Najnowsze

Najnowsze

E-dowody od 2019 roku. "Nie wiemy, czy będą wygodne dla użytkownika"

To jest rewolucja, ale do końca nie wiemy, czy będzie to dobre rozwiązanie. Dopóki te dowody nie będą przetestowane i nie będą funkcjonować, to nie dowiemy się, czy będą wygodne dla użytkownika. Bo jeżeli podejmujemy działania, które polegają na cyfryzacji, to ja wychodzę z założenia, że one mają mi coś ułatwiać, a nie utrudniać - powiedział o planach wprowadzenia e-dowodów Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo, który był gościem programu "Bilans". Rząd przyjął w środę projekt noweli ustawy o dowodach osobistych przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Dzięki zmianom, od marca 2019 roku rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Dwa nowe odcinki A1 coraz bliżej

Łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybrał wykonawców na dwa z czterech odcinków autostrady A1 Tuszyn - granica województwa.

Śmiesznie tanie owoce. Sadownicy piszą do premiera i szykują protest

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy przetwórcy malin, truskawek i wiśni nie wykorzystują swojej pozycji i nie skupują owoców po zaniżonych cenach. Sadownicy już poskarżyli się na rekordowo niskie ceny skupu owoców do premiera Morawieckiego, a w piątek zamierzają protestować w Warszawie. Nad zmianą przepisów pracuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort chce, żeby plantatorzy i przetwórcy z wyprzedzeniem zawierali długoterminowe kontrakty.

Dobra dekada. Polska wśród państw, gdzie jakość życia wzrosła najmocniej

Polska należy do czołówki państw, które najszybciej poprawiają jakość życia - wynika z raportu SEDA, który ocenia rozwój krajów w szerszym ujęciu niż proste wskaźniki ekonomiczne. Państwa, które stawiają na jakość życia, lepiej radzą sobie w czasie kryzysów - przekonują autorzy raportu z Boston Consulting Group.

Rosja przedłuża embargo na żywność z Unii Europejskiej

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret przedłużający do 31 grudnia 2019 roku embargo na żywność z Unii Europejskiej, które Moskwa po raz pierwszy ogłosiła w 2014 roku w odpowiedzi na unijne sankcje będące reakcją na politykę Rosji wobec Ukrainy.

Za kierownicą bez prawa jazdy. Rząd szykuje rewolucję w przepisach

Ministerstwo Infrastruktury szykuje duże zmiany dla kandydatów na kierowców. Już wkrótce mogą oni zyskać możliwość jazdy bez uprawnień pod opieką rodziców w ramach przygotowań do egzaminu. - Dzisiaj to łamanie prawa. Chcemy wyjść naprzeciw tym, którzy chcą się szkolić - tłumaczy Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury.

Chwile grozy na lotnisku w Wiedniu. Turystka chciała wnieść pocisk do samolotu

Przerażenie i osłupienie - taką reakcję wywołała 24-letnia Amerykanka na lotnisku w Wiedniu. Na pamiątkę zamierzała zabrać ze sobą 75-milimetrowy pocisk armatni - niewybuch z II wojny światowej. Kobieta położyła znalezisko przed funkcjonariuszami na lotnisku i zapytała wprost, czy może pocisk zabrać ze sobą na pokład samolotu. Natychmiast wezwano patrol saperów, który zajął się niewybuchem. Na szczęście wszytko załatwiono szybko i przerwa w odprawie bagażowej trwała tylko kwadrans. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Tak działa plaster na miarę XXI wieku. Przełomowy wynalazek naukowców

Naukowcy z Tufts University w Massachusetts wynaleźli plaster na miarę XXI wieku. Przykleja się go na ranę jak tradycyjny, ale jest wyposażony w elektroniczne czujniki i przekaźniki wiadomości. Dzięki temu, gojenie jest monitorowane, a w razie potrzeby plaster sam uwalnia odpowiednią dawkę leku przyspieszającego leczenie i zwalczającego ewentualne ognisko infekcji. Plastry obecnie pozostają w fazie badań klinicznych. O szczegółach w programie "24 Godziny" mówił Mateusz Walczak.

Gwiazdor Monty Pythona przenosi się na rajską wyspę. To protest przeciw brexitowi

John Cleese, aktor i współtwórca grupy Monty Pythona, ogłosił, że na stałe przeniesie się jesienią na wyspę Nevis na Karaiby. W wypowiedzi dla BBC podkreślił, że cała debata na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej była "stekiem kłamstw". Cleese, poza występami w produkcjach grupy Monty Pythona, ugruntował swoją popularność filmem "Rybka zwana Wandą". Pojawił się także jako Q w filmach o przygodach Jamesa Bonda czy w serii o Harrym Potterze. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Transseksualistka z tytułem miss Hiszpanii. "Mam nadzieję, że to kończy pewną erę"

Myślę, że niezależnie od finału cała ta sytuacja doprowadzi do końca pewnej ery i początku nowej. Nie tylko w konkursie Miss Universe, ale także w wielu krajach - powiedziała Angela Ponce. 26-latka, która jest transseksualistką, wygrała hiszpańską edycję Miss Universe i w grudniu będzie walczyła o koronę w finałowym konkursie światowym na Filipinach. - Moim zdaniem zmieni się postrzeganie osób transseksualnych. Większość państw nie chroni takich ludzi, dlatego ważne jest żebym powiedziała: jesteśmy częścią społeczeństwa i mamy takie same prawa. Zmiany nadchodzą, ale bardzo powoli - dodała. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Szybko rośnie liczba bankrutów. "To coś, co zupełnie przebuduje nasze życie"

Nawet 6,5 tysiąca może przekroczyć w tym roku liczba upadłości konsumenckich - wynika z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Oznaczałoby to wzrost o blisko 18 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Zdaniem analityka Pawła Majtkowskiego "upadłość konsumencka to druga szansa, którą otrzymujemy na rynku finansowym". Zaznaczając, że jednocześnie jest to "coś, co zupełnie przebuduje nasze życie".

"Bilans". Zakaz handlu do poprawki

Zmiany w przepisach o zakazie handlu w niedziele - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

"Biznes dla Ludzi". Kolejny cios w wojnie handlowej

Wojna handlowa między USA a Chinami - to jeden z głównych tematów programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gośćmi Roberta Stanilewicza byli ekonomista Marek Zuber oraz analityk Michał Stajniak z X-Trade Brokers Dom Maklerski SA. Ponadto o rosnącej liczbie upadłości konsumenckich mówił analityk Paweł Majtkowski.

Spór, który może mieć wpływ na portfele setek tysięcy Polaków. Kiedy wzrosną raty kredytów?

Do końca 2020 roku stopy procentowe nie ulegną zmianie - ocenił na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jednak członek Rady Łukasz Hardt uznał, że nie można całkiem wykluczyć podwyżki stóp w przyszłym roku. Tymczasem nawet niewielki wzrost stóp procentowych oznacza o kilkadziesiąt złotych wyższą ratę kredytu hipotecznego.

Łatanie dziur w niedzielnym zakazie handlu. Wiceminister zapowiada zmiany w przepisach

Będzie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - zapowiedział w programie "Bilans" w TVN24 BiS Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak wyjaśnił, projekt w tej sprawie zostanie złożony po wakacjach i ma być inicjatywą poselską. Zmiany w przepisach o zakazie handlu mają obowiązywać od początku przyszłego roku.