Najnowsze

Najnowsze

Internetowi piraci piorą brudne pieniądze

Coraz częściej naruszanie praw autorskich w internecie np. przez pirackie serwisy filmowe, wiąże się z praniem brudnych pieniędzy przez fikcyjne spółki - mówił Jarosław Mojsiejuk prezes Stowarzyszenia Sygnał podczas środowego Copycamp w Warszawie.

"Podatek bankowy wstrzyma rozwój kraju"

Szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz apeluje o rozwagę ws. podatku bankowego, tak by nie obrócił się on przeciwko bezpieczeństwu polskich instytucji finansowych: "Możliwości udzielania kredytów firmom przez sektor bankowy w Polsce są obecnie jednymi z najniższych w UE".

"Politycy zmierzają do emerytury obywatelskiej"

Jedynie zakaz reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych jest niezgodny z konstytucją. Pozostałe zaskarżone zapisy wprowadzono zgodnie z prawem - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. - Politycy zmierzają do czegoś znacznie gorszego, czyli do tzw. emerytury obywatelskiej - mówił w TVN24 Biznes i Świat prof. Jerzy Stępień.

"Biznes dla ludzi", 04.11

W wydaniu specjalnym programu "Biznes dla ludzi" wraz z ekspertami analizowaliśmy wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. reformy OFE.

"Grecja powinna dalej zaciskać pasa"

Komisarz Unii Europejskiej do spraw walutowych Pierre Moscovici wezwał w środę Grecję do dalszej konsekwentnej realizacji uzgodnionego z międzynarodowymi kredytodawcami programu oszczędności i reform.

Polacy mają coraz większe mieszkania

Na koniec grudnia 2014 r. w Polsce było 14 mln mieszkań. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 73,4 m kw. Zdecydowana większość - 99,1 proc. z nich miało łazienkę - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

Związkowcy odwołani z Rady Nadzorczej PKP. "To bezprawie"

Leszek Miętek i Zenon Kozendra odwołani przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKP z rady nadzorczej spółki twierdzą, że zostali odwołalni bezprawnie. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wyjaśnia, że przyczyną odwołania była "utrata zaufania".

PGNiG: związkowcy chcą protestować. Poszło o 5 tys. zł

Większość pracowników Grupy Kapitałowej PGNiG, którzy wzięli udział w referendum opowiedziało się za akcją protestacyjną, w tym strajkiem - poinformowała w środę spółka. Związkowcy nie zgodzili się na nagrodę roczną w wysokości 5 tys. zł.

PKP zmienia statut. W radzie nadzorczej spółki mogą zasiąść szeregowi pracownicy

Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PKP, które odbyło się 2 listopada 2015 roku doszło do zmiany statutu spółki - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Resort tłumaczy, że ta zmiana poszerza krąg kandydatów na stanowisko członka rady nadzorczej spółki dając możliwość zasiadania na tym stanowisku szeregowym pracownikom, a nie tylko tym, którzy mają poparcie dużych struktur związkowych.

LOT szykuje się do strajku. "Personel będzie skrupulatny"

Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego poinformował, że w czwartek zacznie akcję protestacyjną. W przypadku, gdy nie da ona rezultatu, możliwy jest strajk ostrzegawczy. Protest będzie polegał na skrupulatnym i nieśpiesznym wypełnianiu procedur przez personel, który walczy o wyższe płace. LOT zapewnił, że mimo protestu rejsy będą odbywać się zgodnie z rozkładem.

Stopy procentowe bez zmian. Ale ceny rosną

W ocenie Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych kwartałach dynamika cen będzie powoli rosnąć - głosi komunikat RPP. Rada postanowiła w środę utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Reforma OFE zgodna z konstytucją

Reforma systemu emerytalnego przeprowadzona w ubiegłym roku była zgodna z konstytucją. Zdaniem TK niezgodne z przepisami było ustanowienie całkowitego zakazu OFE. TK rozpoznał w pełnym składzie dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłaszane wątpliwości dotyczyły tego, czy zgodne z ustawą zasadnicza było przeniesienie części środków do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE, co miało naruszyć zaufanie obywateli do państwa.

Bruksela naciska na Volkswagena. Trzeba przyspieszyć śledztwo

KE naciska na Volkswagena, by ten przyspieszył wewnętrze śledztwo dotyczące nieprawidłowości w pomiarze wydzielania spalin. W reakcji na informacje, że koncern mógł też oszukiwać ws. emisji CO2, KE podkreśliła, że za przekroczenie tych norm grożą kary.

Przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii pod znakiem zapytania

Wciąż ważą się losy przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Formalnie wygrał go francuski koncern Airbus Helicopters, który za ponad 13 miliardów złotych miał nam dostarczyć 50 śmigłowców Caracal EC725. Tyle, że zmiana na stanowisku ministra obrony do której niedługo dojdzie, może skutkować zmianą tej decyzji.

Ropa musi podrożeć. Niskie ceny nie są nikomu na rękę

Niskie ceny ropy naftowej mogą mieć opłakane skutki nie tylko dla Rosji. MFW wieszczy bankructwo Arabii Saudyjskiej w 2020, jeśli cena za baryłkę nie sięgnie 106 dol.. Zmiany cen czarnego złota wiążą się także ze zmianami w strefie wpływów - OPEC traci na rzecz Stanów Zjednoczonych, natomiast słaba Rosja szuka ratunku na Bliskim Wschodzie. Tymczasem, kraje zachodnie także obserwują spadki wpływów budżetowych z tytułu ropy. Eksperci - Dorota Sierakowska z DM BOŚ oraz Wojciech Kowalski z DM EFIX dyskutowali w studiu TVN24 BiŚ o sytuacji na rynku naftowym. Zgodnie twierdzą, że ewentualnego przełomu w cenach należy oczekiwać na początku grudnia.

Dziś decydujące orzeczenie w sprawie emerytur. Reforma zostanie cofnięta?

- Liczę, że dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego fundusze znów będą mogły inwestować w obligacje. Bo chyba wolimy mieć dług publiczny w kraju a nie za granicą - powiedział w "Otwarciu Dnia" dr Wojciech Nagel z Business Center Club. Z kolei Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE stwierdził, że zmiany w OFE spowodowały pogorszenie bezpieczeństwa systemu emerytalnego.

RPP znów nie zaskoczyła: stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował w środę NBP w komunikacie po dwudniowym posiedzeniu rady. To decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Finlandia eksperymentuje: 800 euro dla każdego co miesiąc

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy, jeśli zrealizują się plany przedstawione w ubiegłym tygodniu przez fiński zakład ubezpieczeń społecznych KELA.

Wyzwania wschodniej flanki NATO

Silne NATO musi mówić jednym głosem. Prezydent Andrzej Duda powiedział w Bukareszcie, że liczy na konkretne decyzje podczas szczytu sojuszu w Warszawie. Zaznaczył, że wszystkie państwa NATO muszą być chronione w jednakowym stopniu, bo bezpieczeństwo jest niepodzielne.

Ekspert: sprawa Volkswagena uderzy w polskich dilerów tych aut

Ciężar zrekompensowania klientom strat związanych ze sprawą Volkswagena może spaść w dużej części na dilerów aut, bo przepisy zachęcają do korzystania z prawa rękojmi, czyli odszkodowania od sprzedawców - mówi PAP Mariusz Kowolik z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.