Najnowsze

Najnowsze

Nowy plan Gazpromu w sprawie Nord Stream 2

Nord Stream 2, spółka zależna Gazpromu, złożyła do duńskiej Agencji Energii wniosek o zgodę na poprowadzenie gazociągu trasą alternatywną, wiodącą przez duńską wyłączną strefę ekonomiczną, a omijającą wody terytorialne Danii. Trasa ta omija Bornholm od północy.

Turyści się cieszą, ale eksperci ostrzegają. Problemy Turcji uderzają w rynki

Zaledwie 63 grosze trzeba zapłacić w piątek przed południem za lirę. To kolejny dzień, w którym obserwujemy osłabianie się tureckiej waluty. Inwestorzy obawiają się amerykańskich sankcji na Turcję. Z drugiej strony, to dobra informacja dla wszystkich planujących urlop w tym kraju, choć ekonomiści ostrzegają, że rykoszetem może dostać złoty. Spadki obserwujemy także na europejskich parkietach.

Śledczy kwestionują opłaty za holowanie aut. "Stawki zbyt wysokie"

Prokuratorzy z Gdańska i Wrocławia skarżą uchwały miast wprowadzające wyższe opłaty za holowanie pojazdów. Śledczy wnieśli o stwierdzenie nieważności tych uchwał, a zastępca Prokuratora Generalnego zlecił pozostałym prokuraturom w kraju analizę uchwał dotyczących opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów.

Brytyjski miliarder wyprowadza się do Monako. Skarżył się na podatki

Gigantyczna fortuna wypływa z Wysp Brytyjskich. Jak podaje "Daily Mail", jeden z najbogatszych brytyjskich biznesmenów Jim Ratcliffe pakuje walizki, 21 miliardów funtów i wyprowadza się do Monako. Dlaczego? Oficjalnie nie wiadomo, ale miliarder skarżył się ostatnio na słaby klimat inwestycyjny i podatki w swojej ojczyźnie. Monako zapewne przyjmie Ratcliffa z otwartymi ramionami. To malutkie księstwo jest dla bogaczy prawdziwym rajem. Wszędzie luksus, a podatki niskie. Materiał programu "24 Godziny".

"Perła Adriatyku" ma dość turystów. UNESCO pogroziło palcem

W sezonie letnim Dubrownik jest tak przeludniony, że ciężko się po nim poruszać. Dlatego Chorwaci chcą ograniczyć liczbę statków wycieczkowych, które odwiedzają miasto. Tylko w ubiegłym roku do portu w Dubrowniku przypłynęło pół tysiąca wycieczkowców. Na ich pokładach znajdowało się 750 tysięcy turystów. Sprawa jest na tyle poważna, że UNESCO zagroziło wykreśleniem starego miasta z listy światowego dziedzictwa. Materiał programu "24 Godziny".

"Economist" o repolonizacji banków. "Model niesie ryzyko"

To, co polski rząd nazywa repolonizacją banków w Polsce, to ukradkowa nacjonalizacja instytucji finansowych, które przejmują państwowe firmy. Zdaniem ekonomistów niesie to ze sobą poważne ryzyko makroekonomiczne - pisze w czwartek tygodnik "Economist".

Władze Nowego Jorku wprowadziły restrykcje wobec Ubera

Rada Miejska Nowego Jorku uchwaliła przepisy wstrzymujące tymczasowo wydawanie licencji dla platformom taksówkowych, takich jak Uber i Lyft. Burmistrz Bill de Blasio zapowiedział, że podpisze znowelizowaną ustawę. Budzi ona jednak sporo kontrowersji.

"Bilans". Czy "bykowe" ma sens?

Kryzys demograficzny w Polsce, strajk pilotów Ryanaira, ambitne plany lotniska w Radomiu oraz podatek od bezdzietnych singli - to główne tematy programu "Bilans", na który zaprasza Paweł Blajer.

Oto najpopularniejsze kierunki lotnicze z Polski. Dominuje jeden kraj

Wielka Brytania była najczęściej wybieranym kierunkiem przez pasażerów obsłużonych na polskich lotniskach w pierwszym kwartale tego roku. Największy wzrost zanotowano w przypadku Izraela. Do tego kraju wybrało się o ponad 135 tysięcy pasażerów więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszej analizy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Dobry start liczony w milionach. Pieniądze trafiają na konta

W lipcu wypłacono rodzinom prawie 565 tysięcy świadczeń z programu Dobry start. W tym okresie samorządy wypłaciły ponad 169,4 miliona złotych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O Dobry start w lipcu złożono on-line 1,09 miliona wniosków.

Praca w "morderczym upale". Apel do minister Rafalskiej

W obowiązującym prawie nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca - wskazują związkowcy z handlowej Solidarności. Zwrócili się z wnioskiem do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o podjęcie pilnych prac legislacyjnych.

Gdzie żyją najbogatsze rodziny? Polska daleko

Rodziny w Stanach Zjednoczonych są najbogatsze na świecie - średnio ich majątek wynosi 176 tysięcy dolarów. Tak wynika z rankingu Better Life Index przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Na kolejnych miejscach znalazły się rodziny w Szwajcarii, Belgii, Japonii i Szwecji. Polska zajęła w zestawieniu państw OECD 32 miejsce - czwarte od końca. Średni majątek rodziny nad Wisłą wynosi prawie 15 tysięcy dolarów. O szczegółach, w programie "Dzień na świecie", mówił Jacek Pałasiński.

Płace w Polsce szybko rosną. Nowe dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2018 roku wyniosło 4521,08 zł brutto (czyli około 3,2 tysiąca złotych na rękę), co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 7,1 procent - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.