Najnowsze

Najnowsze

Koniec rolnictwa? Roboty wyhodują sałatę

Rewolucja w produkcji sałaty. Japońska firma Spread Vegetable Factory za prawie 17 mln dol. wybuduje w pełni zautomatyzowaną fabrykę produkującą 30 tys. główek sałaty dziennie. To jednak tylko początek. Celem Japończyków jest bowiem wytwarzanie aż 500 tys. główek sałaty na dobę. Cały proces produkcyjny ma być nadzorowany przez roboty. Start fabryki zaplanowano na lato 2017 roku.

To oni rządzą światem? 10 najpotężniejszych amerykańskich firm

Walmart, Target, General Electric - to pierwsza trójka otwierająca ranking najpotężniejszych amerykańskich firm przygotowany przez "Business Insider". Oprócz wyników finansowych za 2014 rok, liczby pracowników, analitycy "BI" wzięli pod uwagę liczbę newsów pojawiających się na ich temat w wyszukiwarce Google w ciągu ostatniego roku, a także popularność kont w mediach społecznościowych, co zostało ujęte w rankingu Klouta w skali od 1 do 100.

Idziecie w góry? Ta aplikacja może uratować życie

Ratownicy GOPR apelują do turystów, aby wybierając się w góry instalowali na swoich urządzeniach mobilnych aplikację Ratunek, dzięki której łatwo wezwać pomoc i zlokalizować osobę jej wzywającej. W ciągu roku działania aplikacji skorzystało z niej ponad 140 razy.

Hawking: nie roboty, ale kapitalizm zagrażają ludzkości. Powstaje burżuazja nowej ery

- To nie roboty przyniosą zagładę ludzkości, a nasza chciwość i egoizm. Rozwój technologii zwiększy nierówności społeczne, jeśli ich właściciele nie zgodzą się na sprawiedliwy podział dóbr - przestrzega Stephen Hawking. Słynny fizyk zwrócił uwagę przed taką formą kapitalizmu podczas sesji Ask Me Anything organizowanej przez serwis Reddit.

Chcesz wziąć kredyt? Tego bank może ci nie powiedzieć

Zakup mieszkania, nowego samochodu, wymarzone wakacje. Duże wydatki trudno wyobrazić sobie bez kredytu. Aby go otrzymać trzeba przejść całą procedurę bankową i przede wszystkim spełnić konkretne warunki. Jest jednak kilka kluczowych informacji, o których trzeba pamiętać, a bank może nam o nich nie powiedzieć. O to kilka z nich.

"Era łatwego wzrostu na świecie minęła"

Era łatwego wzrostu w światowej gospodarce, napędzanego odbiciem w Chinach, minęła - uważa profesor socjologii i polityki społecznej na Uniwersytecie w Sydney Salvatore Babones. Jak podkreśla, gospodarka Chin nie skurczyła się, ale wróciła do normalności.

Nie stłucze jajka, nie porysuje płyty. Ten robot ma naprawdę delikatny chwyt

Roboty mają wiele mocnych stron, ale zazwyczaj nie są zbyt delikatne. Sztywne ramiona i chwytaki sprawiają, że trudno im przytrzymać czy podnieść przedmiot bez ryzyka jego uszkodzenia. Niedawno badacze z firmy MIT rozwiązali ten problem. Ich robot, wykonany na drukarce 3D, jest na tyle precyzyjny, że może podnieść jajko lub płytę kompaktową. Jego trzy silikonowe "palce" mają bowiem wbudowane specjalne czujniki określające wielkość i kształt chwytanego przedmiotu.

Afera Volkswagena. Kolejny kraj przyspiesza dochodzenie

W ciągu trzech miesięcy Meksyk oczekuje wstępnych ustaleń z dochodzenia w sprawie zgodności samochodów Volkswagena z normami emisji spalin - poinformował meksykański minister środowiska Rafael Pacchiano. Dodał, że przegląd obejmie samochody zarówno z silnikami benzynowymi, jak i diesla.

Myślisz o zakupie własnego "M"? Pięć finansowych pułapek, których możesz uniknąć

Nie 10, ale nawet 20 proc. ceny mieszkania trzeba mieć w gotówce, aby kupić nieruchomość na kredyt. Pieniądze będą nam potrzebne na pokrycie dodatkowych, ale ważnych kosztów - zarówno tych powiązanych z transakcją, jak i tych, które pojawią się gdy będziemy już właścicielem wymarzonego mieszkania. Oto pięć kosztownych pułapek, których możemy uniknąć.

"Świat", 09.10

Gośćmi programu "Świat" byli w piątek Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Katarzyna Kolenda-Zaleska pytała ich m.in. o laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, kryzys migracyjny w Europie i zbliżenie Europy z Rosją.

Wsparcie dla firm i minimalna stawka godzinowa. Gospodarka w ogniu kampanii

"Wybory, pieniądze, obietnice" to program, w którym zbieramy i analizujemy gospodarcze propozycje partii politycznych przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. W piątek gośćmi programu byli prof. Andrzej Blikle, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych i prof. Marian Noga, były członek RPP. Wśród tematów propozycje wsparcia firm rodzinnych, Narodowy Program Zatrudnienia i minimalna stawka godzinowa.