Najnowsze

Najnowsze

Losy ustawy frankowej. Co zdecyduje Senat?

W piątek Senat zadecyduje w sprawie poprawki do ustawy frankowej, która zakłada, że znacząca większość kosztów przewalutowania kredytów spadnie na banki. Co to oznacza dla polskich kredytobiorców? Jaką decyzję podejmie senat? O tym Maks Kraczkowski z PiS i Marcin Święcicki z PO.

Praca stresuje Polaków. "Niektórzy nie byli na urlopie od siedmiu lat"

Stres w pracy odczuwa aż 53,2 proc. Polaków – wynika z badań OECD Employment Outlook. Zajmujemy trzecie miejsce za Turcją (67,5 proc. permanentnie zestresowanych pracowników) i Grecją (58 proc.). - Jesteśmy głodni sukcesów zawodowych, chcemy więcej zarabiać i w związku z tym musimy więcej pracować. To nas stresuje - tłumaczyła w "Otwarciu Dnia" psycholog biznesu Izabela Kielczyk. Jak dodała, Polacy nie umieją też dobrze wypoczywać. - Znam osoby, które nie były na urlopie od siedmiu lat - zaznaczyła Kielczyk.

Dramat uchodźców. Czy Polska jest gotowa na imigrantów?

W jaki sposób Europa może poradzić sobie z napływającą falą uchodźców? Czy Polska jest gotowa na imigrantów? Jak pomóc uciekającym przed wojną Syryjczykom? Na te pytania w "Otwarciu Dnia" odpowiadali Rafał Kostrzyński z UNHCR w Polsce oraz dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Ceny paliw szukają dna. Czy benzyna może być jeszcze tańsza?

Paliwo na dobre zeszło już poniżej 5 zł na prawie wszystkich stacjach w kraju. Polacy nareszcie odczuwają korzyści płynące z taniej ropy. - W przypadku oleju napędowego ceny znalazły się na poziomie tegorocznego minimum z 31 stycznia, zaś ceny benzyny bezołowiowej 95 spadły do poziomu z połowy kwietnia tego roku - ocenia BM Reflex.

Węgierski problem imigracyjny. Co zrobi Budapeszt?

Węgry są na pierwszej linii frontu w walce z imigrantami. Tak przynajmniej uważa premier tego kraju, Wiktor Orban. Szef rządu w Budapeszcie nie ma wątpliwości, że uchodźcy muszą zniknąć z Węgier a granice zewnętrzne Unii Europejskiej powinny zostać wzmocnione. Jakie będą dalsze kroki Budapesztu? O tym w programie "Otwarcie Dnia" Jan Niedziałek rozmawiał z politologiem Dominikiem Hejjem z portalu kropka.hu.

Kryzys w Europie. Bułgaria i Węgry chcą ogrodzić się izraelskim płotem

W obliczu gwałtownego wzrostu migracji z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy, Węgry i Bułgaria badają możliwość wzniesienia ogrodzenia wzdłuż swoich granic, podobnego do tego, który znajduje się na granicy egipsko-izraelskiej - poinformował w piątek Reuters. Oba kraje chcą kupić ogrodzenia od Izraelczyków.

"Ceny ropy nadal będą spadać"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. To już prawie zasada - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 46,29 USD, po zniżce o 46 centów - dane z 7.45.

Samoprowadzący samochód jest groźny. Bo jest zbyt... bezpieczny

Samoprowadzący samochód Google może stwarzać niebezpieczeństwo na drodze, bo jest zbyt... bezpieczny. Do takiego wniosku doszli eksperci, z którymi rozmawiał "The New York Times". Swoje opinie opierają oni na analizie testów auta zaprojektowanego przez koncern z Mountain View.

JSW znów bez prezesa. Szlęk zrezygnował

Prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej Edward Szlęk złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska z powodu stanu zdrowia. Rada Nadzorcza przyjęła jego rezygnację – poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Recepta na rozwój? Nauka i biznes muszą połączyć siły

Środowiska nauki i biznesu powinny wspólnie pracować na rozwój gospodarki - to wspólna opinia ekspertów - uczestników wrocławskiej konferencji innowacyjności. Jak twierdzą Krzysztod Sachs, wicerezes zarządu EIT+ i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz biznes wspólnie z nauką jest w stanie wypracować rozwiązania, które wpływają na wzrost konkurencyjności Polski i polskiej gospodarki na globalnym rynku. Przez ostatnie 25 lat po transformacji, Polska udowodniła że zrównoważony, stabilny rozwój jest możliwy. Obecnie kluczowym celem jest utrzymanie trendu rozwojowego i pobudzenie go poprzez innowacyjność.

