W pierwszej połowie bieżącego roku aż 3,8 tysiąca osób ogłosiło upadłość konsumencką. To prawie tyle, ile w całym 2016 roku - pisze "Puls Biznesu".
Z danych zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG) wynika, że w okresie styczeń-czerwiec 2019 r. sądy w Polsce ogłosiły upadłość 3821 osób fizycznych. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost jest więc ponad 17-procentowy (3259).
Oznacza to, że od 1 stycznia 2015 r. (wtedy pojawiły się realne możliwości uzyskania upadłości konsumenckiej) do połowy 2019 r. ogłoszenie upadłości uzyskało w sądach już 22,5 tys. rodaków uciekających przed spiralą zadłużenia - czytamy w "PB".
Będzie rekord?
Gazeta podkreśla, że upadłości konsumenckie skokowo rosną z każdym rokiem i wszystko wskazuje na to, że również ten rok będzie rekordowy.
Z ustaleń Jarosława Nowrotka, prezes COIG wynika, że około połowy bankrutów to nadmiernie i lekkomyślnie zadłużeni kredytami i pożyczkami konsumenckimi (także tzw. chwilówkami), zaś 12 proc. to ci, którzy nie mogą udźwignąć swoich kredytów hipotecznych.
W tym roku najmłodszy bankrut miał 20 lat, a najstarszy aż 94 (rekord wieku). Najwięcej upadłości dotyczy ludzi w przedziale wiekowym 40-49 lat (ponad 22 proc.) oraz 60-69 (21 proc.). Średnia wieku utrzymuje się na poziomie 51 lat (dla kobiet 52 lata, dla mężczyzn 50 lat). 57 proc. bankrutów to kobiety - pisze "Puls Biznesu".
Czym jest upadłość?
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy stali się niewypłacalni.
Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych np.: nie ma pieniędzy na jednoczesny zakup środków codziennego użytku oraz spłatę pożyczki.
Upadłość konsumencka ma dwie zasadnicze funkcje. Pierwsza to oddłużenie niewypłacalnego konsumenta - umorzenie całości lub części długów konsumenta w stosunku do jego wierzycieli, których konsument nie jest, ani nie będzie w stanie zapłacić. Druga to windykacja (odzyskanie) należności od niewypłacalnego konsumenta przez jego wierzycieli.
Autor: tol / Źródło: Puls Biznesu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock