Iran

Iran

Najwyższy przywódca Iranu przyznał w sobotę podczas spotkania z premierem Szwecji - Stefanem Lofvenem, że Stany Zjednoczone oraz zachodnie mocarstwa są przez Bliski Wschód traktowane z podejrzliwością, z kolei Szwecja cieszy się dobrą opinią wśród Irańczyków i jest postrzegana jako renomowany partner gospodarczy - podaje Reuters.

Irańskie służby bezpieczeństwa aresztowały ośmiu sunnickich radykałów podejrzanych o planowanie zamachów, które miały zakłócić obchody rocznicy rewolucji islamskiej w Iranie w ostatnich dniach - poinformował minister bezpieczeństwa wewnętrznego Mahmud Alawi.

Irak nie zaangażuje się w żaden konflikt regionalny, ani międzynarodowy - zapowiedział w sobotę premier tego kraju Hajder al-Abadi. Wcześniej szef rządu w Bagdadzie odbył rozmowę telefoniczną z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem.

Tłumy Irańczyków wzięły w piątek udział w zgromadzeniach w całym kraju, by uczcić 38. rocznicę rewolucji islamskiej. Prezydent Hasan Rowhani oświadczył w przemówieniu do zebranych w Teheranie, że Iran nigdy nie ulegnie groźbom USA i będzie sprzeciwiał się "polityce podżegania do wojny".

W przeciwieństwie do tego, co sądzi prezydent USA, porozumienie atomowe zawarte przez Iran ze światowymi mocarstwami dwa lata temu było zwycięstwem wszystkich stron - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Donald Trump

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,4 proc. Na linii USA-Iran napięcie, a liczba amerykańskich odwiertów ropy z łupków wzrosła do najwyższego poziomu od X 2015 - wyliczają maklerzy.

"Iran trzymał się ostatkiem sił i był blisko upadku, gdyby nie pojawiły się USA i rzuciły mu linę ratującą życie" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump, krytykując Teheran za przeprowadzenie w niedzielę próby rakiety balistycznej. Iran z kolei podkreśla, że nie ustąpi pod presją gróźb USA.

Michael Flynn, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział w środę, że Stany Zjednoczone "oficjalnie ostrzegają" Iran w związku z przeprowadzoną niedawno przez ten kraj próbą pocisku balistycznego. Uznał ją za prowokacyjną.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani nazwał w środę prezydenta USA Donalda Trumpa politycznym nowicjuszem, krytykując antyimigrancki dekret, w tym tymczasowy zakaz podróży dla Irańczyków. Teherani już informował, że podejmie symetryczne kroki polityczne i prawne.

Próby pocisku balistycznego nie są elementem porozumienia nuklearnego z mocarstwami z 2015 roku, a żaden pocisk produkowany w Iranie nie będzie użyty przeciwko drugiemu krajowi - zapewnił we wtorek szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif. Na wtorek z powodu przeprowadzonej w niedzielę przez Iran próby pocisku balistycznego zaplanowano pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ .

Biały Dom potwierdził w poniedziałek, że Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego. Nie podano szczegółów ani nie przekazano, jaka będzie odpowiedź administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Według telewizji Fox, chodzi o rakietę średniego zasięgu.