Świat

Świat

2020 rok będzie niewątpliwie kojarzyć się z pandemią COVID-19. Jednak przez cały rok miliardy osób na świecie musiały zmagać się dodatkowo z konsekwencjami poważnych wydarzeń, związanych ze zmianami klimatu. Organizacja Christian Aid wydała raport, w którym wyszczególnione zostały te największe i oszacowała koszty, jakie były konieczne do naprawy spowodowanych przez nie zniszczeń.

W Pompejach dokonano kolejnego odkrycia. Podczas wykopalisk starożytnego miasta archeolodzy znaleźli stragan, na którym sprzedawano uliczne jedzenie, czyli z angielskiego dzisiejszy street food. Największe wrażenie robią odsłonięte dobrze zachowane freski.

W Petersburgu zrobiło się biało. Nie tylko od śniegu, także od piany wzbijającej się znad wody i unoszącej się w powietrzu w północnej części tego rosyjskiego miasta. Tajemnicze zjawisko pojawiło się w czwartek. Specjaliści badają jego przyczynę.

Zima w niektórych stronach Ukrainy okazała się wyjątkowo zaskakująca. Mimo chłodnej aury i opadów śniegu w Mikołajowie rozkwitły kwiaty. Zwykle niektóre z nich można spotkać dopiero w maju.

Białe święta w środkowych i północnych Stanach Zjednoczonych w tym roku są pewne. Miejscami spadły ilości śniegu niewidziane od lat. W połączeniu z silnym wiatrem sprawiło to niemało trudności. 11 osób zostało rannych w tylko dwóch wypadkach.

Oprócz spodziewanego o tej porze roku śniegu, w poniedziałek w stanie Waszyngton wystąpiły także ulewy. Opady deszczu były na tyle intensywne, że miejscami spowodowały podtopienia.

Jako jedyny kontynent wolny od pandemii, Antarktyda wydawała się dotychczas najbezpieczniejszym miejscem na świecie. Odnotowano tam właśnie pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie badania naukowe na całym kontynencie zostały wstrzymane.