Najnowsze

Najnowsze

Historię Czesława i Heleny Lechów, którzy podczas wojny ukrywali Żydówkę - Chanę Bulwę - przypomniała w czwartek Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznany Czesławowi Lechowi, odebrała jego córka Krystyna.

Pierwszą ulicą udostępnioną do ruchu w związku z budową II linii metra jest Ossowskiego. Została odbudowana zgodnie z projektami przebudowy tak zwanej obwodnicy Targówka przygotowanymi przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Komisja weryfikacyjna unieważniła decyzje o zwrocie nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 40 i Pięknej 49 w Warszawie. Orzekła też, że decyzję ws. Jagiellońskiej 22 wydano z naruszeniem prawa, ale doszło do nieodwracalnych skutków prawnych i unieważnienie decyzji nie było możliwe.

Pasażerowie przemieszczający się między wyjściem ze stacji metra Wilanowska a pobliskim dworcem autobusowym automatycznie wybierają najkrótszą drogę łamiąc przy tym przepisy. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze apeluje do władz miasta o "porządny węzeł przesiadkowy i porządny dworzec". Wiceprezydent ma plan.

Przedstawiciel urzędu miasta zdecydował o rozwiązaniu marszu narodowców. Zdaniem urzędników, uczestnicy mieli flagi i koszulki z symboliką nawiązującą do organizacji propagujących ustrój totalitarny. Nowe zgromadzenie tych samych środowisk odbyło się na pl. Zamkowym.

Drugiego dnia Powstania Warszawskiego w klasztorze Ojców Jezuitów przy ulicy Rakowieckiej Niemcy najpierw schwytali kilkudziesięciu zakładników - zakonników i przypadkowych wiernych (w tym kobiety i chłopca), a następnie zabili większość z nich. Łącznie od kul karabinów i w wyniku eksplozji granatów zginęło około 40 osób.

Na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalono Ognisko Pamięci. Ogień będzie płonął przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał powstańczy zryw w 1944 roku. W uroczystościach wzięli udział powstańcy, kombatanci, mieszkańcy i przedstawiciele władz.

O 17, w godzinę "W", o której 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy zabrzmiał dźwięk syren. Na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy. Z aut wysiedli kierowcy, by oddać hołd powstańcom na stojąco. Rozległ się dźwięk klaksonów. Tłumy ludzi zebrały się między innymi na rondzie Dmowskiego i placu Zamkowym. Pokazujemy godzinę "W" z lotu ptaka, w różnych częściach miasta.

Warszawa wstrzymała oddech. Punktualnie o 17, w godzinę "W" zamarł ruch uliczny, przechodnie zatrzymali się, by wspominać i oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. W całym mieście zawyły syreny i zabiły kościelne dzwony.