Kosmos

Kosmos

NASA przedstawiła szczegóły dwóch misji na Wenus, których start jest planowany na koniec tej dekady. Celem projektu DAVINCI+ ma być zbadanie składu atmosfery naszego sąsiada. Misja VERITAS ma pomóc dowiedzieć się więcej o jej powierzchni, ewentualnych ruchach tektonicznych i potencjalnej aktywności wulkanicznej.

Ponad 100 małych kałamarnic i pięć tysięcy niesporaczków ma zostać wystrzelonych w czwartek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Naukowcy chcą dowiedzieć się dzięki nim, jak loty kosmiczne wpływają na interakcje pomiędzy pożytecznymi drobnoustrojami a ich żywicielami.

Po ośmiu godzinach podróży bezzałogowy statek towarowy Tianzhou-2 zadokował na chińską orbitalną stację kosmiczną. W zaopatrzeniu znajdowały się skafandry kosmiczne, żywność oraz paliwo. Dzięki niemu przyszli astronauci będą mogli dłużej przebywać na orbicie, nie obawiając się o brak zapasów.

Dopiero kończą podstawówkę, a już zaczynają podbijać świat nauki. Trójka ósmoklasistów z Warszawy wygrała konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. 14-latkowie wykonali najlepszy projekt bazy na Księżycu. Być może z ich pomysłów skorzystają astronauci. Łukasz Wieczorek.

Zbliża się moment próby lądowania chińskiej sondy z łazikiem Zhorung na Marsie. Spekuluje się, że statek kosmiczny podejmie próbę zejścia na powierzchnię Czerwonej Planety, gdy w Polsce będzie 1.11 w sobotę. Planowane lądowanie to element pierwszej w pełni chińskiej bezzałogowej misji na Marsa.