Iran

Iran

Donald Trump, pretendent do republikańskiej nominacji do walki o prezydenturę, jest znany ze swej niechęci do polityki zagranicznej odchodzącego Baracka Obamy. Nie odróżnia go to co prawda od innych republikanów, ale to Trump dostał wsparcie z najmniej oczekiwanej strony: od irańskich twardogłowych.

Stewardessy Air France zbuntowały się, kiedy linia lotnicza zaleciła im noszenie osłaniających włosy chust po opuszczeniu samolotu w stolicy Iranu. Przewoźnik, chcąc załagodzić konflikt, oświadczył, że kobiety będą mogły odmówić pracy na nowej trasie Paryż-Teheran. Połączenie zostanie uruchomione 17 kwietnia.

Najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wyraził poparcie dla przeprowadzania kolejnych testów rakiet balistycznych, uznając je za kluczowe dla przyszłości państwa. Testy te wywołały sprzeciw państw Zachodu, które uznały je za naruszenie rezolucji ONZ.

Przez wystrzeliwanie pocisków zdolnych przenosić broń jądrową Iran postąpił wbrew rezolucji RB ONZ - czytamy we wspólnym liście USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wysłanym m.in. do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, cytowanym we wtorek przez Reutera.

Irańskie próby rakietowe nie naruszają rezolucji ONZ - powiedział we wtorek podczas wizyt w Australii minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. W ten sposób zareagował na poniedziałkowe sugestie USA, że sprawą testów powinna zająć się ONZ.

Sierpień lub wrzesień to termin dostawy pierwszej partii rakiet S-300. Rosyjska firma Rostec wtedy zamierza wysłać transport do Iranu - poinformował szef konsorcjum Siergiej Szemiezow cytowany przez agencję Ria Nowosti. Według jednej z kuwejckich gazet tymczasem, realizację dostaw ma osobiście wstrzymywać Władimir Putin.

Irański wiceminister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdolahian oświadczył, że decyzja arabskich krajów Zatoki Perskiej o uznaniu libańskiego szyickiego Hezbollahu za organizację terrorystyczną jest błędem.