Świat

Świat

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7 nawiedziło w czwartek północną część Tajwanu, wyspy położonej na Oceanie Spokojnym. Wstrząsy odczuli mieszkańcy stołecznego Tajpej.

W wodach u wybrzeży zachodniego Meksyku badacze zaobserwowali zwierzęta, które prawdopodobnie należą do nieznanego dotąd gatunku walenia z rodziny zyfiowatych. Te ssaki wodne są wyjątkowo trudne do obserwowania, bo zazwyczaj pływają i żerują na głębokości około 900 metrów, rzadko wypływając na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza.

Władze Kanady zezwoliły na używanie szczepionki na COVID-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech. Pierwsza partia będzie liczyć 249 tysięcy dawek substancji i zostanie przeznaczona dla osób starszych oraz personelu domów opieki społecznej.

W południowej części Alp wystąpiły obfite opady śniegu. Miejscami zaspy sięgają dwóch metrów wysokości. We Włoszech drogi zostały zasypane. Strażacy interweniowali ponad trzy tysiące razy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed bliskim kontaktem z rodziną podczas nadchodzących świąt w związku z pandemią COVID-19. Jak powiedział dyrektor organizacji ds. kryzysowych doktor Mike Ryan, dotyczy to również przytulania.

To już pewne - listopad 2020 roku globalnie był najcieplejszym listopadem w historii pomiarów. Naukowcy z programu Copernicus Climate Change Service (C3S) prognozują, że cały rok 2020 może zająć jedno z pierwszych miejsc w rankingu najcieplejszych lat.