Turcja

Turcja

Syryjskie grzęzawisko wciąga Turcję. Wojna wszystkich ze wszystkimi

Rozpoczęcie nalotów na cele w Syrii definitywnie wciągnęło Turcję w bagno syryjskiej wojny domowej. W reakcji na ostrzelanie swoich pozycji, Kurdowie ogłosili, że trwający od trzech lat rozejm uznają za niebyły. Jednocześnie turecki rząd zapowiada „oczyszczenie” całych obszarów Syrii z dżihadystów i stworzenie tam stref bezpieczeństwa, do których będą mogli trafiać uchodźcy.

Kolejny turecki nalot na islamistów. Ankara: ataki będą kontynuowane

Lotnictwo tureckie dokonało w piątek wieczorem drugiego ataku na cele Państwa Islamskiego (IS) w Syrii oraz na pozycje rebeliantów kurdyjskich na północy Iraku - poinformowały tureckie media. W liście skierowanym do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Rady Bezpieczeństwa ONZ Turcja wyjaśniła, że rozpoczęła ataki lotnicze na bazy Państwa Islamskiego (IS) w Syrii ponieważ rząd tego kraju "nie jest zdolny, ani nie chce" zwalczać IS.

F-16 zbombardowały cele islamistów. Turcja "zdeterminowana"

Tureckie myśliwce F-16 zbombardowały w piątek rano trzy cele Państwa Islamskiego na północy Syrii - poinformowała kancelaria tureckiego premiera Ahmeta Davutoglu. Jednocześnie całą noc trwały w Stambule rewizje w domniemanych obiektach Państwa Islamskiego oraz Partii Pracujących Kurdystanu, zatrzymano 251 osób.

Kolejny atak w Turcji. Nie żyje policjant

Turecki policjant zginął w czwartek w zamachu w Diyarbakir, zamieszkałym w większości przez Kurdów mieście w południowo-wschodniej Turcji. To kolejny atak po zabiciu dwóch policjantów w środę, do którego przyznała się Partia Pracujących Kurdystanu (PKK).

Przecieki z Ankary. Zamachowiec samobójca był obywatelem Turcji

Zamachowiec samobójca, który w poniedziałek w mieście Suruc przy granicy z Syrią zabił 32 osoby, a kilkadziesiąt ranił, był prawdopodobnie obywatelem Turcji pochodzenia kurdyjskiego - dowiedziała się agencja Reutera z anonimowego źródła w rządzie w Ankarze.

Po zamachu koleżanka trzyma ją za rękę. Sto odłamków w ciele, młoda lekarka przeżyła

Tuż po zamachu w Suruc na południu Turcji jeden z fotografów będących na miejscu robił zdjęcia ofiar wybuchu. Wśród nich znalazł dwie kobiety. Jedna - ranna w nogę i klatkę piersiową - trzymała za rękę nieprzytomną koleżankę. Druga to Cagla Seven - Kurdyjka, młoda lekarka, w której ciele lekarze znaleźli ponad 100 odłamków bomby. Jak poinformował w środę dziennik "Hurryiet Daily News", obie kobiety przeżyły.

Turcja wzmocni środki bezpieczeństwa. Protesty przeciw Erdoganowi

Władze Turcji zapowiedziały wzmocnienie środków bezpieczeństwa i obiecały szybkie śledztwo ws. poniedziałkowego zamachu samobójczego w Suruc na południu kraju. W meczecie w Gaziantep, niedaleko Suruc, odbyły się uroczystości żałobne ofiar ataku, przy okazji których doszło również do manifestacji.

Wiedzieli, że bomba wybuchnie. Zamach w  Turcji może być pierwszym z serii siedmiu

Turecka Narodowa Organizacja Wywiadowcza (MIT) od końca czerwca wysyłała powtarzające się sygnały o niezwykle wysokim ryzyku przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w kraju, jednak służby Ankary nie były w stanie wyśledzić w porę żadnego z zamachowców. Żadnego - ponieważ turecką granicę przekroczyło w ostatnich tygodniach siedmioro dżihadystów. W poniedziałek przy granicy z Syrią wysadził się prawdopodobnie jeden z nich. Nie wiadomo, gdzie jest pozostała szóstka.

Zamach w miejskim domu kultury w Turcji. 30 zabitych, około 100 rannych

Silny wybuch wstrząsnął budynkiem ośrodka kultury w tureckim mieście Suruç w pobliżu granicy z Syrią. Turecki minister spraw wewnętrznych poinformował, że był to atak terrorystyczny. Pierwsze informacje mówiły o 20-25 ofiarach śmiertelnych, potem jednak liczba ta zaczęła rosnąć. W szpitalu tuż po godz. 16.00 polskiego czasu zmarła 30. ofiara ataku. Około 100 osób zostało rannych.