Najnowsze

Najnowsze

Szkodliwa nadopiekuńczość. "Rodzice ze śmigłowca" przeszkadzają dzieciom

Amerykańscy badacze nazwali to "helicopter parenting", czyli "opieka ze śmigłowca". Nazwa oznacza postawę rodziców, którzy bezustannie mają oko na swoje dzieci i reagują, gdy tylko uznają, że jest to potrzebne. Tymczasem psychologowie z Uniwersytetu w Minnesocie przeprowadzili trwający 8 lat eksperyment, który wykazał szkodliwość takiego podejścia. Badano grupę rodziców i ich dzieci, które dorastały od 2. do 10. roku życia. Okazało się, że młodzi ludzie, których rodzice wykazywali nadopiekuńczość, trudniej nawiązywały kontakty z rówieśnikami czy radziły sobie z różnymi sytuacjami w szkole. O szczegółach w programie "24 Godziny" TVN24 BiS opowiadał Mateusz Walczak.

Polacy zmierzą się nie tylko z Japonią. Męcząca plaga na mundialu

W Wołgogradzie, w mieście, gdzie Polska rozegra ostatni mecz fazy grupowej tegorocznego mundialu (z Japonią, 28 czerwca), jest problem. Nad Wołgą o tej porze roku roi się od much i komarów. Odczuli to już kibice, którzy przyjechali na rozgrywane w tym mieście mecze grupowe. Radzą wszystkim, którzy do Wołgogradu przyjadą, zaopatrzyć się w preparaty odstraszające owady. Wprawdzie przed mistrzostwami władze próbowały zlikwidować problem poprzez opryski nadrzecznych terenów substancjami owadobójczymi, ale efekt nie okazał się wystarczający. Materiał programu "24 Godziny".

Chciał okraść sklep sposobem "na węża". Całość zarejestrowały kamery

Złodziej włamał się do sklepu w Houston przez okno i poruszał się po obiekcie w dość niestandardowy sposób. Jak w filmie akcji czołgał się po sklepowej posadzce, by nie uruchomić czujników ruchu. Właściciele sklepu przyznają, że wszystko było profesjonalnie zaplanowane. Jego plan prawie się powiódł, ale sprytny włamywacz zapomniał o jednej przeszkodzie - monitoringu. Materiał programu "24 Godziny" TVN24 BiS.

Nowe przepisy od lipca. To musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Możesz odstąpić od umowy, gdy cena wyjazdu wzrośnie o więcej niż 8 procent. Swoich roszczeń w związku z nieudanym urlopem możesz dochodzić w ciągu trzech lat. A gdy zrezygnujesz, bo na przykład wybuchł wulkan to biuro podróży ma 14 dni na zwrot pieniędzy. O nowych prawach podróżnego przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak wygląda praca ambasadora?

Dyplomacja to nie tylko zaszczyty i wyjazdy. Bywa niebezpiecznie, zdarza się, że w danym kraju nie wszyscy dobrze życzą ambasadorowi. O tym, jak wygląda ochrona kontrwywiadowcza ambasady i jej pracowników - opowiadali goście Rafała Wojdy w programie "Świat" w TVN24 BiS.

To ma być podatkowa rewolucja. "Zasada 3p"

Wyważenie interesów podatnika i fiskusa - to główne założenie nowej Ordynacji podatkowej, której elementy przedstawiła dziś minister finansów Teresa Czerwińska. Ordynacja ma być podstawą systemu podatkowego, zbudowanego w myśl "zasady 3p".

"Bilans". Susza jest, ale drożej nie będzie

Panująca w Polsce od kilku tygodni susza negatywnie wpływa na wzrost roślin i spowoduje spadek zbiorów zbóż i rzepaku. Czy susza odbije się na cenach? O tym w programie "Bilans" w TVN24 BiS mówił Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole. Drugim gościem programu był ekonomista Ignacy Morawski, który tłumaczył, czy Polska skorzysta na bardziej stabilnej strefie euro.

