Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Kolej

Kolej

Pasażerowie w Trójmieście narzekają na brak informacji na temat planowanego na piątek rano strajku na kolei. - Tyle wiemy, co media mówią - informuje kasjerka z Dworca Głównego w Gdańsku. Pociągi mają stanąć w całym kraju o 7 rano na dwie godziny. Trójmiejska SKM zapewnia, że ich pracownicy ograniczą się tylko do wywieszenia flag.

O godz. 9 zakończył się strajk na kolei. W sumie - według informacji PKP - stanęło 395 pociągów. Rozładowywanie zatorów na trasach może potrwać nawet do godz. 12. Do godziny 9.10 prawie wszystkie pociągi ruszyły ponownie - informuje PKP.

- Mamy wątpliwość, czy zapowiadany na piątek strajk ostrzegawczy kolejowych związków zawodowych będzie legalny czy nie - powiedział Jakub Karnowski, prezes PKP SA i szef Grupy PKP. Jednocześnie zapowiedział, że sprawdzi, czy w czasie strajku nie było łamane prawo.

Mój apel do związkowców, by nie strajkowali, jest cały czas w mocy - powiedział minister transportu Sławomir Nowak. Podkreślił, że wciąż wierzy, iż strajku na kolei da się uniknąć, choć - jak mówił - nie widzi woli porozumienia po stronie związków.

Pomimo wczorajszego spotkania z ministrem transportu, kolejarze zdecydowali się utrzymać decyzję o strajku ostrzegawczym. Ma się on odbyć w piątek od godz. 7 do 9. Jak mówił Henryk Grymel z NSZZ "Solidarność", dziś zostanie podjęta decyzja o tym gdzie i kiedy staną pociągi. Jak tłumaczył, kolejarzom "chodzi o zasadę". - Najgorsze jest, jak się odbiera komuś przywileje - przekonywał.

Związkowcy z Szybkiej Kolei Miejskiej doszli do porozumienia z zarządem spółki. Podczas piątkowego strajku maszyniści wywieszą tylko flagi. Niewykluczone jednak, że pociągi SKM i tak się zatrzymają. Jeśli związkowcy z PKP Energetyka wyłączą prąd, żaden pociąg nie pojedzie.

Prosimy o nieparaliżowanie kraju w dniu, w którym kończą się ferie w czterech województwach i zaczynają w kolejnych czterech, w dniu, w którym są przewidziane kilkunastostopniowe mrozy - apelował prezes PKP SA Jakub Karnowski do związkowców, którzy na piątek zapowiedzieli dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Powodem sporu są ulgi dla kolejarzy.

Bardzo serdecznie apeluję do związkowców kolejowych, aby strajk, który uderzy w pasażerów i ich własną firmę, przełożyli na inną godzinę albo dzień - mówił w "Jeden na jeden" minister transportu Sławomir Nowak. Jego zdaniem, rozmowy ze związkowcami są prowadzone "pod presją pistoletu przyłożonego do skroni".

Bardzo serdecznie apeluję do związkowców kolejowych, aby strajk, który uderzy w pasażerów i ich własną firmę, przełożyli na inną godzinę albo dzień - mówił w "Jeden na jeden" minister transportu Sławomir Nowak. Jego zdaniem, rozmowy ze związkowcami są prowadzone "pod presją pistoletu przyłożonego do skroni".

Kolejarze w piątek przeprowadzą dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Pociągi mają stanąć na dwie godziny - od godz. 7 do 9 - poinformowało Polskie Radio. Informację tę potwierdził w rozmowie z tvn24.pl przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. Jak mówił, protest będzie polegał na "zatrzymaniu ruchu pociągów w różnych regionach kraju".

W marcu 2014 roku ma się zakończyć modernizacja linii kolejowej Warszawa-Gdynia na terenie Trójmiasta. PKP twierdzi, że prace na ok. 40-kilometrowym odcinku trasy z Pruszcza Gdańskiego do Gdyni osiągnęły już półmetek i wykonane zostały najtrudniejsze roboty.

We wtorek kolejna runda negocjacji związków zawodowych z zarządem PKP.

Słynna parowozownia w Wolsztynie nie ma pieniędzy na dalsze funkcjonowanie. Miał ją wesprzeć finansowo wielkopolski urząd marszałkowski, ale ostatecznie znów nie przeznaczył na nią w budżecie nawet złotówki. Rozmowy w tej sprawie trwają już drugi rok.