Afganistan

Afganistan

Sąd w Afganistanie wymierzył 11 policjantom karę roku więzienia za to, że nie zapobiegli zlinczowaniu przez tłum kobiety bezpodstawnie oskarżonej o spalenie Koranu. Ośmiu policjantów uwolniono z powodu braku dowodów na zaniedbania. Lincz doprowadził w marcu do olbrzymich protestów w Kabulu.

Duńscy weterani służący w ostatnich kilkunastu latach w Afganistanie w ramach międzynarodowej misji wojskowej oskarżyli władze w Kopenhadze o złamanie słowa w stosunku do Afgańczyków, którzy - ryzykując życie swoje i swoich rodzin - postanowili pomagać duńskim żołnierzom w ich kraju po obaleniu reżimu talibów. Tłumacze uwierzyli duńskim władzom, że w chwili wycofania się wojsk z Afganistanu, będą oni mogli zabrać swoje rodziny i osiedlić się w Danii.

Co najmniej 5 osób, w tym cudzoziemcy, zostało zabitych a 6 zostało rannych podczas ataku uzbrojonych napastników na hotel w centrum Kabulu. 54 zakładników zostało uwolnionych - poinformował w czwartek nad ranem szef policji Abdul Rahman Rahimi.

Afgańscy talibowie ogłosili start wiosennej ofensywy, zapowiadając nasilone ataki na zagraniczne ambasady, urzędników państwowych i cele wojskowe. Według wielu ekspertów tegoroczna kampania może okazać się najkrwawsza ze wszystkich dotychczasowych.

Co najmniej 33 osoby zginęły, a ponad 70 zostało rannych w sobotę w zamachu samobójczym przed bankiem w Dżalalabadzie, na wschodzie Afganistanu - poinformowali przedstawiciele władz i policja.

Najpierw została zgwałcona przez kuzyna swego męża. Potem wtrącono ją do więzienia za cudzołóstwo. Gdy dowiedział się o tym świat i zaczęły protestować organizacje praw człowieka, Gulnaz, żyjąca w niezwykle konserwatywnym społeczeństwie, została okryta jeszcze większą hańbą. Po wyjściu na wolność musiała poślubić swego gwałciciela. Urodziła mu już dwoje dzieci. Trzecie jest w drodze.

Liczba wniosków o azyl złożonych w krajach rozwiniętych wzrosła o 45 proc. w 2014 roku z powodu m.in. konfliktów w Syrii i Iraku zbliżyła się do rekordowego poziomu z początku wojny w Bośni i Hercegowinie - wynika z danych opublikowanych przez ONZ.

Podczas wizyty nowego prezydenta Afganistanu, Waszyngton obiecał dalsze finansowanie afgańskich sił zbrojnych, tak by utrzymać ich liczebność na poziomie 352 tys. Ponadto w tym roku USA skłaniają się do wolniejszego wycofywania swych żołnierzy z tego kraju.