Tunezja

Tunezja

Prokurator chce kary śmierci dla b. prezydenta

Podczas zaocznego procesu przed trybunałem wojskowym prokurator zażądał kary śmierci dla byłego prezydenta Tunezji Zina al-Abidina Ben Alego - poinformowały w środę źródła związane z tunezyjskim wojskowym wymiarem sprawiedliwości.

Brutalny Dzień Męczennika w Tunezji

Policja użyła pałek i gazu łzawiącego do stłumienia antyrządowej demonstracji w Tunisie. Ponad 2 tys. uczestników domagało się zmiany systemu rządzenia przez umiarkowaną islamistyczną Partię Odrodzenia.

Szariat nie będzie podstawą konstytucji

Religijne prawo muzułmańskie - szariat - nie będzie podstawą nowej konstytucji północnoafrykańskiej Tunezji, gdzie zostanie zachowana republikańska forma rządów - poinformowała rządząca islamistyczna Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahda).

Tunezja rok po obaleniu dyktatury

Rok po obaleniu ponad dwudziestoletniej dyktatury Ben Alego oraz po niespodziewanym dojściu do władzy islamistycznej Partii Odrodzenia tunezyjskie społeczeństwo jest sfrustrowane rosnącym bezrobociem i nieufnie patrzy na poczynania rządu.

Gaz łzawiący w kolebce arabskiej wiosny

Tunezyjska policja użyła gazu łzawiącego przeciw demonstrantom w mieście Sidi Buzid, które jest kolebką arabskiej wiosny. Młodzi ludzie protestowali przeciwko ogłoszonym wcześniej wynikom niedzielnych wyborów do konstytuanty.

Pierwsze wybory po arabskiej wiośnie - "przejrzyste"

Pierwsze z państw arabskich, które obaliły swojego dyktatora, sprawnie wykonało pierwszy krok do demokracji. Misja obserwatorów UE do Tunezji oświadczyła, że zostały one zorganizowane w sposób "transparentny". Stwierdzono jedynie drobne niedociągnięcia. W głosowaniu wzięło udział ponad 90 proc. uprawnionych, co samo w sobie jest niezwykłym osiągnięciem.

Po rewolucji wygrana islamistów

Umiarkowane ugrupowanie islamistyczne Hizb an-Nahda (Partia Odrodzenia) wygrało niedzielne wybory do konstytuanty w Tunezji - wynika z pierwszych nieoficjalnych danych. Niedzielne głosowanie było pierwszymi wolnymi wyborami, zorganizowanymi dziewięć miesięcy po obaleniu prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

90 proc. frekwencja. Tunezja poszła do urn

Tunezyjczycy masowo ruszyli w niedzielę na pierwsze wolne wybory w swym kraju, które zorganizowano w dziewięć miesięcy po obaleniu prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego. Wg szefa komisji wyborczej frekwencja była wysoka. - Spośród 4,1 mln zarejestrowanych wyborców zagłosowało ponad 90 proc. - oświadczył sekretarz generalny komisji wyborczej Boubaker Ben Thaber.

Historyczne głosowanie w Tunezji

W Tunezji odbywają się historyczne wybory do konstytuanty, która w ciągu roku ma opracować nową ustawę zasadniczą i przeprowadzić wybory parlamentarne. Do urn poszli dziś także Szwajcarzy, którzy wybierają parlament i Bułgarzy, którzy wybierają prezydenta i samorządowców.

Zamieszki po filmie w telewizji

Młoda tunezyjska demokracja przeżywa trudny okres. Na ulicach doszło do zamieszek z udziałem islamistów, którzy protestowali przeciwko zakazowi przyjmowania na uniwersytet kobiet zasłaniających twarze nikabem oraz emisji w telewizji filmu ukazującego Iran w złym świetle.

Uzbrojona kolumna wdarła się do Tunezji

Tunezyjskie wojsko stoczyło w nocy walkę z niezidentyfikowaną kolumną uzbrojonych ciężarówek w pobliżu granicy z Libią. Kilka osób miało zginać w starciach na pustyni w okolicy miasta Duz na południowym-zachodzie kraju,.

Francuscy turyści omijają Egipt i Tunezję

Francuscy turyści odwracają się od swoich ulubionych do niedawna krajów - Egiptu i Tunezji. Wystraszyła ich tzw. arabska wiosna, czyli rewolucje, do których doszło w ostatnich miesiącach w Afryce Północnej.

Tunezyjska turystyka skurczyła się o połowę

O 51 proc. spadły przychody z turystyki w Tunezji w pierwszej połowie 2011 roku. Rząd kraju opublikował we wtorek dane z pierwszego kwartału. Powodem odpływu turystów jest styczniowa rewolucja, które obaliła prezydenturę dyktatora Zina Al-Abidina Ben Alego.

Turystyczny krach w Tunezji

Dochody Tunezji z turystyki spadły w pierwszym półroczu o 51 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych rządu tego północnoafrykańskiego kraju, gdzie w styczniu doszło do rewolty, która obaliła prezydenta.

Były prezydent dostał 15 lat więzienia

Były prezydent Tunezji Ben Ali został w poniedziałek skazany zaocznie na 15 lat więzienia za nielegalne posiadanie broni i narkotyków - podała agencja Reutera. To nie pierwszy wyrok wydany na byłego przywódcę państwa.