Holandia

Holandia

Holenderski premier Mark Rutte powiedział w piątek, że jego rząd może w poniedziałek złożyć projekt ustawy wycofującej poparcie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Holendrzy w kwietniu w referendum zdecydowanie wypowiedzieli się przeciw jej ratyfikowaniu.

Szef holenderskiej antyimigranckiej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders oświadczył, że zbojkotuje swój rozpoczynający się w najbliższy poniedziałek proces, który nazwał "parodią". Polityk jest oskarżony o podżeganie do nienawiści.

W trakcie poniedziałkowej rozmowy z wezwaną do rosyjskiego MSZ ambasador Holandii w Moskwie wiceminister Aleksiej Mieszkow oświadczył, że wstępnych wyników śledztwa w sprawie katastrofy malezyjskiego Boeinga nie można uznać za przekonujące - poinformował MSZ.

Współlokatorzy mówili o nim "Stanisław". Gdy 15 marca 1995 r. policja w Amsterdamie znalazła jego zwłoki, nie było przy nich żadnych dokumentów tożsamości. Mężczyzna - prawdopodobnie Polak - tam został pochowany. Teraz grupa dziennikarzy z Holandii stara się znaleźć jego rodzinę. Proszą o kontakt każdego, kto rozpoznaje mężczyznę na zdjęciach.

Włochy i Holandia zaproponowały, że podzielą się między sobą miejscem niestałego państwa członkowskiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2017-2018. We wtorek zwycięzcy nie udało się wyłonić mimo pięciu rund głosowania.

Sąd w Katarze skazał w poniedziałek na rok więzienia w zawieszeniu 22-letnią Holenderkę, która trafiła do aresztu w marcu po zgłoszeniu, że podczas wakacji w tym kraju została zgwałcona - podały źródła sądowe. Według MSZ Holandii kobieta jest już na wolności.

Podczas przygotowań do pokazu słynnego szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Suisse doszło do katastrofy. Jeden z myśliwców F-5 zderzył się z innym samolotem i spadł. Pilot zdążył się katapultować i "jak na takie okoliczności, to ma się dobrze".

Po Niemczech i Luksemburgu także Holandia apeluje o wyłączenie dwóch reaktorów nuklearnych w Belgii ze względów bezpieczeństwa. Uchwałę wzywającą do zaprzestania eksploatacji reaktorów Doel 3 i Tihange 2 przyjął we wtorek holenderski parlament.