Świat

Świat

Potężna góra lodowa o powierzchni 4200 kilometrów kwadratowych, nazwana A68a, zmierza w kierunku mniejszej od siebie - mierzącej około 3500 kilometrów kwadratowych - wyspy Georgia Południowa na Atlantyku. Na zdjęciach widać, że choć od lodowego bloku odpadają małe fragmenty, jego masa nie zmniejsza się na tyle, by przestał stanowić zagrożenie. Dla naukowców to zaskoczenie.

Północno-wschodnim wybrzeżom Stanów Zjednoczonych zagrażają niebezpieczne warunki pogodowe. System niskiego ciśnienia może przekształcić się w tak zwaną bombę cyklonową. Meteorolodzy ostrzegli mieszkańców przed porywistym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu i ciężkiego śniegu.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 nawiedziło w sobotę wybrzeże Turcji w rejonie zatoki Antalya na południowym zachodzie kraju - ogłosiło tureckie Obserwatorium Kandilli.

Połączenie mrozu i wody stworzyło zapierające dech w piersiach widoki w litewskim kurorcie Nida. Lodowe rzeźby wydawały się bardzo kruche.

Szczepionka jest główną bronią w walce z pandemią COVID-19, ale zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie wyeliminuje całkowicie wirusa. - Przed nami jeszcze długa droga do końca pandemii - powiedział Tedros Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Mieszkańców Edynburga w Szkocji ostatniej nocy obudziły odgłosy, które przypominały - jak opisywali - zawalenie się budynku lub wybuch bomby. W rzeczywistości były to grzmoty połączone z błyskawicami. Tak rozpoczęła się burza śnieżna, która za dnia zakończyła się poważnymi utrudnieniami. Biało zrobiło się także w innych regionach Wielkiej Brytanii.

Niektóre infekcje grypowe prowadzą do bakteryjnego zapalenia płuc, które co roku zabija wiele osób. Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji wyjaśniają, czemu tak się dzieje, opisali też mechanizm prowadzący do tak zwanych nadkażeń pneumokokowych płuc. Odkrycie to być może da się przełożyć na sytuację z COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w środę zaktualizowała wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Osoby mieszkające na obszarach, na których rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2, powinny nosić maski w sklepach, miejscach pracy i szkołach, jeśli nie można zapewnić odpowiedniej wentylacji - przekazali eksperci.