Najnowsze

Najnowsze

Bruksela chce nowego systemu znakowania produktów

Komisja Europejska zaproponowała w środę uproszczoną i jednolitą skalę oznakowania efektywności energetycznej produktów elektrycznych od A do G, aby ułatwić konsumentom wybór najbardziej energooszczędnego sprzętu.

Polski deficyt w połowie roku niższy od zakładanego

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł 26 mld 148,7 mln zł i był o ponad 1,2 mld zł niższy od zakładanego w tym miesiącu przez resort finansów - wynika z opublikowanych w środę szacunkowych danych Ministerstwa Finansów.

Tyska fabryka Fiata rozpoczęła produkcję nowej "pięćsetki"

Tyska fabryka Fiata rozpoczęła produkcję nowej wersji Fiata 500 - głównego modelu wytwarzanego w tym zakładzie. Na razie z taśmy zjeżdżają jeszcze auta obydwu wersji - nowej i starszej, która weszła na rynek w 2007 r. Od października wytwarzana będzie już tylko nowa wersja.

Grecki rząd w rozsypce. "Aleksis, nie mogę tego robić dalej"

Grecka wiceminister finansów Nadja Walawani ustąpiła w środę ze stanowiska, deklarując, że nie może popierać żądanego przez zagranicznych kredytodawców programu oszczędnościowego, na który zgodził się premier i przewodniczący rządzącej lewicowej partii Syriza, Aleksis Cipras.

"Na obecności Grecji w strefie euro skorzystali Niemcy". Ich eksport rozkwita

- Gdyby niedzielne porozumienia nie zostały przyjęte i Grecja powróciłaby do drachmy, to naród grecki zapłaciłby za to znacznie większą cenę - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego. Z kolei Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej ocenił, że koszty pomocy dla Grecji w kolejnych dekadach będą ogromne.

NBP: drugi kwartał lepszy dla firm. Ale przyjdzie wyhamowanie

Kondycja sektora przedsiębiorstw w II kwartale 2015 r. poprawiła się i pozostawała na dobrym poziomie - wynika z badania Narodowego Banku Polskiego. Firmy optymistycznie oceniają stan koniunktury w kraju, ale prognozy na kolejny kwartał są mieszane.

Rosja zachęca do wakacji na Krymie i zbuduje tam lotnisko

Rosja wybuduje na Krymie drugie lotnisko - informuje agencja ITAR-TASS. Moskwa dąży bowiem do poprawy połączeń z półwyspem, którego aneksji dokonała bezprawnie w ubiegłym roku. Do końca roku port lotniczy ma obsługiwać loty biznesowe, zaś od marca 2016 roku także loty pasażerskie. Łączny koszt budowy szacowany jest na blisko 1,8 mld rubli.

50 Cent ogłasza upadłość. "Prawnicy dobrze mu doradzili"

50 Cent ogłosił bankructwo. Gwiazda hip-hopu to jednak nie wyjątek wśród piosenkarzy, którzy źle zainwestowali swoje pieniądze. - Jak większość artystów, 50 Cent prowadzi działalność gospodarczą, więc jak każdy biznesmen jest potencjalnie narażony na ryzyko upadłości - zauważył Paweł Kostrzewa, dziennikarz muzyczny, który był gościem "Otwarcia dnia".

Przyszłość Grecji w rękach parlamentu. Jakie reformy musi wprowadzić?

- Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę. Ale dzięki temu uniknęliśmy katastrofy - powiedział Aleksis Cipras, szef greckiego rządu. Na co więc się zgodził podczas długiej nocy negocjacji? Do pakietu reform została wpisana, m.in. racjonalizacja systemu VAT, poszerzenie bazy podatkowej, zmiany w systemie emerytalnym, przyspieszenie procedur sądowych, wprowadzenie hamulca zadłużenia, zagwarantowanie pełnej niezawisłości urzędu statystycznego ELSTAT. Przegłosowanie pakietu ustaw będzie stanowiło pierwszy krok ku dalszym negocjacjom nad programem pomocowym i uruchomieniem części funduszy na ratowanie greckiej gospodarki. Według pierwszych informacji, blok głosowań w parlamencie w Atenach ma odbyć się w godzinach wieczornych.

