W styczniu 2016 roku stopa bezrobocia wzrosła do 10,3 procent z 9,8 procent w grudniu 2015, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).
W styczniu zarejestrowanych było 1,65 miliona osób bezrobotnych. To o 85,3 tys. więcej niż w grudniu 2015 r. Rok wcześniej w analogicznym okresie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 93,4 tys. (o 5,1 proc.).
Sezonowy wzrost
- Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie.
Pracodawcy w styczniu zgłosili do urzędów pracy blisko 85 tysięcy ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 6,3 tys., czyli 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Więcej ofert pracy odnotowano w 12 województwach. Największy wzrost odnotowano w województwie podlaskim – aż o 60,5 proc.
- W ubiegłym roku do urzędów pracy wpłynęło prawie 1,3 mln ofert pracy, czyli prawie o 17% więcej niż w 2014 r. Zmniejsza się także skala zwolnień grupowych – oceniła Rafalska.
Niska stopa
Jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzymuje się w sześciu województwach. Województwo wielkopolskie (6,5 proc.), śląskie (8,5 proc.) i mazowieckie (8,7 proc.), to województwa, w których bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie.
Jakie są prognozy dotyczące bezrobocia w Polsce?
Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl,
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock