Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

- Nie chcę, żeby czytanie było dla dzieci czymś, co trzeba odwalić, żeby móc się zająć jakimś “prawdziwym życiem” - mówi pisarz Rafał Kosik. Choć jego książki czytają tysiące uczniów, może się okazać, że na liście lektur utrzymają się ledwie cztery lata. Co poszło nie tak?

Tak źle w polskiej edukacji jeszcze nie było - mówią nauczyciele, którzy przyszli protestować w poniedziałek przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Dołączyli do nich rodzice i działacze społeczni, którzy domagają się dymisji ministra Przemysława Czarnka i przeciwstawiają się ideologizacji szkół i podporządkowaniu ich kuratorom. Patryk Rabiega.

Jest jak parowóz, tak rozpędzony, że nawet nie widzi, w którą stronę biegną tory – mówią związkowcy o ministrze edukacji i jego pomysłach na "reformę polskiej szkoły". A przed tym parowozem nie będzie ucieczki do szkół niepublicznych – alarmują przedstawiciele tych placówek, bo Przemysław Czarnek chce dać kuratorom "niepodzielną władzę" także nad nimi. O demontażu polskich szkół jednym głosem mówią dziesiątki organizacji uczniowskich, nauczycielskich i samorządowych. 

"Wystarczy nawet jeden nauczyciel na dziesięciu, którego uczeń się boi, by zadeklarować ogólny strach przed powrotem do szkoły" - czytamy w raporcie “Szkoła ponownie czy szkoła od nowa?”. To właśnie stres, niepewność i strach towarzyszyły uczniom w ostatnich tygodniach najczęściej. Czy z czasem młodzi przestaną się bać szkoły?