"Węzeł Jasna Góra już dostępny dla wszystkich kierowców"

Moto

Nowe fotoradary na polskich drogach w 2020 rokuTVN Turbo
wideo 2/5

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła w sobotę na autostradowej obwodnicy Częstochowy węzeł Jasna Góra. Łączy on autostradę A1 z drogą krajową numer 43.

Autostradową obwodnicę od węzła Częstochowa Południe do węzła Częstochowa Północ otwarto dla ruchu tranzytowego 23 grudnia ubiegłego roku.

Na niewykończonej jeszcze trasie obowiązuje ograniczenie prędkości; niedostępne też dotąd były dwa węzły: Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia. Jak przekazał rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA Marek Prusak, węzeł Jasna Góra udostępniono kierowcom w sobotę przed południem. Nadal niedostępny pozostaje węzeł Częstochowa Blachownia na skrzyżowaniu A1 z drogą nr 46.

- Planujemy, że przy sprzyjających warunkach pogodowych jego otwarcie będzie możliwe w II kwartale bieżącego roku - wskazał Prusak.

Coraz więcej autostrady

W ubiegłym roku udostępniono kierowcom liczący łącznie blisko 60 km fragment autostrady A1 - między Pyrzowicami (w pobliżu lotniska Katowice) do włączenia w drogę krajową nr 1 na północ od Częstochowy.

Jako pierwszy, w sierpniu, otwarto liczący 33 km fragment A1 od Pyrzowic do węzła Częstochowa Południe (stara nazwa węzła: Zawodzie).

Przed Bożym Narodzeniem GDDKiA otworzyła też dla tranzytu główną trasę autostrady A1 wokół Częstochowy – o długości ok. 24 km, wraz z dwoma węzłami: Częstochowa Północ i Częstochowa Południe. Kierowcy mogą tamtędy omijać Częstochowę głównymi jezdniami A1, bezkolizyjnie połączonymi z rozbudowywaną krajową "jedynką".

Według wcześniejszych informacji Dyrekcji, prace wykończeniowe na autostradowej obwodnicy Częstochowy mogą potrwać przez cały 2020 r. Na początku lutego br. podpisano umowę na montaż ekranów wzdłuż trasy - zamontowane zostaną panele dźwiękochłonne o powierzchni ponad 52,7 tys. m kw., panele odbijające (1,7 tys. m kw.) oraz przeciwolśnieniowe (prawie 1,2 tys. m kw.).

Remont "jedynki"

Drożność autostradowej obwodnicy Częstochowy stała się kluczowa dla skierowania tam ruchu z częstochowskiego odcinka DK1, którą obecnie odbywa się główny ruch tranzytowy w osi północ-południe. Wkrótce rozpocznie się bowiem remont przebiegającej przez miasto "jedynki". Samorząd Częstochowy zapowiedział, że zasadnicze prace rozpoczną się tam w 2020 r. Na północ od Częstochowy trwa budowa pięciu kolejnych odcinków A1: jednego w woj. śląskim oraz czterech w woj. łódzkim. Wszystkie będą miały standard po trzy pasy w każdym kierunku; zostaną wybudowane w istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1. Oddanie do ruchu czterech odcinków między Częstochową a Tuszynem planowane jest obecnie przed końcem 2021 r. Piąty fragment, od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Kamieńsk, ma zostać udostępniony kierowcom na przełomie 2022 i 2023 r.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA