Kosmos

Kosmos

Apokalipsa? "Zmienię przepisy o parkowaniu"

Zapowiadany na sobotę, na godz. 18 koniec świata raczej nie nastąpi, ale jeśli zdarzyłby się w Nowym Jorku, to zmotoryzowani mieszkańcy mogą liczyć na korzystne zmiany. Burmistrz Michael Bloomberg obiecał, że w przypadku apokalipsy zawiesi niektóre przepisy o parkowaniu. Wskazał też inne korzyści wynikające z apokalipsy.

Godzina 18 wybiła, a końca świata nie ma

Punktualnie o godzinie 18 miało zniszczyć naszą strefę czasową gigantyczne trzęsienie ziemi. Tak przynajmniej przepowiadał pewien 90-letni kaznodzieja z Ameryki. Runąć miał cały świat począwszy od wysp Samoa i Nowej Zelandii.

Pierwszy spacer kosmiczny. "Spełniły się moje marzenia"

Pierwszy z czterech spacerów kosmicznych załogi Endeavoura na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończył się sukcesem. Astronauci Andrew Feustel i Gregory Chamitoff wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną około godziny 9.15 czasu polskiego.

Znaleźli nowy rodzaj planet

Dziesięć planet, nie krążących wokół gwiazdy, a swobodnie poruszających się w przestrzeni, odkrył międzynarodowy zespół naukowców, w którego skład wchodzą też Polacy. Badacze podejrzewają, że takich obiektów w naszej galaktyce może być dwa razy więcej niż gwiazd.

Endeavour dotarł do stacji kosmicznej

Prom kosmiczny Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by zainstalować tam spektrometr AMS (Alpha Magnetic Spectrometer). Amerykański wahadłowiec wystartował w swą ostatnią podróż na orbitę w poniedziałek punktualnie o godz. 14.56 czasu polskiego.

Na Mrocznej Planecie "może być życie"

Symulacja warunków atmosferycznych wskazuje, że tam może być życie - twierdzą naukowcy z Paryża. Chodzi o jedną z planet krążących na orbicie "czerwonego karła" Gliese 581, leżącego poza Układem Słonecznym.

Dziś pustynia, jutro Mars?

We wtorek wylecą do USA, gdzie na pustyni w stanie Utah będą czarować jury. Dzisiaj były jeszcze w Polsce, a dokładniej - w studio TVN24. Trzy łaziki marsjańskie - Copernicus, Scorpio i Magma2 - mają podbić serca i przede wszystkim umysły naukowców podczas zawodów University Rover Challenge. Konstruktorzy śmieją się, że roboty są trzy, czyli dokładnie tyle, ile miejsc na podium.

Japończycy uśmiercili "Ziemię"

Po tym jak tajemnicze zjawisko go uszkodziło, postanowili go uśmiercić. Mowa o japońskim satelicie "Ziemia", który przez lata obserwował naszą planetę z kosmosu.

Endeavour ostatni raz poleciał w kosmos

Amerykański prom kosmiczny Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie wystartował w poniedziałek o godz. 14.56 czasu polskiego z Przylądka Canaveral na Florydzie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jest to ostatnia misja tego wahadłowca.

Endeavour poleci po raz ostatni

W poniedziałek odbędzie się ostatni start amerykańskiego promu kosmicznego Endeavour. Przekładany był on już trzykrotnie. Endeavour będzie przedostatnim wahadłowcem z całej floty, który poleci na orbitę okołoziemską.

Dookoła Księżyca i z powrotem za 150 mln dol.

Na rynku pojawiła się nowa propozycja dla turystów żądnych wrażeń nie z tej Ziemi. Amerykańska firma Space Adventures oferuje lot dookoła Księżyca na pokładzie specjalnie zmodyfikowanego rosyjskiego statku Sojuz. Cena biletu na kosmiczną podróż nie jest mała i wynosi 150 milionów dolarów. Pierwszy chętny już się podobno znalazł.

Tak USA odpowiedziały Gagarinowi

To był połowiczny sukces Amerykanów - ponieważ nie udało się wyprzedzić Rosjan - ale i tak są powody do świętowania. Dokładnie pół wieku temu, niecały miesiąc po Juriju Gagarinie, w kosmos poleciał astronauta Alan Shepard. Jego statek "Freedom 7" wystartował 5 maja 1961 roku z przylądka Canaveral.

Meteoryt spadł na dach domu na Mazurach

W dach gospodarstwa pod Kruklankami na Mazurach uderzył niewielki meteoryt. Zjawisko jest niezwykłe, bo to pierwszy od 17 lat okruch planetoidy odnaleziony w Polsce natychmiast po upadku na ziemię. Wywołało ogromne poruszenie wśród naukowców.

Najdłuższy lot kosmicznej taksówki

Pierwszy prywatnie zbudowany statek, mający wynosić turystów ponad ziemską atmosferę, odbył swój najdłuższy lot. Program testów ma rozwijać się zgodnie z planem, a nawet szybciej. Firma Virgin Galactic rozpoczęła już poszukiwania pilotów dla swoich statków.

Kawał kosmicznej skały przeleci koło Ziemi

W listopadzie tego roku pomiędzy nami a Księżycem przeleci planetoida 2005 YU55. Jej średnica jest szacowana na 400 metrów. Dystans 330 tysięcy kilometrów jaki będzie dzielił kosmiczną skałę i Ziemię jest na tyle duży, że nie zagraża naszej planecie. Jest jednak na tyle mały, że stanowi nie lada gratkę dla naukowców, którzy będą mogli wykonać szereg obserwacji planetoidy.

Muzea biją się o wahadłowce

Wraz z zbliżaniem się końca aktywnej służby promów kosmicznych w barwach NASA, rozgorzała walka pomiędzy amerykańskimi muzeami. Wiele placówek chce mieć w swoich zbiorach jeden z trzech promów, które przetrwały loty w kosmos. NASA ogłosiła już, które muzea dostaną pojazdy, ale przegrani nie składają broni.