Najnowsze

Najnowsze

Alkohol na Poniatówce podzielił radnych. Decyzja po burzliwej dyskusji

Już nie tylko na bulwarach, ale też na Poniatówce będzie można wkrótce legalnie spożywać alkohol. Taką decyzję podjęli w czwartek warszawscy radni. Nie byli jednak jednomyślni. Na sesji pojawili się też mieszkańcy, którzy narzekali na brud, hałas i rozróby pijących nad Wisłą warszawiaków.

CBA kontroluje Łazienki Królewskie

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w Łazienkach Królewskich. Działania dotyczą wszystkich działań prowadzonych przez muzeum w stosunku do jego majątku od 1990 roku.

"To było powstanie ludzi, którzy zachowali godność"

- To było powstanie ludzi, którzy zachowali godność i zdecydowali, że zachowają ją do samego końca, że zginą z bronią w ręku - mówił w 75. rocznicę powstania w warszawskim getcie prezydent Andrzej Duda. - Oni nie chcieli przeżyć. Dumnie stanęli po to, żeby pokazać Niemcom, że Żydzi nie dadzą się tak całkowicie pokonać i podeptać, że to będzie kosztowało także niemieckie życie - dodał.

Zderzenie tramwaju z furgonetką

Samochód dostawczy zderzył się z tramwajem na skrzyżowaniu Woronicza i Kaczmarskiego (dawna Modzelewskiego). Ucierpiały trzy osoby, w tym jedna ciężko. Były utrudnienia w ruchu tramwajów, bo samochód stał na torowisku.

"Bóg nie istniał w getcie"

Jak gnębiony, głodny człowiek w obozie może wierzyć, że Bóg tak chce? Nie, to człowiek tak chce - mówił Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Film "Marek Edelman. Życie. Po prostu" w czwartek o godzinie 20.30 na antenie TVN24.

Hołd dla bohaterów. Uroczyste obchody 75. rocznicy

Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera, uroczysta sesja rady miasta, koncert, spektakl czy wirtualna rekonstrukcja Wielkiej Synagogi. W ten sposób Warszawa odda hołd bohaterom poległym w powstaniu w getcie warszawskim. W czwartek przypada 75. rocznica zrywu.

Wstrząsający raport z likwidacji getta. "Z perspektywy zbrodniarza, nie ofiary"

Został napisany urzędowym językiem, pozbawionym emocji. Mimo to, albo może właśnie dlatego, jest wstrząsający. Zawiera niezwykle sugestywne fotografie, które na stałe wpisały się w świadomość ludzi na całym świecie i jednoznacznie są kojarzone z Holokaustem. - To zapis dzień po dniu mordowania ludności żydowskiej - mówił Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

"Człowiek dialogu, dyskusji a nawet sporu". Park zyskał imię byłego premiera

"Był człowiekiem dialogu zawsze dążącym do porozumienia" - tak o Tadeuszu Mazowieckim mówili jego przyjaciele, współpracownicy i uczniowie podczas uroczystości nadania śródmiejskiemu parkowi jego imienia. Na miejscu został również posadzony dąb, który ma upamiętniać pierwszego premiera III Rzeczpospolitej.

Pomnik smoleński słabo oświetlony? Wojewoda kontra miasto

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera chciałby, żeby prezydent Warszawy pomogła przy oświetleniu pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Ratusz odpowiada, że półtora miesiąca temu przekazał dokumenty dotyczące placu do Ministerstwa Infrastruktury.

Tylko jedna firma chce budować metro na Bródno

Metro Warszawskie otworzyło oferty w przetargu na budowę kolejnych stacji na Targówku. Chętny był tylko jeden - konsorcjum, które budowało centralny odcinek II linii podziemnej kolejki.Obecnie trwa budowa metra na Pradze Północ, ale w planach są kolejne stacje: C19 Zacisze (przy skrzyżowaniu Figara i Rolanda), C20 Kondratowicza (Kondratowicza przy Urzędzie Dzielnicy Targówek), C21 Bródno (Kondratowicza przy Rembielińskiej), a także tory odstawcze i oczywiście łączące je tunele.Metro Warszawskie poinformowało właśnie, że chętny jest tylko jeden. To konsorcjum Gülermak z Astaldi (odpowiadało za centralny odcinek II linii metra, a obecnie firmy - osobno - przedłużają ją po obu stronach Wisły).Konsorcjum zaproponowało, że prace zrealizuje za 1 397 895 000 złotych. Ratusz planowął na na ten cel 1 464 228 900 zł brutto. Teraz komisja przetargowa sprawdzi, czy oferta spełnia wymogi formalne."Rozbudowa o kolejne trzy stacje była możliwa, dzięki przeprowadzonemu w 2015 roku konkursowi na wykonanie Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej drugiego etapu realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra w Warszawie. Główną nagrodę w konkursie dla tego odcinka otrzymała pracownia ILF Consulting Engineers Polska, która zaprojektowała między innymi rastrowe ściany zatorowe i wykonane z betonu, częściowo przeszklone wejścia na stacje – przypomina Anna Bartoń, rzecznik MW.Zmiany w projekcieW trakcie przygotowywania dokumentacji przetargowej Metro Warszawskie wprowadziło do projektu, by ułatwić pasażerom korzystanie z metra i innych środków komunikacji publicznej.Jak czytamy w komunikacie, stacja przy Rembielińskiej została przesunięta około 30 metrów na zachód, a wyjścia z niej będą prowadziły na przystanki tramwajowe. Z kolei stacja "Kondratowicza" została przesunięta na wschód o około 60 metrów. Ma to pozwolić na stworzenie jednego z wyjść prowadzącego na narożnik ulic Kondratowicza i św. Wincentego.Ratusz zapowiada też, że Tramwaje Warszawskie przedłużą tunel wyjściowy, tak aby można było wyjść z metra na przystanki tramwajowe planowanej linii na Zieloną Białołękę.Zobacz jak wyglądają stacje, perony i tunele na budowie II linii metra na Pradze Północ i Targówku: