Brazylia

Brazylia

Brazylijska prokuratura oskarżyła byłego prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lulę da Silvę i jego żonę o korupcję w ramach zataczającej coraz szersze kręgi afery państwowego giganta naftowego Petrobras - podała telewizja GloboTV.

Obrońcy Dilmy Rousseff odwołali się do Sądu Najwyższego od środowej decyzji Senatu, który pozbawił ją stanowiska prezydenta Brazylii. Domagają się anulowania tej decyzji, podjętej 61 głosami przeciwko 20, do czasu, aż w sprawie wypowie się najwyższy trybunał.

Senat Brazylii przegłosował impeachment prezydent Dilmy Rousseff, oskarżonej o ukrywanie złego stanu finansów publicznych. Sprawa Rousseff dzieliła w ostatnich dziewięciu miesiącach Brazylijczyków i spowodowała polityczny paraliż w tym największym południowoamerykańskim państwie.

Niektórzy z senatorów sądzących prezydent Brazylii Dilmę Rousseff byli jej doradcami i wiedzieli o zaciąganiu przez nią bez zgody Kongresu kredytów na programy rządowe. Nie zapobiegnie to jednak najprawdopodobniej definitywnemu usunięciu jej ze stanowiska.

Senat Brazylii rozpoczął w czwartek proces w sprawie impeachmentu prezydent Dilmy Rousseff, który jak się oczekuje, zmusi ją do złożenia urzędu. Opozycja zarzuca Rousseff wydawanie pieniędzy publicznych nieprzewidzianych w budżecie, bez zgody parlamentu.

Od dawna nie było igrzysk, które cieszyły się tak niewielką popularnością wśród gospodarzy. Stadion nie był pełny nawet, gdy na 100 metrów biegł Usain Bolt. Jeszcze przed imprezą wielu wątpiło, czy naprawdę jest sens wydawać setki milionów na budowę obiektów, które po igrzyskach nie będą specjalnie potrzebne. Dla Aten igrzyska były chwilą euforii, a potem koszmarem niszczejących budowli, w których ostatecznie osiedlili się bezdomni. Jaki Brazylia ma pomysł na siebie, gdy zgasł już tam znicz olimpijski? Wyjaśnia Justyna Zuber.

5 sierpnia w Brazylii zaczną się Igrzyska Olimpijskie. Zdaniem meteorologów sportowcy będą walczyć o najlepsze wyniki przy upalnej i wilgotnej pogodzie, a to może wpłynąć na wyniki.

Kibice i turyści będą mogli podczas sierpniowych igrzysk i wrześniowej paraolimpiady w Rio de Janeiro korzystać ze specjalnych kart na nielimitowane przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Bilety nie są jednak tanie.

Po ataku gangu na największy publiczny szpital w Rio de Janeiro, który ma być centrum hospitalizacji kibiców i turystów podczas sierpniowych igrzysk, lokalne władze obiecują wzmocnienie ochrony miejsc publicznych. W ataku jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

Minister turystyki Henrique Eduardo Alves podał się w czwartek do dymisji w związku z podejrzeniami o udział w aferze korupcyjnej wokół giganta naftowego Petrobras. Alves jest już trzecim ministrem w rządzie prezydenta Temera, który odchodzi z tego powodu.