Najnowsze

Najnowsze

Boom na polskim niebie. Tani przewoźnik uruchomi 17 nowych tras

Irlandzka linia lotnicza Ryanair w 2019 roku, w okresie letnim, uruchomi 17 nowych tras z Polski, między innymi z lotniska w Modlinie do Ammanu, Marsylii, z Gdańska do Barcelony, a z Krakowa do Bordeaux - poinformował szef Ryanaira Michael O'Leary. Dodał, że linia chce współfinansować rozwój portu w Modlinie.

Forum w Krynicy. Premier Litwy Człowiekiem Roku. "Jesteśmy za Unią państw suwerennych"

Premier Litwy Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę człowieka Roku XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagrodę, przyznawaną osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej, wręczył Skvernelisowi premier Mateusz Morawiecki. Sam Skvernelis mówił w Krynicy, że Polskę i Litwę łączą wspólne poglądy na Unię Europejską. "Jesteśmy za Unią państw suwerennych" - podkreślał szef litewskiego rządu.

"Nie chcemy wspierać inwestorów, którzy taktują Polskę jako montownię"

Nie chcemy wspierać inwestorów, którzy taktują Polskę jako montownię. Będziemy wspierać tych, co będą wnosić coś do polskiej gospodarki - powiedział w TVN24 BiS Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Jak sprecyzował chodzi o inwestorów, którzy będą działali w dziedzinie wysokiej technologii, współpracowali z uczelniami, tworzyli wysokiej jakości miejsca pracy oraz lokalne łańcuchy dostaw, a końcowy produkt będzie trafiał na eksport.

Polscy managerowie na globalnych rynkach. "Jesteśmy w stanie powiedzieć, co jest ważne"

Polacy coraz częściej zajmują wysokie pozycje w strukturach wielkich światowych firm i aktywnie uczestniczą w kształtowaniu globalnych strategii swoich korporacji. - Ja codziennie podejmuję decyzje, gdzie będziemy inwestować. Mamy to spojrzenie, jesteśmy w stanie powiedzieć, co jest ważne i na jakiej bazie podejmuje się te decyzje - mówiła podczas panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Katarzyna Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery na rynkach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Paneliści dyskutowali również o tym, jak postrzegają swoją rolę jako ambasadorów Polski, wpływając na budowanie jej pozycji na świecie, a także o tym czy ich potencjał w tym zakresie jest dostatecznie wykorzystywany.

Kwieciński: Polska dostanie mniej pieniędzy, bo się rozwija

- Polska otrzyma mniej pieniędzy na politykę spójności, ale nadal będzie największym beneficjentem w nowej perspektywie finansowej - powiedział w TVN24 BiS Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. - Zależy nam na tym, aby podział tych środków następował w sposób sprawiedliwy - dodał.

Bezrobocie lekko w dół. Minister Rafalska przedstawiła nowe dane

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 procenta - poinformowała w środę w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Nieznacznie spadła liczba osób bez pracy, które są zarejestrowane w pośredniakach. Minister zaznaczyła, że są to dopiero wstępne dane, ale jednocześnie dodała, że do tej pory resort nie mylił się w swoich prognozach.

Ważne zmiany dla dłużników. Problem dotyczy dwóch milionów Polaków

Resort sprawiedliwości zapowiada zmiany w przepisach dotyczących upadłości konsumenckiej. Procedury jej ogłaszania mają stać się bardziej przejrzyste. - Sąd nie będzie już badał przyczyn upadłości przy procedurze otwierania postępowania upadłościowego. Sama deklaracja o niewypłacalności będzie dla dłużnika podstawą wejścia do systemu, który da możliwość oddłużenia się - powiedział w TVN24 BiS Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Dodał, że przeterminowane długi, o wartości ponad 50 miliardów złotych, posiada około dwa miliony Polaków.

Nowy Kodeks pracy. Wiceminister: jest potrzebny, ale teraz się nie uda

Jestem przekonany, że nowy Kodeks pracy w Polsce jest potrzebny – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że nie ma szans, żeby parlament jeszcze w tej kadencji rozpoczął pracę nad nowymi przepisami. Myślę, że w następnej kadencji parlamentu powróci się do rozwiązań przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy – dodał Stanisław Szwed.

Minister o wymianie pieców: rachunki powinny być niższe

Program dotacji do wymiany pieców jest już gotowy. W tej chwili trwają tylko testy systemu informatycznego w celu sprawnego przyjmowania wniosków. W gminach rozpoczęliśmy już szkolenia dla beneficjentów - powiedział w TVN24 BiS minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że efektem programu powinny być niższe rachunki za ogrzewanie.

Nie dla e-sportu na igrzyskach. Ostre słowa szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Włączenie e-sportu do konkurencji na igrzyskach olimpijskich pozostaje odległym marzeniem. Zdaniem prezesa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha, "mordercze gry" promują przemoc wbrew idei ruchu olimpijskiego. - Dopóki się to nie zmieni sporty elektroniczne nie mają miejsca na igrzyskach - powiedział w rozmowie z agencją Associated Press. O szczegółach mówił Mateusz Walczak.

Do naprawy ponad milion aut. Wielka akcja serwisowa Toyoty

Ponad milion aut wyprodukowanych przez Toyotę trafi do naprawy. Jak pisze agencja Reutera japońska firma chce wezwać ich właścicieli do serwisów po tym, jak wykryto problem z wiązkami kabli elektrycznych w silnikach, co może stanowić zagrożenie pożarowe. Do wypadku z tego powodu, jak wyjaśnia Toyota doszło tylko raz, w Japonii. W wyniku zwarcia samochód zaczął dymić, ale nikomu nic się nie stało.

Zmiany w prawie a funkcjonowanie małych firm. Jak poradzić sobie z RODO i JPK?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Od lipca 2018 r. małe i średnie firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa są zobowiązane do przekazywania danych w formie JPK na żądanie urzędu skarbowego. To dodatkowy obowiązek po styczniowej nowelizacji, zgodnie z którą przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej, co miesiąc powinni przesyłać do urzędu raporty dotyczące ewidencji VAT według określonej formy JPK_VAT. Na funkcjonowanie firm wpłynęło również wprowadzone w maju RODO, które zobowiązuje przedsiębiorstwa do szczególnej ochrony danych osobowych. W jaki sposób łatwo i efektywnie poradzić sobie z nowymi zadaniami?