Frankowicze zostaną bez ustawy? Sejm może nie zdążyć jej uchwalić

Nie mamy jeszcze stuprocentowej pewności, że decyzja jest ostateczna, ale na pewno nie spodobałaby się posiadaczom frankowych kredytów. Platforma Obywatelska przywróci w Senacie zapisy dzielące po równo koszty przewalutowania kredytów między banki a klientów. Tyle, że złoży jeszcze kilka poprawek, więc ustawa trafi do komisji. I do końca kadencji Sejmu nie zostanie przyjęta. Materiał "Faktów" TVN.

"Biznes dla Ludzi", 3.09

Czy ustawa frankowa każdemu się opłaca? Czy pokój odpoczynku w miejscu pracy sprawi, że pracownik będzie bardziej wydajny? Czy pracodawca może wymagać od pracownika, że ten będzie świadczył pracę w ramach dyżuru i czy musi to uzgadniać z podwładnym? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

Drony dostarczą Rosjanom karty SIM

Rosyjski operator komórkowy Yota planuje dostarczać karty SIM swoim klientom w Moskwie przy użyciu drona - podała agencja RBC, cytując przedstawiciela Yoty oraz szefa firmy, który zapewni bezzałogowce.

Awaria w dużym banku. Klienci płacili podwójnie

Klienci banku BGŻ BNP Paribas, którzy dokonywali transakcji kartami debetowymi, zostali dwukrotnie obciążeni zapłaconą kwotą. - Problem został już rozwiązany. Wszyscy klienci otrzymali zwrot środków na konta - poinformował bank w oświadczeniu przesłanym wieczorem naszej redakcji.

Putin i Maduro dogadali się: ceny ropy mają wzrosnąć

Prezydenci Rosji i Wenezueli Władimir Putin i Nicolas Maduro podczas spotkania w Pekinie porozumieli się w czwartek w sprawie podjęcia wspólnych działań, które mają doprowadzić do podwyższenia światowych cen ropy naftowej - poinformował Kreml.

Ustawa frankowa na ostatniej prostej. Jakie propozycje leżą na stole?

Senat debatuje w czwartek nad ustawą o "frankowiczach". Proponowane przez komisję budżetu i finansów poprawki do tej ustawy przedstawił senatorom Kazimierz Kleina. Jedna z poprawek przywraca równy podział kosztów przewalutowania kredytów frankowych między banki, a kredytobiorców. Inna zakłada, że przewalutowanie będzie w inny sposób rozłożone w czasie w zależności od relacji wartości kredytu do wartości mieszkania (wskaźnika LtV).

Euro i frank tracą, złoty umacnia się

Złoty umocnił się w czwartek względem euro i franka szwajcarskiego, nieznacznie tracąc do dolara. Według analityków, wpłynęła na to zapowiedź skupu obligacji państw strefy euro w marcu.

Uchodźcy wyzwaniem dla Europy. "Budzimy się dopiero, gdy ludzie masowo toną"

Czy historia i doświadczenia z przeszłości mogą pomóc Unii Europejskiej w rozwiązaniu kryzysu związanego z napływającymi imigrantami? Jak powinna zachować się Polska? - Na świecie jest 60 mln uchodźców, mamy ich w USA, w Azji. Główne przyczyny tego kryzysu to wojna i bieda - zwraca uwagę Sylwester Szafarz, były ambasador RP w Chinach. - Jestem zdruzgotany bezradnością decydentów w tej sprawie. - Trzeba zaprzestać działań bojowych w Iraku, Syrii, na Ukrainie. Dopóki ludzi będą mieli śmierć w oczach, będą uciekać. Dyplomata był gościem Jana Niedziałka w programie "Otwarcie dnia".

Jak osiągnąć sukces dzięki innowacjom?

Polska ma szansę stać się jednym z najważniejszych wytwórców innowacji o rynkowym zastosowaniu - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, a także współorganizator konferencji "Innowacje – transfer wiedzy", która odbyła się dzisiaj we Wrocławiu. Temat przewodni spotkania to zwiększenie roli innowacji jako potencjalnej szansy rozwojowej Polski.