Najnowsze

Najnowsze

Latte można napić się za darmo. Wyjątkowy pomysł na kawiarnię

Niezwykła inicjatywa społeczno-biznesowa powstała w Szanghaju. Została założona tam kawiarnia zatrudniająca osoby z autyzmem. Pracują zarówno jako bariści, jak i kelnerzy. To rodzaj terapii, która pozwala im nawiązywać więzi społeczne i przełamywać bariery w relacjach z innymi ludźmi. Materiał programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

To może być przyszłość transportu. "Przyjeżdżanie własnym autem nie miało sensu"

Uniwersytet Michigan wjeżdża w erę pojazdów autonomicznych. Dwa busy, wyposażone w czujniki i kamery, rozpoczęły fazę testów. Ich pierwszymi pasażerami są studenci i pracownicy uczelni. Na wszelki wypadek w pojeździe jest kierowca bezpieczeństwa, a dodatkowo pojazdy poruszają się maksymalnie 20 kilometrów na godzinę. Studenci chwalą rozwiązanie, które znacznie ułatwia poruszanie się po obszernym kampusie. Test autonomicznych busów potrwa rok. Po tym czasie zapadnie decyzja o ewentualnym rozszerzeniu trasy o kolejne przystanki. Materiał programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Ptaki, drzewa, niewybuchy. Problemy z koncertami gwiazdy

Niezwykłe perturbacje towarzyszą organizacji koncertów popularnego piosenkarza w Niemczech. Ed Sheeran został zmuszony do zmiany lokalizacji dwóch lipcowych koncertów. Zamiast w Dusseldorfie zagra w Gelsenkirchen, ale okoliczności zmiany są naprawdę niezwykłe. Koncerty pierwotnie miały się odbyć na terenie lotniska Essen-Mulheim, ale okazało się, że w tym czasie gniazdują tam chronione ptaki, a w ziemi prawdopodobnie są groźne niewybuchy z okresu II Wojny Światowej. Imprezę więc przeniesiono na wielki parking przy budowanym właśnie nowym centrum wystawowym w Dusseldorfie. Tyle, że bezpieczne zorganizowanie tam koncertu wymagało wycięcia 104 drzew, czemu kategorycznie sprzeciwili się ekolodzy. Występy przeniesiono więc na stadion w Gelsenkirschen – i tu kolejny kłopot. Na koncerty sprzedano po 85 tysięcy biletów, ale obiekt nie pomieści tylu ludzi. Organizatorzy starają się więc o jeszcze jeden występ artysty w innym terminie, ewentualnie będą zwracać pieniądze tym, którym alternatywne rozwiązania nie będą pasowały.

Obowiązkowe szkolenia w straży pożarnej, policji lub wojsku. Prezydent realizuje obietnicę

Obowiązkowe szkolenia z obronności we Francji chce, zgodnie ze swoimi wyborczymi obietnicami, wprowadzić prezydent Emmanuel Macron. Co ciekawe, Macron jest pierwszym prezydentem Francji, który sam w wojsku już nie służył, ponieważ wcześniej obowiązkową służbę zniesiono. Teraz 16-latkowie mają przechodzić obowiązkowe miesięczne szkolenia w straży pożarnej, policji lub wojsku. Prezydent twierdzi, że w obecnych czasach to konieczność. Krytycy zwracają uwagę, że to dodatkowe koszty, kłopot dla służb, a przede wszystkim – zamiast zmuszać do obywatelskich postaw, lepiej krzewić je poprzez odpowiednie wychowanie. O szczegółach w programie "24 Godziny" mówił Marcin Masewicz.

Fobie i lęki. Jak je pokonać?

Motywuje albo paraliżuje. Zamienia się w fobie i nie pozwala normalnie funkcjonować. W programie "Świat" - strach i ci, którzy potrafili go okiełznać.

Marczuk: będą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

W lipcu będzie gotowe rozporządzenie, które zniesie test rynku pracy dla ponad 200 zawodów. Szykowane są także inne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców z krajów kulturowo bliskich Polsce - powiedział w czwartek w programie "Bilans" w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki socjalnej.

"Bilans". Rok szkolny z "dobrym startem"

Dreamliner w polskich barwach, świadczenie 300 plus oraz ranking "pięćdziesięciu najbardziej kreatywnych w biznesie" - to główne tematy programu "Bilans", na który zaprasza Robert Stanilewicz.

