Najnowsze

Najnowsze

Wdychamy smog, nie zdając sobie z tego na co dzień sprawy. Uświadamiamy sobie dopiero, gdy zaczynają się problemy ze zdrowiem. Czym dokładnie truje nas takie powietrze? Jakie są jego skutki? I o ile krócej z tego powodu żyją Polacy? Przypominamy materiał "Czarno na białym" TVN24.

"Słaby wiatr przy takim mrozie sprawia, że oddychamy tym, czym trujemy środowisko" - alarmuje Szymon z Warszawy i jak wielu naszych Reporterów 24 obawia się smogu, który zawisł w niedzielę nad Warszawą i Krakowem. Niepokojące zdjęcia otrzymujemy na Kontakt 24.

W niedzielę w Warszawie odbyła się manifestacja przeciwko rasizmowi. - Nie jest to protest pierwszy i na pewno nie ostatni. Ruch antyrasistowski będzie musiał organizować jeszcze wiele takich akcji - powiedział PAP Filip Ilkowski z koalicji Zjednoczeni przeciw Rasizmowi.

- Ze względu na przekroczony poziom zanieczyszczeń w stolicy w poniedziałek mieszkańcy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej – poinformował na antenie TVN24 Michał Olszewski, wiceprezydent ratusza.

Jest bardzo źle. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony środowiska poziom szkodliwych pyłów w centrum stolicy wynosił o 8 rano 262 µg/m3, a w samo południe aż 437 µg/m3. To bardzo duże przekroczenia norm. Służby apelowały: jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domu.

Dobowe normy zanieczyszczenia powietrza nie zostały przekroczone, dlatego Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie wprowadza alertu smogowego. Ale jego przedstawiciel przyznaje, że jakość powietrza jest bardzo zła, dlatego w niedzielę radzi zostać w domu.

To osoby pozbawione dachu nad głową najczęściej są ofiarami niskich temperatur. W stolicy ruszył drugi autorski program "Na ratunek bezdomnych". - To tacy sami ludzie jak my - mówi Michał Majdecki, organizator akcji.

Niedziela w stolicy zapowiada się bardzo mroźnie, ale ma być pogodna i słoneczna. Jednak przed wyjściem z domu warto się odpowiednio ubrać, bo temperatura nadal grubo poniżej zera. Synoptycy zapowiadają w ciągu dnia do minus 8 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podtrzymuje ostrzeżenia przed silnym mrozem.

Kilkadziesiąt mieszkań na Gocławiu zostało bez ogrzewania i ciepłej wody. W sobotę wieczorem z powodu mrozu uszkodzona została rura. Jak podaje spółka dostarczająca ciepło, awaria ma zostać usunięta do 4 rano w niedzielę.

W 244 budynkach na Starym Mieście po południu w sobotę nie było ciepłej wody i ogrzewania po pęknięciu rury ciepłowniczej na ulicy Długiej.