Afganistan

Afganistan

Ponad pół miliona podpisów. Petycja ws. ataku na szpital

Lekarze bez Granic (MsF) wysłali do Białego Domu podpisaną przez "ponad 547 tys. osób" petycję, w której domagają się niezależnego dochodzenia w sprawie ataku samolotu sił USA na szpital MsF w Kunduzie, w Afganistanie - podała organizacja.

Merkel: Niemcy zostaną w Afganistanie, ale Afgańczycy niech nie przyjeżdżają

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała po spotkaniu w Berlinie z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim, że ze względu na napiętą sytuację w Afganistanie niemieccy żołnierze pozostaną w najbliższych latach w tym kraju. Obietnica pozostawienia wojska będzie aktualna także po 2016 roku - powiedziała Merkel. Jak zaznaczyła, "sytuacja w Afganistanie jest niestety trudna".

Zgodzili się, że chcą rozmawiać z talibami

Przy okazji konferencji klimatycznej w Paryżu przywódcy Pakistanu i Afganistanu zobowiązali się do wspólnych wysiłków na rzecz wznowienia dialogu z talibami - podała strona pakistańska.

"Amerykańskie siły nigdy nie zaatakowałyby umyślnie szpitala"

Atak na szpital Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie w Afganistanie z 3 października był tragicznym, możliwym do uniknięcia wypadkiem, spowodowanym głównie błędami człowieka - głosi raport śledczych Pentagonu. Według organizacji Amerykanie "złamali zasady wojny".

Niepokorni talibowie sięgną po władzę? Chcą "pozbyć się emira"

Lider afgańskich talibów mułła Achtar Mohammed Mansur ma na swoim koncie największy sukces od 14 lat, jakim było zdobycie Kunduzu, ale mimo to opozycyjna wobec niego frakcja nie poprze go. Niepokorni bojownicy zamierzają spotkać się i wybrać innego przywódcę - dowiedział się Reuters.

Przecieki z NATO: Niemcy, Włosi i Turcy zostaną w Afganistanie

Największe kraje NATO zdecydowały - podobnie jak Amerykanie - o utrzymaniu swoich kontyngentów wojskowych w Afganistanie w 2016 roku. O takich decyzjach co najmniej trzech krajów poinformował agencję Reutera wysoki rangą przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Washington Post": w Afganistanie możliwa powtórka z Iraku

Decydując się na pozostawienie w Afganistanie amerykańskich żołnierzy po 2016 roku prezydent Barack Obama dał Afganistanowi kolejną szansę i być może oszczędził swojemu następcy kłopotów na samym początku kadencji - pisze w piątek "Washington Post".

Obama ma wstrzymać wycofanie wojsk. Rzeczywistość wygrała z chęciami

Barack Obama jeszcze dzisiaj ogłosi "spowolnienie" planów wycofania wojska z Afganistanu - twierdzi agencja Reutera i "New York Times", powołujące się na informacje od anonimowych urzędników w Białym Domu. Obecny poziom niemal dziesięciu tysięcy żołnierzy ma zostać utrzymany w całym przyszłym roku, choć pierwotnie zakładano, że będzie on ciągle redukowany. Taka decyzja to najpewniej efekt ostatnich wydarzeń w Afganistanie. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Rosjanie nie wykluczają wysłania wojsk na granicę z Afganistanem

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew oznajmił, że razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jest bardzo zaniepokojony sytuacją w Tadżykistanie. Rosyjskie ministerstwo obrony nie wykluczyło wysłania wojsk na granicę tadżycko-afgańską. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.