PW-Sat, czyli pierwszy polski satelita studencki, został zaprezentowany 17 października w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Zostanie wysłany do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie nastąpią finalne prace i instalacja satelity na rakiecie nośnej Vega, której start zaplanowany jest na styczeń 2012.
PW-Sat powstaje wysiłkiem studentów Politechniki Warszawskiej. Jednak finalne prace realizowane są we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Projekt rozpoczęto w 2005 roku, gdy grupa studentów zdecydowała o podjęciu niecodziennego wyzwania – zaprojektowania i zbudowania od podstaw całego satelity.
Niewielki, tani, ale przydatny
Już na początku zadecydowano, że satelita będzie obiektem typu CubeSat. Jest on kierowany przez California Polytechnic State University (CalPoly). Podstawowym celem narzuconym przez kalifornijską uczelnię są koszty podsystemów satelitarnych i samego wystrzelenia ładunku na orbitę. Jednak dzięki tym obostrzeniom studenci mają dostęp do kosmosu.
Niektóre podzespoły produkowane są seryjnie. Satelity są bardzo niewielkich rozmiarów, co pozwala umieścić na orbicie kilka w czasie jednego startu rakiety nośnej.
Specyfikacja CubeSat narzuca bardzo ogólne ramy dla konstruktorów, pozostawiając pełną swobodę, co do charakteru misji i ładunku satelity. W większości przypadków część elementów satelity jest kupowana, a samodzielnie tworzony jest ładunek użyteczny, który stanowi kwintesencję całej misji.
Zadanie satelity
Kiedy PW-Sat znajdzie się na orbicie, będzie musiał w pierwszej kolejności rozłożyć anteny komunikacyjne. Według konstruktorów ma to nastąpić pół godziny po oddzieleniu satelity od rakiety. Dzięki temu zacznie komunikować się z Ziemią i przesyłać informacje telemetryczne, czyli opisujące stan satelity. Dodatkowe informacje zdobędzie się po rozłożeniu ogona z eksperymentalnymi fotoogniwami. PW-Sat nie jest jednak w stanie przesyłać zdjęć. Nie został wyposażony w odpowiednie kamery.
"Śmierć" w planie
Jednym z najważniejszych zadań małego satelity będzie przetestowanie nowatorskiego systemu deorbitacji (skrócenia lotu i spalenia w atmosferze Ziemi). Polegać ma to na rozłożeniu specjalnego żagla podczas lotu, na który będą działały cząsteczki gazów. Zmniejszy on znacznie prędkość satelity, co pozwoli na jego pełne spalenie przy przekraczaniu atmosfery.
Studenci chcą przetestować urządzenie, ponieważ wokół naszego globu krąży wiele niesprawnych, nieużywanych lub starych części satelitów, tzw. śmieci kosmicznych.
PW-Sat - satelita od środka. Ryc. M.Urbanowicz
CubeSaty polecą w 2012 roku
PW-Sat ma trafić na orbitę z kilkoma innymi CubeSatami na początku 2012 roku, na pokładzie nowej europejskiej rakiety nośnej Vega.
Start ma nastąpić z centrum kosmicznego nieopodal miasta Kourou w Gujanie Francuskiej. CubeSat będą ładunkami dodatkowymi. Jej głównym pasażerem będzie włoska, 400-kilogramowa LARES.
Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP, pw-sat.pl, youtube.com