Foliówki z dodatkową opłatą. "Być może powinniśmy pójść krok dalej"

[object Object]
Ekspert o prawie dot. torebek foliowychTVN24 BiS
wideo 2/3

Od września opłatą recyklingową mają zostać objęte niemal wszystkie foliówki w sklepach, także te grubsze. Handlowcy mówią o dodatkowym koszcie dla klientów, a ekolodzy przekonują, że w Polakach "budzi się świadomość ekologiczna" i być może foliowych toreb trzeba zakazać całkowicie.

Od stycznia 2018 roku opłatą recyklingową objęte są foliówki o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Stawka opłaty to 20 groszy plus VAT. Rząd zaproponował, by od września opłata została nałożona także na torby foliowe powyżej 50 mikrometrów, co oznacza, że wolne od daniny będą tylko tak zwane zrywki, najcieńsze foliówki, których czasem używamy przy pakowaniu warzyw lub owoców.

- Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że (obecny) przepis był omijany. Oczywiście zawsze producenci torebek chcieliby, żeby jak najdłużej produkować i dalej zaśmiecać Polskę, ale po to jest ta opłata, aby stopniowo tych torebek używać coraz mniej - tak potrzebę wprowadzenia zmian wyjaśniał w ubiegłym tygodniu w Sejmie minister środowiska Henryk Kowalczyk.

- Są kraje, gdzie w ogóle wprowadzono zakaz używania jednorazowych torebek foliowych, natomiast my tutaj uszczelniamy tylko system - mówił podczas drugiego czytania.

Sejm odpowiednie zmiany w przepisach przegłosował w ubiegłym tygodniu. W tym tygodniu ustawa najprawdopodobniej dostanie zielone światło także od senatorów.

Foliówki w sklepie

Mówiąc o "omijanym przepisie", minister nawiązał do doniesień medialnych wskazujących, że sieci handlowe udostępniały klientom (za opłatą) głównie grubsze torby foliowe - nieobjęte opłatą recyklingową.

"Od stycznia 2018 r. w ofercie sieci dostępne są reklamówki, które mogą służyć klientom wielokrotnie, a ze względu na ich grubość, nie są objęte koniecznością pobierania od klienta opłaty recyklingowej. Nasi klienci chętnie sięgają po torby wielokrotnego użytku" - stwierdził w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej Jeronimo Martins Polska, właściciela Biedronki.

Z wypowiedzi przedstawiciela handlowego potentata wynika jednocześnie, że rządowy plan dotyczący mniejszego zużycia foliówek został przynajmniej w części zrealizowany.

"W całym 2018 roku sprzedaż torebek foliowych w sklepach naszej sieci zmniejszyła się o prawie 40 procent w stosunku do roku wcześniejszego" - wyjaśnił Mierzwa.

Podobne informacje podaje Aleksandra Robaszkiewicz z konkurencyjnego Lidla. Jak poinformowała tvn24bis.pl, w 2018 roku Lidl odnotował "około 30-procentowy spadek sprzedaży toreb foliowych w porównaniu z rokiem 2017", a "trend ten ustabilizował się i jest przez nas zauważany w 2019 roku".

Mniej pieniędzy

Powodem zmiany przepisów w sprawie foliówek może być nie tylko kwestia "uszczelnienia systemu". Chodzi także o mniejsze wpływy do budżetu.

Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk w czerwcu przyznał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że wpływy do budżetu z tego tytułu wyniosły około 70 mln zł. To znacznie mniej niż przewidywano. Rząd wcześniej szacował wpływy z tytułu opłaty na poziomie 850 mln - 1,5 mld zł.

Teraz ministerstwo środowisko zakłada, że w 2020 roku do kasy państwa trafi dzięki foliówkom 1,4 miliarda złotych. Do oszacowania skutków finansowych na 2020 rok przyjęto założenie średniego zużycia toreb z tworzyw sztucznych przez badaną populację (38,4 mln osób) na poziomie 150 sztuk rocznie. Przed 2018 rokiem resort środowiska podawał, że zużywamy ok. 300 toreb foliowych w przeliczeniu na mieszkańca.

Dodatkowe obowiązki

Na razie nie wiadomo, jaki wpływ poszerzenie obowiązku uiszczania opłaty recyklingowej będzie miało na to, ile faktycznie zapłacimy za torby foliowe w sklepach. Zdaniem handlowców konsekwencje nowych przepisów odbiją się jednak na kieszeniach klientów.

- Ta opłata to dodatkowe obciążenie dla konsumenta w sytuacji, gdy mamy w kraju rekordowo wysokie ceny na wszystkich możliwych produktach, wzrost ceny benzyny i do tego potencjalny wzrost kosztów energii elektrycznej - mówi tvn24bis.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, skupiającej czołowe sieci handlowe w Polsce.

Zwraca też uwagę, że wprowadzenie opłaty recyklingowej na grubsze foliówki "generować będzie dodatkowe uciążliwe obowiązki administracyjno-sprawozdawcze" dla branży.

- Jako firmy proekologiczne jesteśmy za tym, żeby edukować konsumenta. By docelowo konsument zrezygnował z foliówek i nosił swoją torbę - tak jak to się dzieje w innych krajach - zapewnia jednak.

Świadomość ekologiczna

- Na razie dane statystyczne wskazują, że produkcja plastiku rośnie z roku na rok. To zapotrzebowanie w Polsce, jak i w całej Europie, wzrasta - komentuje Magdalena Figura z Greenpeace Polska, organizacji zbierającej podpisy pod petycją na rzecz wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych w celu ograniczenia zużycia jednorazowego plastiku.

- Biorąc pod uwagę wprowadzone wcześniej przepisy, nie udało się jeszcze znaleźć efektywnego sposobu, by znacząco zmniejszyć ilość wprowadzanych na rynek toreb jednorazowych - ocenia.

Zdaniem aktywistki na razie trudno powiedzieć, czy nowe przepisy coś zmienią pod względem zużycia "foliówek", a "wszystko zależy od tego, jak do problemu podejdą producenci, detaliści".

- Natomiast absolutnie widoczne jest to, że ludzie oczekują, że ich osobiste wybory i działania na rzecz zmniejszenia użycia plastiku jednorazowego będą wspierane przez odpowiednie przepisy oraz rozwiązania zapewnianie przez producentów - podkreśla Figura.

Uważa też, że w Polakach "budzi się świadomość ekologiczna". - Są gotowi, by z własnymi torbami czy opakowaniami chodzić do sklepu. Ale to wymaga dobrych przepisów i rozwiązań systemowych. Być może powinniśmy pójść krok dalej i, tak jak Francja czy Włochy, zakazać jednorazowych toreb plastikowych - zastanawia się Figura.

Autor: Krzysztof Krzykowski / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl