalności zapowiadanego przez związkowców na 9 listopada strajku generalnego – poinformowała spółka we wtorek. Przewoźnik wniósł też o zakazanie protestów do czasu rozstrzygnięcia wątpliwości.

Trybunał cofnie reformę OFE? "Ważna jest kwestia stabilności systemu finansowego"

Niektóre parametry, które zaskarżył prezydent Komorowski Trybunał może podważyć. Mówię o reklamie, o nakazie inwestowaniu w akcje, o zakazie inwestowania w obligacje. To jest dyskusyjne, mogą zapaść różne decyzje - powiedział Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion w programie "Otwarcie Dnia". Zdaniem ekonomisty Marka Zubera, ważna jest kwestia zachowania stabilności systemu finansowego. - Trybunał może powiedzieć, że reforma została źle zrobiona, ale jednocześnie wcale nie zaleci powrotu do tego co było, bojąc się destabilizacji systemu finansów publicznych - powiedział.

Ponad 40 proc. Polaków ma długi

Dwie piąte Polaków (41 proc.) zadeklarowało, że ich gospodarstwa domowe mają do spłacenia jakieś długi, pożyczki, kredyty. Najwięcej badanych ma je w bankach (37 proc.) - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).