Tunezja

Tunezja

Szefował MSW za czasów dyktatora, teraz sformuje rząd

Misję sformowania nowego rządu Tunezji otrzymał Habib Essid, były minister spraw wewnętrznych - poinformował szef parlamentu Mohammed Ennasir. Essida nominowała partia Wezwanie Tunezji, która wygrała październikowe wybory parlamentarne.

Tunezja wybrała. Według sondaży wygrywa świecki kandydat

Szef laickiej partii Wezwanie Tunezji (Nida Tunis) Bedżi Kaid Essebsi ogłosił swoje zwycięstwo w drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się w niedzielę. Obóz obecnego prezydenta Monsifa Marzukiego zaprzecza tym informacjom. Wyniki potwierdziły jednak ogłoszone późnym wieczorem exit polls. Dały one pewne zwycięstwo właśnie Essebsiemu. Uzyskał on 55,5-56,5 proc. głosów.

Tunis, Bali. Tu żar poleje się z nieba

Na Lazurowym Wybrzeżu i w Portugalii synoptycy prognozują burzowy dzień. W pozostałych europejskich kurortach turystom będzie sprzyjać wakacyjna aura. W Tunezji na Dżerbie możliwe są przelotne deszcze.

Tunezja po trzech latach znosi stan wyjątkowy

Prezydent Tunezji Monsif Marzuki zniósł na terenie całego kraju stan wyjątkowy, wprowadzony w styczniu 2011 r. w związku z antyrządowymi zamieszkami, które doprowadziły do obalenia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego - poinformowała jego kancelaria.

"Nikab pomaga umknąć sprawiedliwości"

Tunezyjska policja zapowiedziała w piątek w ramach przeciwdziałania islamskiemu terroryzmowi wzmożenie kontroli wszystkich osób, które pojawiają się publicznie w nikabach, z całkowicie zasłoniętymi twarzami, jak tego wymaga od kobiet muzułmańska ortodoksja.

Tunezja jako jedyna zyska na arabskiej wiośnie? Mają nową konstytucję

Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne przyjęło w niedzielę późnym wieczorem nową konstytucję, uważaną za jedną z najbardziej demokratycznych w świecie arabskim. Za nową ustawą zasadniczą głosowało 200 z 216 deputowanych. Z kolei nowy premier ogłosił skład swojego rządu przejściowego.

Premier Tunezji podał się do dymisji. Porażka islamistów?

Islamistyczny premier Tunezji Ali Larajedh złożył w czwartek dymisję, na mocy porozumienia z opozycją mającego na celu przezwyciężenie długiego kryzysu politycznego. Władza zostanie przekazana gabinetowi tymczasowemu, który będzie składał się z technokratów.

Kto chce "wykoleić proces demokratyczny" w Tunezji?

Prezydent Tunezji Monsif Marzuki oskarżył o spisek zwolenników obalonego dyktatora Zina el-Abidina ben Alego, "mocarstwa arabskie" i salafitów, którzy według niego chcą "wykoleić proces demokratyczny" i zdestabilizować Tunezję.

Impas w kolebce "arabskiej wiosny" trwa

Rządzący Tunezją umiarkowani islamiści oraz ugrupowania opozycyjne w poniedziałek zawiesiły rozmowy ws. utworzenia przejściowego rządu, jako powód podając brak porozumienia w sprawie nowego premiera. Kryzys polityczny w kolebce "arabskiej wiosny" trwa od lipca.

Tunezja: Zamach samobójczy na plaży w kurorcie Susa

Zamachowiec samobójca wysadził się w środę na plaży popularnego wśród turystów tunezyjskiego kurortu Susa. Równocześnie policja udaremniła zamach pod grobowcem byłego prezydenta w Al-Munastirze - poinformowały tunezyjskie siły bezpieczeństwa.

Tunezja: Islamiści oddadzą władzę. Podpisano porozumienie

Islamska partia Hizb an-Nahda zobowiązała się do oddania przed końcem października władzy, aby ułatwić rozwiązanie głębokiego kryzysu, w jakim od lipca, dwa lata po zwycięstwie w Tunezji rewolucji, pogrążył się ten kraj. Do tego czasu powstanie rząd technokratów.

Antyrządowa demonstracja w Tunezji

Tysiące zwolenników świeckiej opozycji protestowały w sobotę wieczorem w Tunisie przeciwko kierowanemu przez islamistów rządowi Tunezji. Według organizatorów demonstracji, wzięło w niej udział około 60 tysięcy osób. Policja mówi o najwyżej 10 tysiącach demonstrantów.

Tunezja: Udaremniono zamach na polityka

Siły bezpieczeństwa Tunezji udaremniły zamach na wpływowego polityka w mieście Susa, na wschodzie kraju - poinformował w sobotę rząd. Zabójstwo polityka opozycji w ubiegłym tygodniu wstrząsnęło krajem i zagroziło istnieniu umiarkowanie islamistycznego rządu.