Turcja

Turcja

MSZ Turcji: Wiedeń to stolica radykalnego rasizmu

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu określił w piątek Austrię mianem "stolicy radykalnego rasizmu" szerzącego się w Europie, w odpowiedzi na czwartkową zapowiedź kanclerza tego kraju, który chce zerwania rozmów dot. przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej.

Ostra gra w trójkącie USA - Turcja - Rosja

Turcja, która po nieudanym puczu szuka kozła ofiarnego, oskarża USA o współudział w spisku. Wywołało to falę antyamerykanizmu, który wraz z czystkami w państwie może zagrozić NATO, relacjom Ankary z Waszyngtonem i stabilności samej Turcji - pisze "New York Times".

"Właściwą rzeczą jest ekstradycja". Turcja znów pisze do USA

Turcja wysłała do Stanów Zjednoczonych drugi dokument, w którym domaga się pilnego zatrzymania mieszkającego na ich terytorium islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena - poinformował turecki minister sprawiedliwości Bekir Bozdağ. Gulen oskarżany jest przez Ankarę o inspirowanie nieudanego puczu z 15 lipca.

UE odpowiada na szantaż Turcji: musicie spełnić warunki

- Jeśli Turcja chce ruchu bezwizowego z Unią Europejską, musi spełnić kryteria zniesienia wiz - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa. Dodała, że Komisja Europejska jest gotowa pomóc tureckim władzom w spełnieniu wymogów liberalizacji wizowej.

Turcja szantażuje UE. "W sprawie wiz nie jesteśmy na tureckim bazarze"

Groźby i stawianie ultimatum to nowy styl Turcji Erdogana - stwierdził sekretarz generalny CSU, partii współrządzącej w Niemczech. Skrytykował w ten sposób wypowiedź szefa tureckiego MSZ, który zażądał od UE wyznaczenia terminu zniesienia wiz dla Turków i zagroził wycofaniem się z porozumienia w sprawie migrantów.

Nie pokazali Erdogana. Niemiecki dyplomata na dywaniku

Tureckie MSZ wezwało charge d'affaires ambasady Niemiec w związku z demonstracją Turków w Kolonii, podczas której niemieckie władze nie zgodziły się na połączenie wideo z Ankarą i pokazanie wystąpienia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Nie będzie "cmentarza zdrajców"

W Stambule nie będzie jednak "cmentarza zdrajców" dla uczestników nieudanej próby puczu w Turcji - poinformowały w piątek wieczorem tureckie źródła rządowe, powołując się na burmistrza Stambułu.

Erdogan z "gestem dobrej woli"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że wycofa wszystkie akty oskarżenia o obrazę szefa państwa - podał w sobotę portal BBC. Jak tłumaczył, do decyzji skłoniło go poczucie jedności kraju w obliczu puczu z 15 lipca.

Po czystkach awanse. 99 nowych generałów w Turcji

Najwyższa Rada Wojskowa Turcji (YAS) awansowała 99 pułkowników do rangi generałów, a kolejnych 48 wysłała na emeryturę - przekazali wojskowi w piątek. Wcześniejsze decyzje zostały zmienione po nieudanej próbie puczu.

Turcja zamknęła ponad 130 redakcji

Ponad 130 redakcji, tytułów i firm na rynku mediów zostało zamkniętych przez władze Turcji w reakcji na nieudany wojskowy zamach stanu z 15 lipca - podała w środę stacja telewizyjna CNN Turk. Wśród nich są trzy agencje prasowe i 16 kanałów telewizyjnych.

Jeszcze przed puczem Erdogan planował czystki w wojsku

Władze Turcji planowały dużą wymianę kadr w wojsku, by usunąć z niego zwolenników islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, co wywołało zamach stanu - powiedział w środę minister energii Berat Albayrak, który jest zięciem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Polowanie na ludzi Gulena. Ankara: w puczu brało udział 1,5 proc. wojska

W próbie puczu, do której doszło w nocy z 15 na 16 lipca, wzięło udział kilka tysięcy żołnierzy. Przejęli oni dziesiątki samolotów bojowych, helikopterów, czołgów i pojazdów opancerzonych - podały tureckie media, powołując się na oświadczenie sztabu generalnego w Ankarze. Puczyści z wojska siedzą w aresztach wraz z tysiącami innych rzekomych zwolenników obalenia Erdogana. Liczba ta wciąż rośnie: właśnie wydano nakazy aresztowania kilkudziesięciu dziennikarzy.