Świat

Świat

2024 - tyle testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 przeprowadziła dotychczas Polska. W krajach, gdzie stwierdzono znacznie większą liczbę przypadków zakażenia, liczba przeprowadzonych testów jest zazwyczaj większa. Portal Business Insider podał liczby w przeliczeniu na milion mieszkańców. Zestawienie zawiera osiem państw, dodaliśmy do niego Polskę.

Ostatnią pandemię Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w 2009 roku. Wtedy chodziło o grypę A/H1N1. Teraz, zdaniem WHO, świat ponownie stoi w obliczu jej ogłoszenia w związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Wyjaśniamy, czym pandemia różni się od epidemii.

- Ryzyko pandemii stało się bardzo realne - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, komentując ciągłe rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 w wielu krajach. Szef WHO uważa, że "dzięki zdecydowanym i wczesnym działaniom możemy spowolnić rozprzestrzenienie się wirusa".

W wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło do tej pory ponad 3800 osób. Padł rekord w dziennej liczbie nowych przypadków śmiertelnych - 8 marca zmarło 228 osób. Ile jest zakażonych, a ile osób wyzdrowiało? Sprawdź statystyki.

Liczba aktualnie zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2 poza Chinami stanowi ponad połowę aktywnych przypadków na całym świecie. Wirus znajduje się już w ponad 100 krajach i terytoriach. Zmarło ponad 3,6 tysiąca osób. W Polsce z powodu koronawirusa choruje jedenaście osób. Sprawdź statystyki.

Wiara w to, że koronawirus SARS-CoV-2 zniknie latem tak jak wirus grypy jest fałszywą nadzieją - powiedział ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do spraw sytuacji nadzwyczajnych. WHO poinformowała, że w opracowaniu jest w tej chwili 20 szczepionek na koronawirusa. Utworzona została też mapa priorytetów, która ma usprawnić działania nad powstrzymaniem rozprzestrzeniania się epidemii.

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się, kolejne przypadki zakażenia pojawiają się w nowych krajach. Ile osób jest chorych, a ile wyzdrowiało? W jakim tempie rozwija się epidemia? Sprawdź statystyki. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, przypominamy, że całą dobę działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej numer to 800 190 590.