"Biznes dla Ludzi". Rząd przyśpiesza inwestycje w budownictwie

Rząd przyjął projekt specustawy mieszkaniowej, która ma przyśpieszyć inwestycje budowlane. Jak nowe prawo wpłynie na rynek nieruchomości? O tym w programie "Biznes dla Ludzi" mówili Leszek Wiśniewski, architekt i urbanista związany z Klubem Jagiellońskim oraz Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz Bartosz Turek z Open Finance.

Oto najlepsza restauracja na świecie

Osteria Francescana - to najlepsza restauracja na świecie, wynika z zestawienia World's 50 Best Restaurants brytyjskiego magazynu "Restaurant". Lokal powrócił na szczyt rankingu po rocznej przerwie.

To ma być emerytalna rewolucja. NBP ma sporo uwag

Narodowy Bank Polski ma uwagi i postulaty do najnowszego projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych - wynika z opinii przedstawionej przez bank centralny. Wiele z nich dotyczy tego, jak z nowym narzędziem poradzą sobie małe przedsiębiorstwa.

Rząd przyjął projekt specustawy mieszkaniowej

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów.

Nieoczekiwane problemy z piwem podczas mundialu. "Jest gorąco, a to jest piłka nożna"

Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji nie trwają jeszcze nawet tydzień, a w niektórych moskiewskich barach i restauracjach już brakuje piwa. Dłużej niż zwykle trzeba też czekać na świeże zapasy złotego trunku. - Przyjechało naprawdę dużo ludzi i wszyscy piją. Jest gorąco, a to jest piłka nożna - tłumaczy barman z lokalu położonego w okolicy placu Czerwonego.

Na rynkach ropy nerwowo z powodu obaw o wojnę handlową i poziom produkcji

Na rynkach ropy w środę nerwowo z powodu obaw o wojnę handlową USA-Chiny, która zagroziłaby globalnemu wzrostowi gospodarczemu i osłabiłaby popyt na paliwa. Nadal też nie wiadomo, przed zbliżającym się posiedzeniem Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC), jakie decyzje może ostatecznie podjąć kartel w sprawie wysokości dostaw ropy.

Polityk chce karać za drwiny z piłkarzy. "Ci mężczyźni to przedstawiciele narodu"

Witalij Miłonow, deputowany do rosyjskiej Dumy z partii "Jedna Rosja", proponuje kary za drwiny z rosyjskiej reprezentacji piłkarskiej. Polityk uważa, że za wyśmiewanie zawodników Sbornej powinna grozić kara grzywny w wysokości 10 tysięcy rubli, czyli w przeliczeniu około 600 złotych. Miłonow uważa, że piłkarze powinni czuć wsparcie, a nie "padać ofiarą niesmacznych żartów w stylu Charlie Hebdo". Postulat wywołuje mieszane komentarze rosyjskich kibiców. Materiał programu "24 Godziny".

Zwierzęta przestawiają się na nocny tryb życia

W naukowych magazynach "Science" i "Nature" opublikowano właśnie artykuły opisujące zmiany zachowań wielu ssaków. Badacze po licznych analizach zaobserwowali, że zwierzęta które dotąd uchodziły za aktywne za dnia, coraz częściej przestawiają się na nocny tryb życia. Przeanalizowano zachowania ponad 60 gatunków na 6 kontynentach. Okazało się, że średnio nocna aktywność ssaków wzrosła o 20 procent. Przez to mają większe szanse uniknąć ludzi, którzy są dla nich największym zagrożeniem. Najbardziej wymownym przykładem są kojoty w Kalifornii, które obecnie 70 proc. swojej aktywności przejawiają właśnie nocami. Jednak choć przez to mają większe szanse uniknąć ludzi, to trudniej im z sukcesem coś upolować, a to inny czynnik zagrażający populacji. Materiał programu "24 Godziny".

Jak internet zmienia design?

Internet zmienia oblicze designu. O szansach i zagrożeniach związanych z tym, że niemal każdy przedmiot jest dziś na wyciągnięcie ręki, mówili goście Rafała Wojdy w programie "Świat" w TVN24 BiS.