Grecja na sprzedaż, czyli banki, wyspy i zabytki do prywatyzacji

Grecy muszą włożyć do specjalnego funduszu aktywa warte 50 mld euro. To kontrowersyjny element porozumienia z wierzycielami, którzy nie ufają tamtejszym władzom, że te będą spłacały swoje ogromne długi. Na liście mogą znaleźć się państwowe koncerny, banki, firmy energetyczny, lotniska, porty, a nawet zabytki. Pieniądze z prywatyzacji tego mienia mają pójść na spłatę długów, inwestycje gospodarcze i rekapitalizację banków.

Po 5 latach negocjacji Kanada i Ukraina otwierają celne granice. Ottawa popiera Kijów w konflikcie z Moskwą

Kanada i Ukraina zawarły umowę o wolnym handlu - ogłosił we wtorek szef kanadyjskiego rządu Stephen Harper po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, który składa oficjalną wizytę w Kanadzie. Władze Ottawy zdecydowanie popierają Kijów w obecnym konflikcie z Rosją, kanadyjska armia udziela Ukrainie pomocy szkoleniowej, zaś premier Harper od marca ub.r. trzykrotnie składał już wizytę na Ukrainie

Wicepremier Rosji: mamy krytyczny poziom biedy

Bieda w Rosji osiągnęła "krytyczny" poziom - powiedziała rosyjska wicepremier po opublikowaniu przez rząd nowych danych. Wykazały one gwałtowny wzrost liczby osób żyjących poniżej granicy ubóstwa.

Grecki parlament dziś zdecyduje o reformach. A związkowcy wzywają do strajku

Parlament Grecji podejmie w środę decyzję ws. oszczędności i reform, których domagają się zagraniczni kredytodawcy w zamian za nową pomoc. Przeciwny porozumieniu związek zawodowy pracowników sektora publicznego wezwał do 24-godzinnego strajku. Głosowanie w parlamencie oczekiwane jest wieczorem, nie wykluczone, że dopiero około północy.

"Świat", 14.07

We wtorek osiągnięto ostateczne porozumienie między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem, ograniczające irański program nuklearny w zamian za złagodzenie sankcji wobec Teheranu. Sankcje gospodarcze nałożone na Iran będą znoszone stopniowo, kiedy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdzi, że kraj realizuje zobowiązania. O nuklearnym przełomie ze swoimi gośćmi - Katarzyną Kacperczyk, wiceminister spraw zagranicznych i Bogdanem Klichem, byłym ministrem obrony - w programie "Świat" rozmawiała Jolanta Pieńkowska.

Cipras: podpisałem porozumienie, w które nie wierzę. Ale dzięki temu uniknęliśmy katastrofy

- Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę, ale jestem skłonny do wdrożenia jego postanowień - powiedział we wtorek w publicznej telewizji premier Grecji Aleksis Cipras. - Narzucona nam polityka jest irracjonalna. Ale polityka ta oferuje wyjście z kryzysu. Zaznaczył, że walczył, by nie obcinano pensji i emerytur, a uzgodnione fiskalne dopasowania są łagodniejsze niż w przeszłości.

"Biznes dla ludzi", 14.07

Sytuacje w Grecji na bieżąco śledzi Paweł Blajer. W programie "Biznes dla ludzi" odpowiada na pytania telewidzów i obserwuje, jak grecki kryzys wpływa na życie w turystycznych kurortach tego kraju.

Grecy sprzedają swoje wyspy. Za miliony euro

Grecja posiada nawet 6 tys. wysp, ale tylko 10 proc. z nich jest zamieszkałych. Część z nich została wystawiona na sprzedaż przez prywatnych właścicieli. Wyspę Omfori o powierzchni 450 ha można mieć za 50 mln euro. Ci, którzy mają mniej zasobne portfele, mogą kupić wyspę Gai o powierzchni 17,4 ha. Cena wynosi jedyne 3,75 mln euro.