Reuters: szykuje się fuzja na rynku bankowym w Polsce. "Jest zgoda prezesa PiS"

Pekao, drugi co do wielkości bank w Polsce, najprawdopodobniej zaproponuje połączenie z Aliorem - poinformował Reuters, powołując się na dwa źródła. Zdaniem agencji rekomendacja w tej sprawie ma zostać wydana po czerwcu. Jedno ze źródeł, cytowane przez Reutersa, informuje, że połączenie zaakceptował już prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Konstytucyjne wątpliwości w sprawie zmian w emeryturach. Jest odpowiedź resortu finansów

Uprzywilejowanie pozycji Polskiego Funduszu Rozwoju Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i regulacje dotyczące czasu wejścia w życie ustawy mogą naruszać konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – ostrzegają pracownicy z Rządowego Centrum Legislacji. Resort finansów tłumaczy, że uwagi RCL były analizowane i omawiane w trakcie uzgodnień, zapowiada też rozszerzenie uzasadnienia projektu.

Biało-czerwony dreamliner LOT-u już w Warszawie

W czwartek przed godziną 10, na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował dreamliner PLL LOT pomalowany w biało-czerwone barwy upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzy samoloty F-16 asystowały maszynę od momentu jego wlotu w polską przestrzeń powietrzną.

Jesteśmy sami we Wszechświecie? Zdaniem naukowców to bardzo prawdopodobne

Naukowcy od lat próbują ustalić, czy jest w kosmosie inna niż nasza cywilizacja. Najnowsze wyliczenia naukowców z Wielkiej Brytanii znacząco osłabiają nadzieje na to, że tak jest. Specjaliści z Instytutu Przyszłości Ludzkości z Uniwersytetu Oksfordzkiego za pomocą modeli matematycznych oszacowali, że prawdopodobieństwo, że jesteśmy sami we Wszechświecie wynosi pomiędzy 39 a 85 procent. To, że jesteśmy sami w naszej galaktyce, jest jeszcze bardziej prawdopodobne. Szanse na to wynoszą pomiędzy 53 a 99,6 procent. Materiał programu "24 Godziny" TVN24 BiS.

Drony pomogą w walce z narkobiznesem

W Kolumbii flota niewielkich bezzałogowych dronów będzie latać nad wykrytymi nielegalnymi uprawami koki. Rośliny będą spryskiwane i niszczone przy użyciu glifosatu. Przepis w tej sprawie podpisał ustępujący prezydent Juan Manuel Santos. W ten sposób władze kraju chcą zwalczać produkcję narkotyków. Oceniono, że taki sposób działania zminimalizuje szkodliwy wpływ pestycydu na ludzi. Materiał z programu "24 Godziny".

Wyrabia ciasto, nakłada składniki. Robot specjalistą od pizzy

Francuski startup stworzył robota, który jest w stanie przygotować 120 sztuk pizzy na godzinę. Sam przygotowuje spód, nakłada kolejne składniki, wstawia do pieca, wyjmuje, kroi i pakuje. Ale mistrzowie przygotowania tego dania ripostują – robot wszystkiego sam nie dopilnuje, nie jest na przykład w stanie idealnie ocenić konsystencji ciasta. Materiał programu "24 Godziny" TVN24 BiS.

Pigułka zamiast zastrzyku. Nadzieja dla blisko pół miliarda osób

Naukowcy dają nadzieję cierpiącym na cukrzycę. Uczeni z amerykańskiego Harvardu przeprowadzili udane testy podania insuliny w postaci kapsułek zamiast zastrzyku. Testowano to na szczurach, u których stwierdzono obniżenie poziomu cukru we krwi. Konieczne są dalsze eksperymenty, aby potwierdzić skuteczność tej metody. Na prace naukowców z nadzieją czeka blisko pół miliarda osób na świecie – bo tylu zmaga się z problemem cukrzycy. O szczegółach w programie "24 Godziny" TVN24 BiS mówił Mateusz Walczak.

"Biznes dla Ludzi". Umowy o dostawach LNG z USA

Umowy w sprawie dostaw amerykańskiego LNG do Polski - to jeden z głównych tematów programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert. Ponadto o zapowiedziach władz USA, które chcą zablokować eksport ropy naftowej z Iranu, mówił Sławomir Majman, ekspert do spraw inwestycji zagranicznych w kancelarii Dentos.

"Bilans". Mały ZUS dla małych firm

Projekt tak zwanego małego ZUS-u dla drobnych firm - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był ekspert podatkowy Marek Kolibski z KNDP.

Po co trenować sztuki walki?

Droga do samodoskonalenia, hobby i sposób na życie. Warto trenować sztuki walki - przekonywali goście Rafała Wojdy w programie "Świat" w TVN24 BiS.