Najnowsze

Najnowsze

Przemysł pod presją. ArcelorMittal ogranicza produkcję, KGMH stawia na "własne źródła"

W związku z ograniczeniem dostaw prądu ArcelorMittal Poland jest zmuszony ograniczyć produkcję w swych zakładach - podała w poniedziałek rzeczniczka firmy Sylwia Winiarek. W oddziale ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej - dawnej Hucie Katowice – zatrzymano część przetwórczą. Jako "bardzo poważną" obecną sytuację ocenił również KGHM, który w najbliższych dniach będzie jednak wykorzystywał pełną moc własnych źródeł energii.

"Rząd modli się, żeby upał wreszcie się skończył"

- Nie możemy wykluczyć, że będziemy mieli przez następny miesiąc upały, a wtedy Polska stanie przed prawdziwym ryzykiem przerw w dostawie energii elektrycznej, także dla gospodarstw domowych - uważa Wojciech Jakóbik z sersiwu Biznes Alert. Jak dodał, "wtedy staniemy przed prawdziwym problemem, na który rząd będzie musiał odpowiedzieć nie za pomocą jednego spotkania kryzysowego, tylko interwencyjnych działań". Zdaniem Jakóbika, "rząd w tym momencie modli się, żeby upał się wreszcie skończył".

Grecja czeka na pomoc wierzycieli. "Negocjacje dobiegają końca"

Negocjacje z wierzycielami dobiegają końca. Od północy (z niedzieli na poniedziałek) strony negocjacji weszły na ostatnią prostą - poinformował w poniedziałek resort finansów Grecji. Cześć kredytodawców nie podziela jednak zdania, że rozmowy dobiegają końca.

Odbiorcy prądu pod kontrolą. Nie będą przestrzegać ograniczeń, mogą dostać karę

- Będziemy konsekwentnie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzanych ograniczeń - zapowiedział w poniedziałek Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. URE podkreśla, że odbiorcy energii są zobligowani do przestrzegania wprowadzonych przez PSE ograniczeń w poborze prądu. Dodaje, że "aktualne ograniczenia (...) dotyczą dużych odbiorców energii elektrycznej".

Kopacz uspokaja: indywidualni odbiorcy prądu bezpieczni, ograniczenia dla przedsiębiorstw

Indywidualnym odbiorcom oraz instytucjom takim jak szpitale nie grożą przerwy w dostawach energii - zapewniła w poniedziałek premier Ewa Kopacz. Premier dodała jednak, że częściowe ograniczenia będą dotykać ponad 1,6 tys. przedsiębiorstw. Jak poinformował z kolei wicepremier Janusz Piechociński, we wtorek rząd ma zająć się projektem rozporządzenia zatwierdzającym wniosek PSE ws. ograniczeń w dostawach energii z powodu upałów.

20. stopień zasilania, czyli co dokładnie? "Do pracy przywracane są stare bloki w elektrowniach"

Upały, które utrudniają pracę elektrowni oraz masowo wykorzystywana klimatyzacja, co przekłada się na rekordowe zapotrzebowanie na prąd - to zdaniem ekspertów powody wprowadzonych przez PSE ograniczeń w dostawach energii. - Nieoficjalnie wiadomo, że do pracy przywracane są stare bloki w elektrowniach. Część z nich nie była uruchamiana przez 2-3 lata. Mogą być awaryjne - podaje PAP.

Optymizm na rynku pracy. "Ofert jest bardzo dużo"

- Optymizm na rynku pracy pokazuje wzrost gospodarczy - mówił w programie "Otwarcie Dnia" Krzysztof Inglot z Work Service. - Ofert pracy jest bardzo dużo. Rynek pracy poszedł do góry. Bezrobocie będzie spadać, bo mamy otwarty rynek pracy i pracę zaczyna pokolenie niżu demograficznego - powiedział Tomasz Staśkiewicz z Sedlak&Sedlak.

