Najnowsze

Najnowsze

Europejski Bank Centralny wpompuje w gospodarkę strefy euro ponad 1 bln euro - poinformował w czwartek szef banku Mario Draghi. Program, który będzie polegał na skupowaniu obligacji wartych 60 mld euro miesięcznie ma ożywić gospodarkę eurolandu oraz przyczynić się do podniesieniu poziomu inflacji do planowanego przez EBC poziomu 2 proc. Po decyzji EBC frank umocnił się wobec złotego do poziomu 4,35, później kurs szwajcarskiej waluty zaczął się osłabiać i obecnie oscyluje wokół 4,25 zł.

Ponad 1,4 mln złotych kary nałożył na producenta masła firmę Masmal Dairy z Grudziądza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak pod koniec listopada Masmal Dairy przejęła firma Polmlek Grudziądz. Jej prezes Tadeusz Bruj chce zmniejszenia nałożonej kary. - To bardzo wysoka kara. Zapraszamy wszelkie kontrolne jednostki, aby mogły sprawdzić, jak teraz wygląda produkcja. Chcemy negocjować, aby kara była niższa - dodaje.

- Rząd wspiera wszystkie programy restrukturyzacji zadłużenia, które prowadzą banki. Warto pamiętać, że to w interesie banków leży restrukturyzacja, która jest korzystna dla klienta - skomentował w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat minister finansów Mateusz Sczurek. Odniósł się on do pomysłu szefa KNF, który zaproponował, żeby umożliwić klientom banków przewalutowanie kredytów. Pomysł ten został zgłoszony na wtorkowym posiedzeniu KSF. - Przewodniczący Jakubiak wspominał o tego rodzaju pomyśle zastrzegając jednocześnie, że ten problem nie jest jeszcze dorobiony i wymaga więcej pracy - dodał.

Stany Zjednoczone zostawiły recesję za sobą. W Europie mamy dużo pytań. Ciągle mamy też do czynienia z rachitycznym wzrostem. Jest zbyt mały, żeby Europie pomóc. Jedynym światełkiem jest słabe euro - uważa Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor generalny ITI. Jego zdaniem niskie ceny ropy są efektem naturalnego cyklu koniunkturalnego. - Obecny poziom cen ropy utrzyma się - dodaje.

Windows 10, czyli najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, będzie dostępny jako darmowa aktualizacja dla użytkowników Windows 8 oraz Windows 7. Twórcy Windows 10 uważają, że nowy system będzie uniwersalny, a użytkownicy doświadczą tej samej jakości usługi zarówno na sprzęcie mobilnym, jak i komputerach PC.

- Banki powinny wziąć na siebie część odpowiedzialności, a kredytobiorca, który bierze pożyczkę w obcej walucie powinien zadać sobie trud zorientowania się, jak on działa i jakie jest ryzyko - uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC. - Osób, których nie było stać na kredyt w złotym być może nie było stać w ogóle na zakup mieszkania - uważa prof. Orłowski.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do spadków przed danymi o zapasach paliw w USA - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,23 USD, po zniżce o 55 centów.

- Banki powinny zadbać o to, aby pożyczone pieniądze zostały im zwrócone, a więc nie powinny dociążać kredytobiorców i ułatwić im poradzenie sobie ze spłatą - uważa Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i minister spraw zagranicznych, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

- Wydaje mi się, że to jest dosyć mało realne. Przecież problemem jest zdolność do spłaty tych kredytów w związku z podrożeniem franka. Rozumiem, że ten pomysł oznacza to, że ta górka miałaby być prawie, że na dzień dobry zapłacona. Nie bardzo wierzę, że ludzie, którzy zaciągnęli czasami wysoki kredyt na zakup mieszkania byliby w stanie to w tej chwili zrobić - powiedział w programie "Świat" Włodzimierz Cimoszewicz.

Parlament Europejski rozpoczął prace nad nowymi rekomendacjami do negocjacji ws. umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między UE a USA (TTIP). Część europosłów chciałaby wyłączenia z umowy części dotyczącej rozstrzygania sporów państwo-inwestor (ISDS).

Szef Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował nowe rozwiązanie, które część osób określa jako rewolucyjne. To przewalutowanie zaciągniętego kredytu z franka szwajcarskiego na złotówki po kursie z dnia zawarcia umowy kredytowej. Jednocześnie szef KNF stawia jeden warunek: kredytobiorca musiałby zwrócić bankowi to, co zarobił dzięki zaciągnięciu pożyczki w walucie Szwajcarii, a nie w złotówkach. Posiadacze kredytów gorączkowo rzucają się do obliczeń. W tym samym czasie, nie czekając na końcowe ustalenia, część banków już idzie na rękę ofiarom szalonego franka. Szczegóły w materiale “Faktów” TVN.