Grecja

Grecja

Większość obywateli Macedonii poparłaby kompromisowe rozwiązanie sporu z Grecją w sprawie kontrowersyjnej nazwy swojego kraju, jeśli zwiększyłoby to szanse kraju na wejście do Unii Europejskiej i NATO - wynika z przeprowadzonego w styczniu sondażu. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 61 procent badanych.

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi swojego rządu z władzami w Skopje w sprawie kontrowersyjnej nazwy Macedonia. Grecy protestują przeciw użyciu tego słowa w nazwie sąsiedniego państwa.

Borykający się z problemami finansowymi Grecy starają się jak mogą poprawić swoje samopoczucie. Jak się okazuje, wystąpił tam znany już z innych krajów "efekt szminki". Ludzie, których nie stać na większe wydatki - poprawiają samopoczucie zabiegami kosmetycznymi. - W bardzo trudnych czasach ludzie potrzebują uprzyjemniać sobie życie, dlatego te zabiegi zyskują w Grecji taką popularność - mówi Stefanos Stathakis, chirurg plastyczny. W Grecji wydaje się na nie ponad sześć razy więcej niż w 2010 roku. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Pierwsza od 65 lat wizyta tureckiego prezydenta w Grecji zaczęła się w czwartek od dyplomatycznego zgrzytu, gdy Recep Tayyip Erdogan oświadczył w Atenach, że należy "zaktualizować" traktat z Lozanny z 1923 roku, regulujący między innymi granicę jego kraju z Grecją.

Ulicami Aten w piątek przeszło około 10 tysięcy osób. Brali udział w marszu upamiętniającym 44. rocznicę protestów studenckich, krwawo stłumionych przez wojskową dyktaturę tak zwanych czarnych pułkowników. Małe grupy zamaskowanych demonstrantów starły się z policją, rzucając petardy i butelki z benzyną. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami hukowymi.