Wielkie rosyjskie złoże zablokowane. Przez USA

Nałożenie przez USA sankcji na należące do koncernu Gazprom złoże gazu Jużno-Kirinskoje na Morzu Ochockim na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej może zatrzymać jego eksploatację - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

Fala upałów bije w energetykę. "Polska jest zapóźniona"

- Mamy bardzo poważny problem. Mówiliśmy, że jesteśmy bezpieczni, bo mamy 30 proc. nadwyżkę mocy, którą może dysponować operator systemu przesyłowego. A dziś okazuje się, że wprowadzamy ograniczenia - mówi Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki. - Mamy mało możliwości przeciwdziałania takim sytuacjom w sensie produkcji energii na własne potrzeby oraz jej magazynowania. Pod tym względem Polska jest zapóźniona - uważa Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

UOKiK: Sprzedawcy energii z grupy Tauron mogli nadużywać pozycji

Działanie sprzedawców energii elektrycznej z grupy kapitałowej Tauron - Tauron Sprzedaż i Tauron Sprzedaż GZE – mogło stanowić przejaw nadużycia pozycji dominującej na rynku energetycznym - ocenił UOKiK. Spółki zobowiązały się do zmiany zakwestionowanych praktyk.

Ograniczenia w dostawach prądu. "Sytuacja jest poważna"

- Sytuacja jest poważna. Wprowadzenie 20 poziomu zasilania oznacza zasilanie tylko do poziomu, który pozwala na utrzymanie urządzeń w ruchu, czyli tak, aby nie zostały zniszczone. Oznacza to bardzo poważne ograniczenia w produkcji. To opóźniający impuls dla gospodarki. Oby trwał jak najkrócej - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Woźniak, były minister gospodarki.

Ograniczenia w dostawach prądu. "Mamy bardzo trudną sytuację"

Duże fabryki i zakłady przemysłowe muszą liczyć się z ograniczeniami w dostawach energii elektrycznej. - Mamy bardzo trudną sytuację. Niewykluczone, że będą musiały być wprowadzone dalsze ograniczenia w dostawie energii elektrycznej - powiedział na antenie TVN24 Janusz Skulich z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Polskie hotele mają ponad 30 mln złotych długów

W 2015 r. do Krajowego Rejestru Długów wpisanych było niemal 1100 obiektów noclegowych, a ich zadłużenie przekracza 31,6 mln zł - wynika z danych KRD. Wierzycielami hotelarzy są m.in. firmy z sektora finansowego oraz handlowego.

Rosja chce być większa. Myśli o Arktyce

Rosja myśli o rozszerzeniu swojego terytorium o tereny Arktyki. Chce uzyskać dostęp do wybrzeża, na którym odkryto złoża surowców energetycznych. Czy jest szansa na to, że dostanie zielone światło? Z gośćmi TVN24 Biznes i Świat rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Wi-fi, tabela kursów walut, świeża prasa. Oto riksza dla VIP-ów

Wśród tysięcy riksz jeżdżących ulicami Bombaju ta bezwzględnie się wyróżnia. Wi-Fi, telefon stacjonarny i świeża prasa - to wszystko znajduje się na pokładzie luksusowego pojazdu należącego do Sandeepa Bacche'a. Właściciel rikszy dba o komfort i zadowolenie klientów. Specjalnie dla nich ręcznie wypisuje na tablicy ceny walut.

Polskie autostrady staną? "W kwestii płynności zbliżamy się do granicy"

Polskie autostrady jeszcze nie są przeciążone ruchem, ale są miejsca, w których zbliżamy się do granicy przepustowości. Są też z reguły bezpieczne, ale zakłócenia w płynności ruchu – w tym bramki poboru opłat – mogą obniżać poziom bezpieczeństwa - wskazuje prof. Stanisław Krawiec z Politechniki Śląskiej.

Symbol sukcesu, gospodarczy tygrys, raj dla turystów. Wszystko, co musisz wiedzieć o Singapurze

Jest miejscem wyjątkowym: jedynym na świecie w pełni funkcjonującym państwem-miastem, globalnym hubem dla handlu, branży finansowej, przewozowej i spedycyjnej oraz turystycznej. Jest ponadto jedynym wśród najbogatszych państw świata, które nieprzerwanie rządzone jest przez jedną partię. Singapur obchodzi właśnie 50. rocznicę niepodległości. Czemu zawdzięcza taki status i skąd bierze się jego siła? Oto najważniejsze fakty, których warto znać.

Chińska gospodarka wysyła kolejne sygnały ostrzegawcze

Chińska gospodarka pod coraz większa presją. Wskazują na to kolejne rozczarowujące dane - mocno spadają ceny i poziom eksportu. Władze w Pekinie podejmą prawdopodobnie kolejne kroki mające pobudzić wzrost - pisze Reuters.