Tunezja

Tunezja

Rząd Tunezji zwiększy wydatki na pomoc dla najuboższych o 70 milionów dolarów, co oznacza wsparcie dla około 250 tysięcy rodzin - zadeklarował w sobotę minister ds. socjalnych. Obietnica padła w reakcji na falę protestów przeciwko cięciom budżetowym, bezrobociu i podwyżkom cen.

W niektórych miejscowościach rozmieszczono wojsko. W wielu miejscach w Tunezji trwają protesty związane z protestami przeciwko podwyżkom cen i podatków. Mają miejsca kolejne zatrzymania, w tym lokalnych liderów opozycji - poinformowało MSW. Aktywiści wzywają do dalszych protestów.

Około 600 osób aresztowano podczas trzech nocy antyrządowych protestów i zamieszek w Tunezji - poinformowało w czwartek MSW w Tunisie. W niektórych miastach tego północnoafrykańskiego kraju rozmieszczono wojsko.

Obywatelki Tunezji "zyskują wolność wyboru swojego męża" - ogłosiła kancelaria prezydenta tego kraju, po wydaniu przez głowę państwa decyzji znoszącej prawo nakazujące Tunezyjkom poślubienia wyłącznie muzułmanów.

W Tunisie w warunkach zaostrzonego bezpieczeństwa rozpoczął się w piątek proces 26 osób powiązanych z zamachem w czerwcu 2015 roku w nadmorskim kurorcie Susa. W ataku zginęło 38 osób, głównie brytyjskich wczasowiczów. Rozprawę odroczono do 3 października.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała w piątek w Tunisie, po rozmowie z tunezyjskim prezydentem Bedżim Kaidem Essebsim, że oba kraje porozumiały się ws. konkretnych kroków w celu wyraźnie szybszego odsyłania do Tunezji tych imigrantów, którym odmówiono azylu.

Sześciu pracowników ochrony hotelu w tunezyjskiej Susie, w którym w czerwcu 2015 roku doszło do ataku terrorystycznego, stanęło przed sądem - poinformował rzecznik sądowego śledztwa w sprawie ataku Sofian Sliti. Jak pisze agencja Reutera, usłyszeli oni zarzuty nieudzielenia pomocy turystom.

Prawie jeden Tunezyjczyk na dwóch zastanawia się nad opuszczeniem kraju i jeden na trzech jest gotów wyemigrować nielegalnie, jeśli zmusi go do tego sytuacja - wynika z badania, którego rezultaty opublikowała we wtorek tunezyjska organizacja pozarządowa.

Zatrzymano trzy osoby związane z Tunezyjczykiem Anisem Amrim, podejrzanym o dokonanie zamachu terrorystycznego na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie - poinformowało tunezyjskie MSW. Wśród zatrzymanych jest krewny Amrima.