Najnowsze

Najnowsze

30 podestów, a na nich tablice ze zdjęciem tego samego miejsca przed wojną i po niej. Przed oczami jeszcze inny, współczesny widok. O taką atrakcję już w przyszłym roku może wzbogacić się Śródmieście. Projekt zgłosiło do budżetu partycypacyjnego Forum Rozwoju Warszawy. Nie jest jedynym, który przypomina o historii naszego miasta.

Wielki mur rośnie obok nowych bloków przy ulicy Krasińskiego na Żoliborzu. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze alarmuje, że masywne ogrodzenie jest niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego i zapowiada, że zgłosi sprawę do nadzoru budowlanego.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wskaże projekt mauzoleum ofiar komunizmu, który zostanie zrealizowany na Powązkach. Koncepcja zostanie wybrana z pięciu prac, które w konkursie architektonicznym zajęły miejsca drugie i trzecie, oraz zdobyły wyróżnienia. Zwycięski projekt został odrzucony, gdy pojawiły się głosy, że może być plagiatem.

Tylko radni Prawa i Sprawiedliwość pojawiali się w środę w sali obrad rady urzędu dzielnicy Praga Południe. Nadzwyczajna sesja, którą zwołano, miała dotyczyć dalszych zmian w komunikacji na Gocławiu i Saskiej Kępie. Ale z powodu braku kworum nie odbyła się. - Radni PO chyba nie rozumieją na czym polega mandat - komentowali radni PiS.

- Wykonawca remontu mostu Łazienkowskiego powinien być wybrany przed świętami - powiedział w środę wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Po Wielkanocy firma mogłaby przystąpić do pracy. Miasto chce przywrócić przejezdność mostu do końca roku.

Karta debetowa, na której można kodować długookresowe bilety komunikacji miejskiej to nowa usługa, którą od środy wprowadza PKO Bank Polski. Warszawska Karta Płatnicza to oferta wyłącznie dla klientów tego banku.

Wyroki pierwszej instancji w sprawie tzw. gangu pruszkowskiego w większości wracają do ponownego rozpoznania – orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sędzia wytykał prokuraturze "gigantyzm" w formułowaniu aktu oskarżenia w trwającym sześć lat procesie.

Muzeum Historii Polski zostanie otwarte jesienią 2018 r. na terenie Cytadeli Warszawskiej, a jego budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa - ustalono na środowym spotkaniu premier Ewy Kopacz z przedstawicielami muzeum. Pierwotnie placówka miała powstać nad Łazienkowską w okolicy placu na Rozdrożu.

Przykłady z innych miast, Krakowa, Bydgoszczy czy ostatnio Łodzi, na razie przynajmniej nie przekonują stołecznych urzędników. Zarząd Transportu Miejskiego nie widzi na buspasach miejsca dla motocykli. Takie rozwiązanie postulował ostatnio ursynowski radny. Wyjątek ZTM robi dla taksówek, a w przyszłości być może także dla samochodów z miejskich wypożyczalni, potocznie nazwanych "samochodowym Veturilo".

W środę po południu sąd apelacyjny ma ogłosić wyrok w sprawie gangu pruszkowskiego. Proces w pierwszej instancji trwał od 2006 roku. W 2012 roku uniewinniono kilkunastu oskarżonych, w tym dawnych bossów grupy. Prokuratura złożyła obszerną apelację w ich sprawie. Z kolei obrona apelowała odnośnie skazanych.

W piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej premier Ewa Kopacz będzie uczestniczyć w uroczystościach na stołecznych Powązkach. Do Smoleńska uda się delegacja rządowa pod przewodnictwem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej i szefa kancelarii prezesa rady ministrów Jacka Cichockiego. PiS planuje własne obchody.

Znamy kolejnych artystów, którzy wstąpią w tegorocznej edycji Orange Warsaw Festival. Na Torze Wyścigów Konnych Służewiec zagra angielska grupa Metronomy. Wystąpią 14 czerwca.