Tunezja

Tunezja

O 51 proc. spadły przychody z turystyki w Tunezji w pierwszej połowie 2011 roku. Rząd kraju opublikował we wtorek dane z pierwszego kwartału. Powodem odpływu turystów jest styczniowa rewolucja, które obaliła prezydenturę dyktatora Zina Al-Abidina Ben Alego.

Dochody Tunezji z turystyki spadły w pierwszym półroczu o 51 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych rządu tego północnoafrykańskiego kraju, gdzie w styczniu doszło do rewolty, która obaliła prezydenta.

Były prezydent Tunezji Ben Ali został w poniedziałek skazany zaocznie na 15 lat więzienia za nielegalne posiadanie broni i narkotyków - podała agencja Reutera. To nie pierwszy wyrok wydany na byłego przywódcę państwa.

W Tunezji zakończył się błyskawiczny jednodniowy proces byłego prezydenta tego kraju Ben Aliego i jego żony. Obydwoje zostali zaocznie skazani na 35 lat więzienia i 65,6 miliona dolarów grzywny.

Obalony tunezyjski prezydent Zin el-Abidin Ben Ali w wydanym komunikacie oświadczył, że w styczniu, gdy w kraju trwały antyprezydenckie demonstracje, nie opuścił swojego urzędu ani nie uciekł z Tunezji, lecz podstępem został zmuszony do wyjazdu. W poniedziałek w Tunisie ruszył zaoczny proces Ben Alego. Zarzuty? M.in. pranie pieniędzy i przemyt narkotyków.

- Polska nie była krajem kolonialnym, więc nie ma tradycji wieloetniczności, ale zabiorę dzisiaj do samolotu rządowego kilkunastu uchodźców - powiedział na konferencji prasowej w Tunisie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Zaznaczył, że są to uchodźcy chrześcijańscy.

Grupa domniemanych członków Al-Kaidy otworzyła w środę ogień do tunezyjskich sił bezpieczeństwa na północy Tunezji, zabijając co najmniej jednego z wojskowych. W strzelaninie zginęło także co najmniej dwóch domniemanych terrorystów.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął w niedzielę wizytę w Tunezji. Celem podróży jest wspieranie przemian demokratycznych zachodzących w tym kraju. Polska jest jednym z krajów, który aktywnie zaangażował się we wsparcie tymczasowych władz Tunezji. W połowie kwietnia w tym kraju przebywała już delegacja z b. prezydentem Lechem Wałęsą.

Z przyczyn technicznych mogą zostać przełożone wybory - oświadczył premier Tunezji Bedżi Kaid Essebsi. W stolicy kraju, Tunisie, od czterech dni trwają antyrządowe protesty. W niedzielę policja użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrantów.

14 dziennikarzy pracujących dla zagranicznych mediów zostało pobitych przez policję i tajniaków. Zdarzenie miało miejsce podczas relacjonowania czwartkowych i piątkowych wydarzeń w Tunisie - poinformował w komunikacie Krajowy Związek Dziennikarzy Tunezji.

Kilkudziesięciu więźniów zbiegło w środę z zakładu karnego we wschodniej Tunezji. Od początku zamieszek w tym kraju, które doprowadziły w styczniu do obalenia prezydenta, z więzień zbiegły już tysiące ludzi.

Francuskie władze odblokowały przejazd pociągów jadących z Włoch, ale tunezyjskich imigrantów dalej nie wpuszczają. Setki ludzi oczekują na wjazd do Francji.

Polska misja z byłym prezydentem Lechem Wałęsą na czele pojedzie do Tunezji w dniach 28-30 kwietnia - podało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem misji jest wsparcie demokratycznych przemian w tym kraju.

Żydzi w Tunezji cierpią "prawdziwą biedę" oznajmił premier Izraela Benjamina Netanjahu i rozdrażnił tym samym władze w Tunisie. "Namawiając tunezyjskich żydów do emigracji, Izrael wtrąca się w wewnętrzne sprawy Tunezji i próbuje splamić jej porewolucyjny wizerunek" - oświadczyło w poniedziałek tunezyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Tunezyjski rząd tymczasowy rozwiązał owianą złą sławą tajną policję. Także w poniedziałek p.o. prezydenta Fuad Mebaza zatwierdził w poniedziałek skład kolejnego rządu tymczasowego zaproponowanego przez nowego premiera Bedżi Kaida Essebsiego. To już trzeci gabinet od obalenia w styczniu prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

Premier Tunezji Mohammed Ghannuszi podał się w niedzielę do dymisji. Kilka godzin wcześniej w centrum Tunisu, podczas antyrządowych protestów, doszło do aktów przemocy i grabieży. Policja strzelała w powietrze i użyła gazu łzawiącego. Dzień wcześniej w starciach zginęły trzy osoby.

Za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw moralnych dzieci i młodzieży, za dawanie świadectwa miłości do człowieka oraz osiągnięcia w pracy misyjnej - prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie ks. Marka Rybińskiego. Salezjanin został zamordowany w piątek w Tunezji.

Obalony 14 stycznia prezydent Tunezji Zine al-Abidine Ben Ali znajduje się w bardzo poważnym stanie w szpitalu w Arabii Saudyjskiej - podała agencja Reutera powołując się na anonimowe źródło.

Włosi poprosili Komisję Europejską o 100 milionów euro na walkę z falą imigracji, z którą zmagają się od czasu zmiany władzy w Tunezji. Po Francji to kolejny kraj europejski próbujący stawić jej czoła.

Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) gotów jest udzielić Tunezji pożyczki w wysokości od 500 mln do 1 mld dolarów, jeśli przejściowy rząd określi swe priorytety - poinformował w Tunisie szef banku Donald Kaberuka.