Najnowsze

Najnowsze

Dwa miesiące urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców

Parlament Europejski przegłosował przepisy, które przewidują, że przez co najmniej dwa miesiące z urlopu rodzicielskiego korzystać będzie mógł jedynie ojciec. Jeśli tego nie zrobi, urlop przepadnie. Regulacje mają pomóc matkom w powrocie do pracy i zachęcać ojców do większego zaangażowania się.

Najdroższy rozwód świata. Jest ugoda

Najbogatszy człowiek świata, założyciel Amazona, Jeff Bezos oraz jego małżonka MacKenzie ogłosili porozumienie w sprawie własności akcji koncernu po rozwodzie. Ugoda sprawi, że była partnerka Bezosa stanie się jedną z najbogatszych kobiet na ziemi.

Awokado drożeje. Przez słowa Trumpa

– Nie powstrzymacie nielegalnej imigracji, zamknę granicę – grzmiał Donald Trump. To jedno zdanie prezydenta wystarczyło, by popularne w Stanach Zjednoczonych awokado znacznie podrożało. Groźba jest bowiem adresowana do Meksyku, z którego ten owoc jest transportowany do USA drogą lądową. Więcej w materiale Mateusza Walczaka z TVN24 BiS.

Raport: Ukraińcy chcą zostać w Polsce

Migranci zarobkowi ze Wschodu nie szykują się do masowych wyjazdów do pracy w Niemczech. Nasz kraj wciąż pozostaje ich preferowanym kierunkiem wyjazdów na saksy i na stałą emigrację - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Waldemar Pawlak przed komisją do spraw VAT

Były wicepremier i minister gospodarki w rządzie PO-PSL Waldemar Pawlak zeznał w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT, że nic nie wie o sytuacjach, by ktoś celowo rozszczelniał system podatkowy.

Cła i kontrole bagażowe. Bruksela szykuje się na brexit

Unia Europejska wprowadzi kontrole celne i zacznie pobierać cła przewozowe niezwłocznie po brexicie bez umowy - ostrzegł unijny komisarz do spraw gospodarczych Pierre Moscovici. Ocenił, że wzrasta ryzyko nieuregulowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Spór o niedzielny zakaz. "Nie jest narzędziem do ratowania małych i średnich sklepów"

Rząd nie chce na razie żadnych zmian w ustawie ograniczającej niedzielny handel. - Miał być armagedon. Miała być porażka w handlu detalicznym, a wszystkie dane, które zaprezentowaliśmy w raporcie wskazują jasno, że rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie - powiedziała w czwartek Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Eksperci zwracają jednak uwagę, że sytuacja małych sklepów będzie coraz trudniejsza.

Przelew z ZUS na 888 złotych. Jest decyzja Sejmu

Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 złotych brutto (około 888 złotych netto) - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku.

Co mogą zrobić rodzice w czasie strajku nauczycieli?

Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli. Wielu pracujących rodziców może znaleźć się w sytuacji, w której nie będą mieli z kim zostawić dziecka. Sprawdzamy, co można zrobić w takim przypadku.

Nowe święto państwowe? Platforma Obywatelska składa drugi projekt

Klub Platformy Obywatelskiej złożył w Senacie projekt ustawy dotyczący ustanowienia święta państwowego w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku - poinformował w środę przewodniczący senackiego klubu PO Bogdan Klich. Wcześniej projekt w tej sprawie trafił także do Sejmu.

Sieć dyskontów otwiera sklep internetowy w Polsce

Jeszcze w tym tygodniu ma ruszyć sklep internetowy Lidla w Polsce - tak wynika ze środowych zapowiedzi spółki. Tym samym Lidl dołączy do takich sieci handlowych, jak Carrefour, Tesco czy Auchan, które umożliwiają klientom zakupy online.

Łatwiejsza legalizacja samowoli, zmiany w pozwoleniach na budowę. Zapowiedź ministra

Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę, prostsze i szybsze procedury, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po pięciu latach - to zmiany w Prawie budowlanym, które powinny zostać przyjęte w tej kadencji Sejmu. Taką zapowiedź złożył na środowej konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Łatwiejsza ma być też legalizacja co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych.

Kontrowersje w sprawie ustawy frankowej. "Rozwiązania nie powinny być niesprawiedliwe"

Przedłużają się prace nad prezydenckim projektem ustawy frankowej. Kontrowersje budzi Fundusz Konwersji, z którego ma być finansowane przewalutowanie kredytów. Rezygnacji z tego pomysłu domaga się Związek Banków Polskich. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha przyznał, że napływają różne propozycje i opinie ekspertów dotyczące ostatecznego kształtu przepisów. - Jesteśmy otwarci na to, by w procesie legislacyjnym te rozwiązania były udoskonalane - powiedział.

Stopy nie drgnęły

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To oznacza, że główna, referencyjna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej.

Rozporządzenie do ustawy prądowej w ogniu krytyki. "Grozi to falą upadłości"

Rozporządzenie do ustawy o cenach prądu może zagrozić kontynuacji działalności przez spółki obrotu, szczególnie w przypadku tych mniejszych. Grozi to falą upadłości lub próbami zrywania kontraktów przez sprzedawców - ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jak dodano, w projekcie brakuje między innymi indywidualnego zastosowania sposobu rozliczania rekompensat. Przed skutkami rozporządzenia ostrzegają również firmy obracające energią.